Gdańskie Targi Książki 2024. Zwróć uwagę na rodzimych autorów

Gdyby zagłębić się w statystyki, największą frekwencją mogła pochwalić się ubiegłoroczna, piąta już edycja Gdańskich Targów Książki, która zebrała 47 tysięczną publiczność. Jak będzie w tym roku, dowiemy się już wkrótce, gdyż 6. edycja zaczyna się już dzisiaj. W weekend 13-15 września 2024, w przestrzeniach Europejskiego Centrum Solidarności czekają na nas pisarki i pisarze - blisko 100, oraz wydawcy w liczbie 80, z którymi spotkań, debat, warsztatów i innych aktywności będzie aż 70. Sprawdźmy, na co warto czekać.
13.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-09-15-targi-ksiazki-3-107_949x633 (1).JPG
Gdańszczanie kochają dobrą literaturę i dają temu wyraz od pierwszej edycji Targów Książki - frekwencja nie zawodzi
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zobacz PROGRAM Gdańskich Targów Książki 2024

Offline i po polsku

W tym roku organizatorzy pracując nad programem również skupili się na autorach rodzimych i problemach nam bliskich. Bliskich również w formule, bo trzy dni weekendu spędzimy w ECS offline. Nie zdecydowano się bowiem na transmisję spotkań, zapewne zakładając, że skoro książkę przeżywa się najpełniej czując dotyk papieru i zapach farby drukarskiej, tak rozmowy z pisarzami są najbardziej karmiące, gdy odbywają się na żywo. Wysłuchane osobiście zyskują dodatkowy walor - bezpośredniości i inkluzywności. Korzystajmy z tego, bo w świecie na krótko przed rewolucją AI, forma offline staje się coraz większym luksusem.

- 17 wydarzeń będzie też tłumaczonych na język migowy - zaprasza Przemysław Czaja, koordynator programowy GTK.

V Gdańskie Targi Książki z frekwencyjnym sukcesem: 47 tys. uczestników, tłumy na spotkaniach

20230915-targi-ksiazki-86_949x633
Mariusz Szczygieł świętować będzie w Gdańsku 10 lecie Wydawnictwa Dowody. W piątek, o godz. 15, Mariusz Szczygieł i Julianna Jonek-Springer opowiedzą o reportażu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pisarze z okolic i ze świata

Bliskość na targach manifestuje się również terytorialnym rozmachem zaproszonych gości, bo na niemal 100 autorów i autorek GTK, tylko jedna pochodzi z daleka, konkretnie z Londynu, a wielu z naszych okolic.

Brytyjka to pisarka i scenarzystka Julia Armfield, publikująca na łamach magazynów „Analog Magazine” czy „Lighthouse”, która już pierwszym zbiorem opowiadań “Salt slow” (2019) zwróciła na siebie uwagę brytyjskiej krytyki literackiej. Jej powieściowym debiutem jest książka pt. “Nasze podmorskie żony”, z którą przyjedzie do Gdańska. Wydana w 2023 r., została nominowana do Foyles Fiction Book of the Year Award 2022 oraz nagrodzona Polari Prize 2023, wyróżnieniem przyznawanym od 2011 roku twórcom poruszającym tematykę związaną ze społecznością LGBTQ+. “Żony” to powieść obyczajowa, literatura popularna, ale w znakomitym wydaniu, a ponieważ pisarkę cechuje zamiłowanie do horroru i mroku, będziemy czytać o miłości, ale trochę się bać. Florence Welch, wokalistka Florence and the Machine, uznała nawet tę powieść za gotycką baśń: “zarazem kunsztowna i przerażająca” - oceniła.

Polska premiera książki Julii Armfield odbędzie się w niedzielę, o godz. 13. Rozmowę poprowadzi Renata Lis, a spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Grynberg o kosztach słuchania, Szczygieł o apetycie na ludzi - to Gdańskie Targi Książki

2023-09-15-targi-ksiazki-3-067_949x633.JPG
Literatura nurtu Young Adult trzyma się mocno. Rok temu przeżywaliśmy szturm nastolatek na ECS, w tym roku również pisarze publikujący w wydawnictwie BeYa, w sobotę, w godz. 10-18, będą podpisywać książki: Angelika Łabuda, Emilia Lee, Karolina Szafrańska, Kasia Barlińska, Ludka Skrzydlewska, Łukasz Damaziak, Milena Grabowska, Monika Marszałek, Monika Rutka, Monika Skabara, Natalia Fromuth, Zblendowana, Anna Wolf
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańscy autorzy na targach

Na targach pojawi sporo gdańskich akcentów - autorów i wydawnictw.

Spotkamy tu przede wszystkim (niedziela, godz. 12) nestora literatury polskiej, wybitnego pisarza i gdańszczanina prof. Stefana Chwina. Jego ostatnie dzieło dotyczy najbliższego mu miasta i nosi tytuł “Mój Gdańsk”. Autor “Hanemanna” zawarł w książce najważniejsze teksty o rodzinnym mieście. To “osobisty, pasjonujący, piękny a zarazem kontrowersyjny obraz Miasta, obecny w twórczości powieściowej i refleksji historyczno-filozoficznej autora” - ostrzega wydawca, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Literacka 2023. Poznaj nominowanych

- Spotkamy się też z pisarzami i pisarkami nominowanymi w tym roku do Pomorskiej Nagrody Literackiej “Wiatr od morza” - zachęca Przemysław Czaja, a są to: Marta Abramowicz, Stasia Budzisz, Dorota Karaś, Marek Sterlingow i Krzysztof A. Zajas - walczący o tytuł Literackiej Książki Roku.

W „Irlandii wstającej z kolan” Marta Abramowicz stara się dociec, jak to możliwe, że tak bardzo katolicki kraj wyzwolił się z zależności od Kościoła, który miłość wiernych do Boga wykorzystywał do również politycznej nad nimi kontroli. Jednak Irlandczycy doprowadzili do rozliczeń nadużyć kościelnych i odrzucili fałszywą moralność. Przeglądamy się w ich problemach. Czyżby u nas mogło być podobnie?

Książką reporterską jest również “Urban”. Sportretowania Jerzego Urbana, jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich dziennikarzy i polityków – podjęli się dziennikarze związani z GWT, Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Pracowali nad tematem przez kilka lat, przeprowadzając setki godzin rozmów i przeglądając tysiące stron archiwów w Polsce, Izraelu i w USA. Udało im się dotrzeć do niepublikowanych dotąd wspomnień. Efekt ich pracy imponuje rozmachem i dbałością o detal. Wydawca książki - SIW “Znak” - przekonuje nawet, że “bez znajomości tej biografii trudno zrozumieć współczesną Polskę.” [piątek, godz. 17]. 

Stasia Budzisz, niezależna reporterka i filmoznawczyni, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, która pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju, rozejrzała się krytycznie wokół siebie i w książce „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” ukazała przemijanie języka, kultury i tradycji na Kaszubach. Wiele materiałów czerpała z rodzinnych wspomnień i rozmów. [niedziela, godz. 11].

Krzysztof A. Zajas, profesor polonistyki na UJ, w badaniach naukowych skupia się przede wszystkim na twórczości Czesława Miłosza, ale twierdzi, że jego ulubionym autorem jest Stephen King, bo książka powinna być “do czytania”. W twórczości wykorzystuje więc konwencję kryminału, by opowiadać o ważnych rzeczach. Za powieść “Oszpicyn” (Marginesy 2017) został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W Gdańsku promuje ostatnią część “trylogii pomorskiej”, książka nosi tytuł „Gerda”.

W niedzielę, godz. 14, odbędzie się spotkanie autorskie z Izabelą Morską, profesorą UG i premiera jej najnowszej książki „Trojka”, w której autorka podejmuje wyzwanie napisania kobiecej i kvirowej historii Europy Wschodniej, “w której wszystkie bohaterki to wspaniałe banitki”. Rozmowę poprowadzi Stasia Budzisz.

A Aleksandra Kozłowska, dziennikarka niegdyś GWT, dziś freelancerka, współpracująca z „Przekrojem”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”, współautorka (wraz z Mirellą Wąsiewicz) książki reporterskiej “Nowi wikingowie. Polacy na Islandii”, w sobotę o godz. 12, opowie o najnowszym reportażu „Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów”. Rozmowę, która może niejednego słuchacza przyprawić o ból zęba poprowadzi Judyta Bielanowska.

A kogo zachwycił ubiegłoroczny, nagradzany debiut Wiktorii Bieżuńskiej, nominowany do nagrody Nike, może spotkać i posłuchać refleksji autorki podczas debaty w sobotę, o godz. 16 - pt. „Po debiucie. Trójkąt miłosny i/lub bermudzki”. Udział biorą Wiktoria Bieżuńska i Emilia Konwerska. Moderatorką dyskusji będzie Agnieszka Budnik.

Pasjonująco zapowiada się też spotkanie (sobota. godz. 13) z Martą Dzido, która wprawdzie nie pochodzi z Gdańska, ale odkrywa w książce nasze, gdańskie ważne sprawy. Jej „Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone” miały premierę 6 grudnia 2023 i stanowią nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu "Solidarność według kobiet”. Jest reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, ale potem zniknęły z kart wielkiej historii. Autorka opowiada o swojej książce tak: „Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 – materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej”. 

Warto też wspierając rodzimy biznes mieć na uwadze ofertę gdańskich wydawców i księgarzy: Części Proste, słowo/obraz terytoria, Marpress. Swoje publikacje przedstawią też Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk Miasto Literatury, Gdański Archipelag Kultury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Gdański Tydzień Demokracji - nowa edycja. Targi książki, lekcje obywatelskie i debaty

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic