• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Z pomocą dla lokalnych społeczności, by wzrosła jakość życia

Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Z pomocą dla lokalnych społeczności, by wzrosła jakość życia

Biuro Rozwoju Gdańska wskazało 108 lokalizacji w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne. - Opracowania mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG. Od czwartku, 11 marca, rozpoczynamy prezentację kilkunastu opracowanych już lokalizacji.
10.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
GPL3-okladka

 

Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany od 2016 roku przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. 

- Opracowanie tworzone jest z myślą o mieszkańcach i przy ich współudziale, dla poprawy funkcjonalnej i estetycznej miejsc, w których toczy się codzienne życie lokalnej społeczności. Z punktu widzenia mieszkańca przestrzeń lokalna jest tą najważniejszą przestrzenią, ponieważ korzysta z niej codzienne i realizuje w niej swoje podstawowe potrzeby: zakupów, drogi do pracy, do szkoły, wypoczynku, rekreacji, integracji. Kluczowe jest właściwe zagospodarowanie tych przestrzeni, gdyż poprzez podniesienie jakości ich wyposażenia wzrasta również jakość życia mieszkańców - wyjaśnia Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Wyznaczono 108 lokalizacji (stan na 10 marca 2021) w całym mieście, które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne. 

- Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic - dodaje dyrektor Damszel-Turek. 

 

W opracowanie Gdańskich Przestrzeni Lokalnych od początku zaangażowane są projektantki BRG: Anna Fikus-Wójcik i Agnieszka Rózga-Micewicz. 

- Istotą było poznanie każdej przestrzeni. Dzięki licznym wizytom w terenie można było zauważyć, że wiele z nich jest zdegradowanych, zapomnianych, pozbawionych indywidualnych cech związanych z lokalną tożsamością. Często okazywało się, że oprócz niskiej jakości wyposażenia lub jego braku są zawładnięte przez parkujące samochody, czy pozbawione miejsc rekreacji - mówi Anna Fikus-Wójcik.

Każda przestrzeń jest w sposób szkicowy i syntetyczny zilustrowana, by dać wyobrażenie mieszkankom i mieszkańcom o tym, jak w przyszłości mogłaby wyglądać.

- W projektach położony jest nacisk na pieszą dostępność przestrzeni, poprawę poczucia bezpieczeństwa i stworzenie lub wzmocnienie miejsc integrujących lokalną społeczność - zaznacza Agnieszka Rózga-Micewicz.

 

Szkice koncepcyjne przestrzeni lokalnych
Szkice koncepcyjne wybranych przestrzeni lokalnych w Gdańsku
BRG

 

Ważnym elementem opracowania było poznanie opinii mieszkanek i mieszkańców, włączenie ich do współtworzenia projektu. Dlatego na początku została stworzona ankieta internetowa, która miała 2 edycje w latach 2016-2017. Łącznie w obu edycjach udział wzięło 1750 osób.

- W ankiecie mieszkańcy mogli wskazać nam najważniejsze miejsca, z których korzystają codziennie w rejonie swojego zamieszkania. Odpowiedzi mieszkańców w przewadze pokryły się z naszymi wskazaniami po wizytach w terenie i tak powstała mapa wszystkich 108 lokalizacji (dostępna na stronie www.brg.gda.pl - red.) - przypomina Agnieszka Rózga-Micewicz.

- Oczywiście mapa nie jest zbiorem zamkniętym tylko rozrasta się o nowe lokalizacje wraz z rozwojem miasta - dodaje Anna Fikus-Wójcik.


Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji (stan na 10 marca 2021).

Lokalizacje oznaczono na mapie w czterech kolorach: 

poma
lokalizacje opracowane - dotychczas (stan na 10 marca 2021) opracowanych zostało 12 kart w dzielnicach: Aniołki, Chełm, Jasień, Matarnia, Olszynka, Orunia-św. Wojciech-Lipce, Piecki Migowo, Przeróbka, Stogi, Śródmieście, Wyspa Sobieszewska
braz
lokalizacje opracowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji - dotąd opracowano 15 lokalizacji na Oruni, w Nowym Porcie, na Dolnym Mieście i Biskupiej Górce. Informacje zawierają analizy i wytyczne do zagospodarowania danej przestrzeni
rozowy3
lokalizacje zrealizowane w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji 2007-2013 - opracowano 4 lokalizacje
jasny
lokalizacje w opracowaniu - trwają prace dotyczące 77 miejsc, znajdujących się w większości dzielnic Gdańska 

 

Od czwartku, 11 marca, na www.gdansk.pl będziemy prezentować (raz w tygodniu) lokalizacje opracowane przez specjalistki z BRG. 

 

Sieć przestrzeni lokalnych na mapie Gdańska
Sieć przestrzeni lokalnych na mapie Gdańska
BRG

 

Wytyczne urbanistyczne Gdańskich Przestrzeni Lokalnych dostępne są także w postaci:

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo