Zobacz spot promujący gdańskie Święto Wolności i Praw Obywatelskich (2-4 czerwca)

Filmik trwa 30 sekund. Stanowi zaproszenie do Gdańska, na Święto Wolności i Praw Obywatelskich, które jest zaplanowane na 2-4 czerwca. Będzie to już piąta edycja tej wyjątkowej w skali kraju samorządowej inicjatywy, mającej na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego. W tym roku Święto Wolności i Praw Obywatelskich odbędzie się pod profrekwencyjnym hasłem “Nie śpij, bo cię przegłosują”, które jest bezpośrednim nawiązaniem do przełomowych dla Polski wyborów z 4 czerwca 1989 roku. 
08.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawieszona na haku dźwigu biała tablica z czerwonym napisem: Nie śpij bo cię przegłosują. Poniżej mniejszy ciemny napis Wybory '89
Kadr z filmiku promującego tegoroczne Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Napis na tablicy wykonany jest tzw. solidarycą, co podkreśla nawiązanie do tradycji Sierpnia i porozumienie Okrągłego Stołu, które otworzyło w Polsce drzwi dla demokratycznego przełomu
Fot. Fundacja Gdańska / facebook.com

Święto Wolności i Praw Obywatelskich - zaproszenie z Gdańska

Scenariusz jest taki:

18-letnia Gabriela jest z hulajnogą na nabrzeżu Ołowianki, w pobliżu napisu Gdańsk i kładki zwodzonej. Mówi: “Urodziłam się 18 lat temu. Rok po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej”.  

Stanisław, 38-latek w kasku rowerowym, kontynuuje: “Wiele się przez ten czas wydarzyło". 

Anna, 63 lata, wsiadając do autobusu, przypomina: “Dokonywaliśmy wyborów”. 

Następnie kamera pokazuje Aleksandrę Dulkiewicz, która stoi na tle grupy osób w różnym wieku. Prezydent Gdańska mówi: “Jak co roku, zapraszam do Gdańska na Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Wspólnie będziemy dyskutować o tym, co nam się udało przez te niemal 4 dekady, ale także o wyzwaniach przyszłości. Rozpoczynamy wielką akcję na rzecz frekwencji. Każdy głos jest ważny. Nie śpij, bo cię przegłosują”.

W czasie, gdy słyszymy te słowa, prezydent Dulkiewicz wspólnie z otaczającymi ją osobami zawiesza na haku dźwigu budowlanego białą tablicę, na której znajduje się czerwony napis “NIE ŚPIJ BO CIĘ PRZEGŁOSUJĄ”. Już krój liter - tzw. solidaryca - sygnalizuje, że chodzi o tradycje Sierpnia i porozumienie Okrągłego Stołu, które otworzyło w Polsce drzwi dla przełomu demokratycznego. Poniżej, mniejszą i zwyczajną czcionką wykonany jest napis w ciemnym kolorze: WYBORY ‘89.

ZOBACZ FILMIK:

Czym jest Święto Wolności i Praw Obywatelskich?

Pierwsze, częściowo wolne wybory, z 4 czerwca 1989 r. zapoczątkowały transformację ustrojową Polski z komunizmu do demokracji parlamentarnej. 
W Gdańsku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. W miejscu narodzin związku zawodowego NSZZ „Solidarność” organizowane są wydarzenia, których celem jest debata obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz.
 
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizowane będzie już po raz piąty
 
Bez uczestników i bez organizacji pozarządowych, które zapraszamy do składania swoich pomysłów na program, i ich aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, nie byłoby to możliwe. Wybory 4 czerwca 1989 pokazały, jaka siła tkwi w obywatelach, zarówno w sensie politycznym, jak i w sensie obywatelskości. Dzisiaj tę obywatelskość utożsamiają formalne i nieformalne organizacje pozarządowe. Reprezentują przejawy aktywności na polach, które dotykają nas każdego dnia. Są to działania związane m.in. z prawami człowieka, ekologią czy edukacją. Zapraszamy do współtworzenia Święta Wolności i Praw Obywatelskich
 
W jesiennych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy wezmą udział osoby, które urodziły się już po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej.

Organizacje pozarządowe solą życia publicznego 

Także w tym roku, w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z czerwca 1989 roku, Gdańsk będzie gospodarzem spotkania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które uczestniczą w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj także: Tomasz Sekielski: - Zamiast religii wprowadźmy do szkół lekcje z dietetyki

Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności podkreśla, że trudno sobie dziś wyobrazić nasze publiczne życie bez organizacji społecznych. 
 
Dlatego tak ważny jest ich głos i obecność tu, w Gdańsku. Istotny jest także ich udział w debatach, podczas których chcemy rozmawiać o tym, co nie funkcjonuje i jaki mają pomysł na to, jak to naprawić. Ważne jest, żebyśmy współtworzyli instytucje publiczne, instytucje prywatne, instytucje społeczne
Od piątku 2 czerwca do niedzieli 4 czerwca 2023 w Strefie Społecznej odbywać się będą dostępne dla mieszkańców Gdańska i turystów warsztaty i debaty. Strefa Społeczna to jeden z elementów szerszego programu Święta Wolności i Praw Obywatelskich organizowanych przez miasto GdańskEuropejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.

Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich

O tym, jakie wydarzenia planowane są w Strefie Społecznej, mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizujemy strefę społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być gośćmi kongresu „Solidarni w rozwoju” 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych