• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Jak zmienić rejon nabrzeża przy ul. Tamka - zobacz koncepcję

Jak zmienić rejon nabrzeża przy ul. Tamka na Stogach? Koncepcja w programie Gdańskie Przestrzenie Lokalne

Urządzenie nabrzeża jako deptaka spacerowego, park z systemem tras spacerowych, montaż urządzeń rekreacyjnych oraz sportowych - to część zmian zaproponowanych w programie Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla obszaru położonego na nabrzeżu Martwej Wisły, rozciągającego się od ul. Zimnej do przystani żeglarskiej przy ul. Tamka.
20.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przystań żeglarska przy ul. Tamka
Przystań żeglarska przy ul. Tamka
fot. BRG

 

Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. 

Wyznaczono 108 lokalizacji (stan na 20 maja 2021), które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności. 

Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.


Jedną z opracowanych lokalizacji jest rejon ul. Tamka w dzielnicy Stogi. 

Obszar położony na nabrzeżu Martwej Wisły, rozciąga się od ul. Zimnej do przystani żeglarskiej przy ul. Tamka. W sąsiedztwie znajdują się tereny mieszkaniowe wielorodzinne oraz usługi związane ze sportem i rekreacją wodną (klub jachtowy, przystań).

- Najważniejszym potencjałem dla rozwoju przestrzeni lokalnej przy ul. Tamka jest położenie na nabrzeżu wiślanym i związek dzielnicy z rzeką zarówno w aspekcie rekreacyjnym jak i miejsca pracy (dawniej rybołówstwo, teraz przemysł stoczniowy, turystyka). Teren objęty opracowaniem historycznie był miejscem lokalizacji przystani parostatków, które przywoziły na Stogi turystów korzystających najpierw z kurortu położonego nad Pustym Stawem, a następnie z łazienek morskich na plaży - wyjaśnia Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Obecnie w sąsiedztwie nabrzeża położone są tereny niezabudowane, które mają potencjał inwestycyjny dający szansę na pojawienie się nowych mieszkańców i usług, a także na wykreowanie nowych przestrzeni publicznych powiązanych z nabrzeżem. Powyższe zmiany umożliwi obecnie procedowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Stogi rejon ulic Tamka, Zimnej i Nad Brzegiem. Do nabrzeża przylega także teren zieleni niezagospodarowanej możliwy do urządzenia pod funkcje rekreacji i wypoczynku nad wodą.

 

Głównym założeniem zmian jest urządzenie nabrzeża jako deptaka spacerowego
Głównym założeniem zmian jest urządzenie nabrzeża jako deptaka spacerowego
fot. BRG

 

Jakie zmiany można by wprowadzić w w/w rejonie?  

Głównym założeniem zmian w przestrzeni lokalnej jest urządzenie nabrzeża jako deptaka spacerowego rozpoczynającego się strefą wejściową przy ulicy Zimnej i zintegrowanego z przystanią żeglarską. Ofertę rekreacyjną nabrzeża ma wzbogacać urządzony park z systemem tras spacerowych łączących zieleń z nabrzeżem, z osiedlem w części północnej, a także ciągiem rekreacyjnym wzdłuż Gniłej Łachy. Dla terenów inwestycyjnych położonych po obu stronach dojazdu do przystani wskazano możliwość zmiany przeznaczenia na funkcje mieszkaniowo-usługowe, które dodatkowo wzmocnią rangę przestrzeni lokalnej - wylicza Anna Fikus-Wójcik, projektantka Biura Rozwoju Gdańska. - Podczas konsultacji przedstawiciele lokalnej społeczności podkreślali potrzebę lokalizacji różnych urządzeń rekreacyjnych oraz sportowych, a także miejsc integracji. Dlatego teren zielony, wskazany do urządzenia, powinien zawierać różnorodny program odpowiadający na potrzeby mieszkańców. Nowe miejsca integracji w postaci niewielkich placów zostały zaproponowane na nabrzeżu, w parku oraz wzdłuż alei kasztanowej prowadzącej do przystani.

 

Szkic koncepcyjny możliwości zagospodarowania przestrzeni lokalnej w rejonie ul. Tamka i przystani żeglarskiej
Szkic koncepcyjny możliwości zagospodarowania przestrzeni lokalnej w rejonie ul. Tamka i przystani żeglarskiej
rys. Anna Fikus-Wójcik / BRG

 

Wskazane szczegółowe wytyczne projektowe to:

  1. Urządzenie nabrzeża od ul. Zimnej do przystani żeglarskiej jako przestrzeni ogólnodostępnej, ciągłej i jednolitej estetycznie (niewskazane grodzenie nabrzeża).
  2. Urządzenie terenu zielonego z zachowaniem najważniejszych kierunków ruchu pieszego.
  3. Wprowadzenie w rejonie przystani funkcji mieszkaniowo-usługowych wspomagających rozwój osiedla i przystani. Konieczność zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  4. Uporządkowanie kwestii działek przynależnych budynkom mieszkalnym (wspólnoty Tamka 14 i Nad Brzegiem 1a)
  5. Ograniczenie funkcji parkingowych w rejonie nabrzeża. Wprowadzenie zagospodarowania umożliwiającego organizację lokalnych wydarzeń osiedlowych.
  6. Na zakończeniu ul. Zimnej wykreowanie przestrzeni wejściowej na bulwar.
  7. W punktach węzłowych wykreowanie przestrzeni uwzględniających szczególne wartości kompozycyjne i widokowe miejsca.

 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

kierunki - wytyczne projektowe mala

 

Rejon przy ul. Tamka jest jedną z 15 lokalizacji wybranych w dzielnicy urbanistycznej Port w ramach programu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych. I jedną z trzech w dzielnicy Stogi. Oprócz niej także:

  • ul. Kruczej i Nowotnej
  • ul. Stryjewskiego

 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

GPL-PORT mala

 

Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji.

Więcej o Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia