Gdańskie Nagrody Społeczne. Poszukajmy liderek i liderów równości, ochrony zdrowia i aktywności obywatelskiej

Do 5 listopada można zgłaszać osoby i instytucje zasłużone w zakresie ochrony zdrowia, równego traktowania i kwestii obywatelskich. - Rozejrzyjmy się wokół siebie, aby znaleźć takie bohaterki i bohaterów - zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Z nadesłanych propozycji komisja wskaże pięć kandydatów w każdej kategorii, którzy zostaną poddani pod publiczne głosowanie. Laureatki i laureatów Gdańskich Nagród: im. Aliny Pienkowskiej, Lecha Bądkowskiego oraz Pawła Adamowicza poznamy podczas gali na początku przyszłego roku.
10.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa pięciu osób pozujących obok pomnika Lecha Bądkowskiego. Pomnik przedstawia postać Lecha Bądkowskiego siedzącą na krześle, z jedną nogą założoną na drugą. Na cokole pomnika widnieje napis „Lech Bądkowski 1920–1984”. Osoby na zdjęciu stoją w rzędzie obok pomnika, uśmiechają się i są ciepło ubrane. W tle widać miejską scenerię, z budynkami, roślinami oraz brukowaną ulicą.
Od lewej: Sławina Bądkowska-Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Marcin Mickun - radny miasta, Teresa Wasilewska - radna miasta, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Czym są Gdańskie Nagrody Społeczne?

Ideę i szczegóły dotyczące trzech Gdańskich Nagród Społecznych przedstawiono w czwartek, 10 października, na konferencji prasowej przy pomniku Lecha Bądkowskiego w Śródmieściu, u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wyjaśniła, że miejsce spotkania z dziennikarzami jest nieprzypadkowe. Pomnik Lecha Bądkowskiego, patrona jednej z nagród społecznych, został odsłonięty 31 sierpnia 2024 r. w 44. rocznicę Sierpnia'80.  
 
- Gdańskie Nagrody Społeczne to dosyć długa tradycja. Dwa lata temu postanowiliśmy pokazywać je wspólnie jako element większej całości i promowania postaw obywatelskich oraz społecznych. I znajdować takich ludzi w różnych dziedzinach życia, którzy nie zawsze na co dzień są zauważeni i docenieni, ale właśnie dzięki Gdańskim Nagrodom Społecznym chcemy ich pokazać - powiedziała prezydent miasta.  
 
Podkreśliła, że patroni trzech Gdańskich Nagród Społecznych - Paweł Adamowicz, Lech Bądkowski, Alina Pienkowska - to osoby wyjątkowe. - Bardzo gdańscy, ale też niosący za sobą idee - zaznaczyła. 

Lech Bądkowski uhonorowany. ”Bez niego nie byłoby Solidarności i niepodległej Polski”

- Dzisiaj chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gdańska, aby do 5 listopada rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć takie bohaterki i bohaterów w działalności społecznej, obszarze profilaktyki i zdrowia oraz równości, których warto by wyróżnić Gdańską Nagrodą Społeczną - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz. 
Na zdjęciu widać kobietę w beżowym płaszczu i niebieskim szaliku, która przemawia do mikrofonów z logo stacji telewizyjnych. W tle stoją cztery osoby, w tym trzy kobiety i mężczyzna, ustawione na tle pomnika Lecha Bądkowskiego. Kobieta przemawiająca gestykuluje, co sugeruje, że jest zaangażowana w rozmowę. Osoby w tle wyglądają na skupione, a scena rozgrywa się w przestrzeni miejskiej, z widocznymi budynkami i fragmentem ulicy.
Patroni naszych Gdańskich Nagród Społecznych to osoby wyjątkowe, "bardzo gdańscy", niosący za sobą ważne idee - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Do udziału w zgłaszaniu kandydatów do trzech Gdańskich Nagród Społecznych zachęcała też Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
 
- Choć każdy dzień jest dobry, aby powiedzieć “dziękuję”, to dziś jest szczególny czas, aby zastanowić się, komu jesteśmy wdzięczni w Gdańsku, kto zrobił dla nas coś dobrego. Po to, żeby głos podziękowania wybrzmiał naprawdę głośno. Zróbmy to razem - podkreśliła Monika Chabior. 

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia przyznana. Jej patronką jest Alina Pienkowska

Wytłumaczyła, że w formularzu zgłoszeniowym musi znaleźć się zgoda osoby, instytucji lub organizacji, na nominację do nagrody.
 
- Nominacji mogą dokonywać osoby indywidualne, organizacje pozarządowe oraz instytucje. Co ważne: nagrody nie mogą otrzymać osoby lub podmioty, które zostały nią wyróżnione w ostatnich pięciu latach - dodała Monika Chabior. 
Na zdjęciu widzimy kobietę w szarym płaszczu i zielonym golfie, która przemawia do mikrofonów z logo stacji telewizyjnych, takich jak TVP3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk. Uśmiecha się i gestykuluje, co sugeruje, że prowadzi rozmowę lub wygłasza oświadczenie. W tle znajdują się inne osoby, w tym kobieta w czerwonej kamizelce oraz mężczyzna w garniturze, a za nimi widoczny jest pomnik Lecha Bądkowskiego. Scena rozgrywa się na tle miejskiej architektury.
Gorąco do udziału w Gdańskich Nagrodach Społecznych namawiała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Radości z tego, że publiczne ogłoszenie naboru zgłoszeń do Nagrody im. Lecha Bądkowskiego odbyło się pod jego pomnikiem nie kryła córka pisarza Sławina Bądkowska-Kosmulska

W tych wyborach liczą się pieniądze. Zagłosuj, żeby budżet dzielnicy był większy

- Chcę w tym miejscu zachęcić, aby zgłaszać, jak najwięcej kandydatów do nagrody, której patronem jest mój ojciec. Jest ona przyznawana od 2001 r. I przez te wiele lat zyskała dużą rangę, jest prestiżowa. Można mieć wielką satysfakcję otrzymawszy Nagrody im. Lecha Bądkowskiego - podkreśliła Sławina Bądkowska-Kosmulska. 
Na zdjęciu znajduje się kobieta w czerwonej kamizelce, która przemawia do mikrofonów z logo stacji TVP3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk. Wygląda na zaangażowaną w wypowiedź, a za nią stoją inne osoby: kobieta w szarym płaszczu, mężczyzna w garniturze oraz starsza kobieta w jasnym płaszczu. W tle widać pomnik Lecha Bądkowskiego. Scena odbywa się na zewnątrz, w miejskiej przestrzeni, a ludzie wydają się uczestniczyć w uroczystości lub wydarzeniu medialnym.
Sławina Bądkowska-Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, patrona jednej z trzech nagród
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Teresa Wasilewska, radna Gdańska (Wszystko dla Gdańska) mówiła o przyznawanej od 2017 r. nagrodzie za działalność społeczną, która od 2019 r. nosi imię “naszego niezapomnianego prezydenta Pawła Adamowicza”.

Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

- Kim jest społecznik? To człowiek, który daje z siebie wyjątkowo dużo. Oddaje swoje serce i czas dla innych, czasem nawet kosztem swojej rodziny. Często prezydent Paweł Adamowicz mówił o samotności, które jest nieszczęściem naszych czasów. Bardzo proszę o docenienie tych, którzy bezinteresownie poświęcają się dla innych. Społeczników w Gdańsku jest dużo. Ci, których nagrodzimy to będą najbardziej aktywne jednostki - powiedziała radna.  
Na zdjęciu znajduje się starsza kobieta w białym płaszczu i czerwonych okularach, trzymająca kartkę papieru, z której prawdopodobnie odczytuje przemówienie. Ma na sobie kolorowy szalik, a przed nią ustawione są mikrofony z logo stacji TVP3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk. W tle widoczne są inne osoby, w tym kobieta w beżowym płaszczu z niebieskim szalikiem oraz kobieta w szarym płaszczu. Za nimi stoi pomnik Lecha Bądkowskiego. Scena ma miejsce na zewnątrz, prawdopodobnie podczas uroczystości lub konferencji prasowej.
Teresa Wasilewska, radna miasta, opowiadała o idei nagrody, której patronem jest śp. Paweł Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Marcin Mickun, radny Gdańska (Koalicja Obywatelska), który przybliżył ideę Nagrody im. Aliny Pienkowskiej, podkreślił, że “Gdańsk, gdańszczanki i gdańszczanie słyną z poczucia odpowiedzialności i zaangażowania społecznego”.
 
- Alina Pienkowska była pielęgniarką, opozycjonistką w czasach PRL. Nagroda jej imienia przyznawana jest zasłużonym pracownikom służby zdrowia - wyjaśnił Marcin Mickun. 
Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w okularach i beżowej marynarce, który przemawia do mikrofonów z logo TVP3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk. Wygląda na skupionego i trzyma w rękach notatki lub dokument. W tle widać grupę czterech osób, w tym kobiety w płaszczach, które stoją w rzędzie i uważnie słuchają. Za nimi znajduje się pomnik Lecha Bądkowskiego. Scena rozgrywa się na zewnątrz, prawdopodobnie podczas uroczystości lub konferencji prasowej.
Marcin Mickun, radny miasta, przedstawił główne założenia Nagrody im. Aliny Pienkowskiej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

List od Magdaleny Adamowicz

W specjalnym liście o przesłaniu Nagrody im. Pawła Adamowicza napisała jego żona, Magdalena Adamowicz, zasiadająca dziś w Parlamencie Europejskim.
 
Świat, w którym walkę o równość musimy szczególnie honorować, bo równość wciąż jest niedostępnym ideałem, nie jest dobrym światem . Ale dopóki każdy człowiek, dosłownie każdy, nie będzie czuł się równy ze wszystkimi innymi ludźmi, takie nagrody jak Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza muszą oświetlać nam drogę do świata, w którym godność ludzka i prawa człowieka są niepodważalne, niezbywalne, chronione siłą demokratycznego państwa i mocą obywatelskiej wspólnoty 

 

Magdalena Adamowicz podkreśliła, że "my, tu w Gdańsku, mamy nie tylko prawo ale i obowiązek o równość i wolność walczyć i je chronić". 
 
Takie jest nasze genius loci, takie jest gdańskie DNA, taka jest nasza powinność. Tacy są nominowani i laureaci Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza

- czytamy w liście Magdaleny Adamowicz.

Jaki jest kalendarz tegorocznych Gdańskich Nagród Społecznych?

Miasto Gdańsk od lat nagradza osoby i organizacje działające na rzecz dobra mieszkańców i mieszkanek w trzech obszarach: ochrony zdrowia, działalności społecznej oraz działań na rzecz równości.

Do roku 2022 nagrody przyznawał prezydent miasta. W 2023 roku wyróżnienia zyskały nową odsłonę: występują pod wspólną nazwą Gdańskich Nagród Społecznych. Zmieniła się też procedura wyłaniania laureatów i laureatek: od ubiegłego roku nominacje od mieszkańców i mieszkanek zbierane są przez formularz online, a kapituły nagród wybierają najlepsze kandydatury, które zostają poddawane pod głosowanie publiczne.

Grafika przedstawia ogłoszenie dotyczące Gdańskich Nagród Społecznych. Tło ma kolor żółty, a na środku widnieje czarny napis „Gdańskie Nagrody Społeczne” oraz herb Gdańska z napisem „Zgłoś nominację do 5 listopada 2024 na www.gdansk.pl”. Poniżej znajdują się trzy kategorie nagród: Gdańska Nagroda Obywatelska im. Lecha Bądkowskiego – symbolizowana przez stylizowaną czarno-białą sylwetkę Lecha Bądkowskiego. Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej – przedstawiona jako sylwetka Aliny Pienkowskiej. Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza – ukazana jako sylwetka Pawła Adamowicza. Każda z nagród ma swoją ikonę, umieszczoną na białym tle w okręgu z żółtym obramowaniem.
 
mat. Urząd Miejski

W głosowaniu może wziąć udział każdy pełnoletni gdańszczanin i każda pełnoletnia gdańszczanka. Swoje nagrody specjalne przyznaje też prezydent Gdańska.

Tegoroczny harmonogram przedstawia się następująco:

  • zgłoszenia osób i organizacji nominowanych: 10 października - 5 listopada
  • publiczne głosowanie: 16 grudnia 2024 - 19 stycznia 2025
  • wyniki: gala Gdańskich Nagród Społecznych, zaplanowana na 7 lutego 2025 r.

Tegoroczna edycja Gdańskich Nagród Społecznych właśnie się rozpoczyna. Od czwartku, 10 października, każdy mieszkaniec i każda mieszkanka mogą zgłaszać osoby i organizacje, które ich zdaniem zasługują na:

  • Gdańską Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej – ochrona zdrowia
  • Gdańską Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego – społeczeństwo obywatelskie
  • Gdańską Nagrodę im. Pawła Adamowicza – równe traktowanie

Poniżej znajdują się aktywne formularze, za pośrednictwem których do 5 listopada można zgłaszać kandydatury.

Gdańska Nagroda im. Aliny Pienkowskiej

Gdańska Nagroda im. Lecha Bądkowskiego

Gdańska Nagroda im. Pawła Adamowicza

Grafika promuje Gdańskie Nagrody Społeczne, które są przyznawane w trzech kategoriach: Gdańska Nagroda Obywatelska im. Lecha Bądkowskiego Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza Każdej z kategorii towarzyszy stylizowana czarno-biała sylwetka osoby, której imieniem nazwana jest nagroda, na żółtym tle. Zgłoszenia nominacji można dokonać do 5 listopada 2024 poprzez stronę www.gdansk.pl. Nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach: Organizacja pozarządowa (lub instytucja) – nagroda w wysokości 20 000 zł Osoba – nagroda w wysokości 10 000 zł Na dole widnieją logotypy organizatora (Miasto Gdańsk) oraz patronów medialnych: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl.
 
mat. Urząd Miejski
 
ZASADY ZGŁASZANIA KANDYDATEK I KANDYDATÓW DO NAGRÓD: 
 
Aby zgłosić swoich kandydatów do nagrody, należy wypełnić formularz, dostępny online.
 
Przed zgłoszeniem należy uzyskać, na piśmie, zgodę osoby nominowanej.
 
Jedna osoba/ organizacja może zgłosić dwie kandydatury - po jednej w każdej z kategorii; łącznie sześć nominacji.
 
Kandydatury mogą zgłaszać: osoby prywatne, organizacje pozarządowe, instytucje. Do nagrody mogą być zgłoszone osoby i organizacje, które nie otrzymały nagrody w ciągu ostatnich pięciu lat.
 
Nie można nominować jednostek miejskich - a pracujące w nich osoby można zgłaszać tylko za zadania realizowane poza obowiązkami służbowymi.
 
W roku 2023 ujednolicono wysokość nagród w trzech kategoriach: 20 tys. zł dla organizacji, 10 tys. zł dla osoby, 10 tys. zł nagrody specjalnej prezydenta Gdańska. Łączna kwota nagród to 120 tys. zł (podane kwoty to kwoty brutto).
 
Szczegółowe informacje dostępne są w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, e-mail: wrs@gdansk.gda.pl.
 
Regulamin Gdańskich Nagród Społecznych jest dostępny tutaj
 
Listopad to dla kapituł nagród czas na ocenę zgłoszonych kandydatur i zarekomendowanie do głosowania osób oraz organizacji.
 
Publiczne głosowanie internetowe – w specjalnym serwisie na stronie www.gdansk.pl - rozpocznie się 16 grudnia i potrwa ponad miesiąc: do 19 stycznia 2025 r.
 
GDAŃSKA NAGRODA IM. ALINY PIENKOWSKIEJ
 
Gdańską tradycją od kilkunastu lat jest wyróżnianie i nagradzanie szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia, pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.
 
Stanowią okazję do wyróżnienia najbardziej oddanych pracowników i umożliwiają wyrażenie uznania dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz skutecznych realizatorów programów profilaktycznych.
 
Ubiegłoroczna, 15. edycja Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, zyskała nową formułę. Nadano jej imię Aliny Pienkowskiej - w uznaniu zasług za całokształt działalności społecznej i zawodowej patronki.
 
Jednocześnie w 2023 roku kategorie przyznawania Nagrody rozszerzono o możliwość zgłaszania kandydatur spośród organizacji pozarządowych lub instytucji działających w obszarze zdrowia, które w sposób widoczny przyczyniły się do promocji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska ochrony zdrowia, również publicznego, oraz profilaktyki.
Na zdjęciu widzimy elegancko ubraną kobietę w średnim wieku, o siwych włosach spiętych z tyłu. Nosi okulary o okrągłych oprawkach i delikatny makijaż, z wyraźnie podkreślonymi ustami czerwoną szminką. Ma na sobie formalny czarny strój z białym, dużym kołnierzem. Kobieta siedzi, trzymając ręce złożone na kolanach, i spogląda w bok, sprawiając wrażenie zamyślenia lub skupienia. W tle widoczny jest bogato zdobiony fotel, co sugeruje, że zdjęcie mogło być wykonane w eleganckim lub oficjalnym otoczeniu.
Alina Pienkowska (1952-2002) podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa 15 grudnia 2000 r., poświęconej wręczeniu Honorowych Obywatelstw Miasta Gdańska dla sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
fot. Łukasz Głowala / KFP
 
Do tej pory uhonorowano:
 
  • nagroda główna: 19 osób (ośmioro lekarzy, 10 pielęgniarek, jeden terapeuta uzależnień) i jedna fundacja
  • wyróżnienie: 70 osób (32 lekarzy, 37 pielęgniarek, jeden pielęgniarz/ratownik) i jedna fundacja

Gdańską Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej za działalność w obszarze ochrony zdrowia mogą otrzymać:

1. Organizacje pozarządowe lub instytucje gdańskiej ochrony zdrowia, angażujące się w realizację programów profilaktycznych, i które:

  • mają w Gdańsku swoją siedzibę lub działają na terenie Gdańska
  • w sposób widoczny przyczyniły się do promocji ochrony zdrowia, również publicznego, i profilaktyki wśród mieszkańców i mieszkanek miasta

2. Nagrodę dla osoby działającej w obszarze ochrony zdrowia i ochrony zdrowia publicznego może otrzymać osoba, która:

  • ma co najmniej pięcioletni staż pracy w gdańskiej ochronie zdrowia
  • inicjuje nowatorskie działania podnoszące jakość usług zdrowotnych bądź profilaktycznych
  • cieszy się autorytetem i uznaniem, dba o atmosferę szacunku i życzliwości w środowisku
  • buduje system wsparcia dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska

GDAŃSKA NAGRODA IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO

Powstała w 2001 roku, aby docenić rolę i wkład organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwiązywanie lokalnych problemów.

W poprzednich edycjach nagrodzono i wyróżniono 32 organizacje pozarządowe oraz 12 osób. W kategoriach, których dziś już nie ma w regulaminie nagrody, uhonorowano troje młodzieżowych społeczników oraz 11 darczyńców.

Zdjęcie przedstawia grupę osób biorących udział w wydarzeniu zatytułowanym „Bigos literacki”, co sugeruje napis widoczny w tle. Zdjęcie jest czarno-białe i wygląda na wykonane w latach PRL. W centralnej części zdjęcia znajduje się sześć osób siedzących przy stole i prowadzących rozmowę. Trzy kobiety siedzą po lewej stronie, a po prawej widoczni są mężczyzna w garniturze i dwie kobiety. Jeden z mężczyzn, stojący po prawej stronie, gestykuluje, jakby zwracał się do reszty grupy. Wszyscy wydają się być zaangażowani w rozmowę. Atmosfera na zdjęciu wydaje się swobodna, a spotkanie ma intelektualny charakter, co sugeruje tytuł wydarzenia. Fotografia jest autorstwa Zbigniewa Kosycarza, znanego fotografa dokumentującego życie codzienne w Gdańsku.
30 czerwiec 1965 r. Bigos Party w klubie studenckim Żak w Gdansku. Po prawej stronie stojący i gestykulujący ręką to Lech Bądkowski (1920-1984). Od lewej: Irena Przewłocka, Maria Kowalewska, Maja Fac, Franciszek Fenikowski, Teresa Sierand
fot. Zbigniew Kosycarz
Gdańską Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego za działalność w obszarze społecznym może otrzymać:
 
1. W kategorii Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku organizacja pozarządowa, która:
 
  • ma w Gdańsku swoją siedzibę lub działa na terenie Gdańska
  • w sposób widoczny przyczyniła się do rozwoju sektora organizacji pozarządowych w Gdańsku i jej działalność służy interesom miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców
2. W kategorii Gdańskiego Społecznika lub Społeczniczki Roku osoba, która:
 
  • jest zaangażowana w działalność społeczną na rzecz mieszkanek i mieszkańców
  • przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
GDAŃSKA NAGRODA RÓWNOŚCI
 
Od 2017 roku przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, w którym każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie. Od 2019 roku nosi imię Pawła Adamowicza: dla
upamiętnienia jego zaangażowania w realizację w Gdańsku idei solidarności, wolności i równości.
 
W kategorii “osoba” nagrodzono 13 osób, w kategorii “organizacja” przyznano jedną nagrodę. Przyznano też jedno wyróżnienie.
 
Gdańską Nagrodę im. Pawła Adamowicza za działalność na rzecz równego traktowania może otrzymać:
 
1. W kategorii Gdańska Nagroda Równości dla Organizacji Pozarządowej organizacja, która:
 
  • ma w Gdańsku swoją siedzibę lub działa na terenie Gdańska
  • kreuje nowatorskie pomysły, śmiałe idee, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska
  • podejmuje codzienną pracę na rzecz równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska
Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w średnim wieku, ubrany w elegancki ciemny garnitur, białą koszulę i krawat w niebiesko-czarne pasy. W kieszonce marynarki ma niebieską poszetkę. Mężczyzna nosi okulary i delikatny zarost. Stoi przy barierce, z jedną ręką opartą na niej, a w tle widoczna jest architektura nadbrzeżna Gdańska, w tym charakterystyczny Żuraw – zabytkowy dźwig portowy. Zdjęcie zostało wykonane na tle Motławy, co nadaje mu oficjalny i reprezentacyjny charakter.
Paweł Adamowicz (1965-2019). Prawnik, zasiadał w samorządzie gdańskim od początku transformacji ustrojowej w 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W latach 1998-2019 r. prezydent Gdańska. Zmarł w wyniku zamachu nożownika podczas finału WOŚP na Targu Węglowym
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
2. W kategorii Gdańska Nagroda Równości dla Osoby, osoba może otrzymać za:
 
  • kreowanie nowatorskich pomysłów, śmiałych idei, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska
  • codzienną wytężoną pracę na rzecz równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska
  • bohaterski czyn na rzecz mieszkańców i mieszkanek Gdańska w obronie praw człowieka, sprawiedliwości społecznej lub godności ludzkiej
Wybór laureatek i laureatów
 
Spośród zgłoszonych kandydatur członkowie kapituły wskażą pięcioro kandydatów w każdej kategorii. Zostaną poddani pod głosowanie publiczne – online, przy użyciu formularza zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku: www.gdansk.pl.
 
Dodatkowo, swoje nagrody specjalne w każdej kategorii przyzna prezydent Gdańska.
 
Laureatki i Laureaci Gdańskich Nagród Społecznych w roku 2023:
 
Gdańska Nagroda Równości:
 
  • w kategorii osoba: Joanna Woźniczka-Sulka, założycielka i prezeska Fundacji NOVA
  • w kategorii organizacja: Fundacja NOVA, działająca na rzecz równości seniorów i seniorek
  • wyróżnienie prezydenta miasta Gdańska: Daria Balabai, pracująca w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku
Gdańska Nagroda Obywatelska im Lecha Bądkowskiego:
 
  • w kategorii osoba: Elżbieta Klawikowska, pedagożka z ponad z 40-letnim stażem, nauczycielka historii i WOS-u w SP35 w Gdańsku, założycielka i fundatorka Fundacji Gdańska Parasolka
  • w kategorii organizacja pozarządowa: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
  • wyróżnienie prezydenta miasta Gdańska: Barbara Badowska-Średniawa, wieloletnia gdańska działaczka społeczna 
Gdańska Nagroda im. Aliny Pienkowskiej:
 
  • w kategorii osoba: Arkadiusz Kuźmiński, strażak-ochotnik, działający od 2007 r. w OSP Gdańsk-Sobieszewo, ratownik medyczny, magister pielęgniarstwa
  • w kategorii organizacja pozarządowa lub instytucja: Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, bezpłatnie wspierająca mieszkańców i mieszkanki Gdańska w obszarze zdrowia psychicznego
  • wyróżnienia prezydenta miasta Gdańska: Magdalena Włochowicz, wolontariuszka od 13. roku życia, od ponad 20 lat pielęgniarka
  • wyróżnienie specjalne prezydenta miasta Gdańska: Fundacja Hospicyjna

Ruszył nabór prelegentów na konferencję Velo-city 2025 w Gdańsku

Biogramy patronów Gdańskich Nagród Społecznych można przeczytać w Gedanopedii, internetowej encyklopedii Gdańska:

Paweł Adamowicz

Lech Bądkowski

Alina Pienkowska

 

TV

Już 85 lat od wybuchu II wojny światowej