Gdańskie Lekcje Obywatelskie w VI LO. "Miejcie oczy i uszy otwarte, nie dajcie sobie wciskać kitu"

- Czytajcie, miejcie oczy i uszy otwarte. Nie dajcie sobie wciskać kitu i nie bądźcie ciemną masą - apelowała w czwartek, 5 stycznia, do uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zachęcała ich też m.in. do udziału w wyborach oraz czynienia małych dobrych uczynków takich, jak pomoc ludziom starszym i samotnym. Mówiła również, że warto udać się na dłużej za granicę, ale potem wrócić do Polski, do Gdańska. - Wyjedź, zbierz doświadczenia, nabierz mocy i wracaj, bo tu się najlepiej żyje - namawiała prezydent Gdańska.
05.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie Aleksandry Dulkiewicz z uczniami VI LO im. Obrońców Helu trwało ponad godzinę
Spotkanie Aleksandry Dulkiewicz z uczniami VI LO im. Obrońców Helu trwało ponad godzinę
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Odwołania do książki o tyranii

Dyskusja Aleksandry Dulkiewicz z młodzieżą z VI LO przy ul. Głębokiej 11, w sąsiedztwie Przeróbki, odbyła się w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich. 

Na początku spotkania Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do książki Timothy’ego Snydera “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Każdy z uczniów mógł zabrać ze sobą egzemplarz, prawie 130-stronicowej publikacji, amerykańskiego historyka. Timothy Snyder napisał ją kilka lat temu, gdy po prezydenturę w USA sięgnął Donald Trump.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"

Prezydent Gdańska przyznała, że jej egzemplarz książki, który otrzymała kiedyś od swojego szefa Pawła Adamowicza, jest już mocno sfatygowany i ma nawet plamy po kawie.

- Możecie zapytać po co ta Dulkiewicz przynosi nam książkę o Ameryce? Ale ona nie jest o Ameryce. Ona może wam powiedzieć o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby nasz świat był bardziej przyjazny. Nie daje jednak prostej wskazówki. Nie ma tu zbioru recept, jak ocalić świat, bo to byłaby utopia. Mam ją przy łóżku i czasem ją sobie kartkuję. Ta książka mobilizuje mnie do codziennej pracy nad sobą - przekonywała uczniów.

Śródmieście. Remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 niemal zakończony

Zdjęcie dużego gmachu szkolnego pokrytego dachem z czerwonej dachówki - zdjęcie wykonano z powietrza, przy pomocy drona
Edukacja społeczności VI LO odbywa się w okazałym gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Głębokiej na Dolnym Mieście, który w ostatnich miesiącach przeszedł gruntowny remont - całkowite zakończenie prac planowane jest na wiosnę
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Miejcie oczy i uszy otwarte

Aleksandra Dulkiewicz zachęcała młodzież, aby byli świadomymi swoich praw obywatelami.

- Mając 18 lat zyskujecie nie tylko dowód osobisty, ale też prawo wyborcze, choć ja osobiście wolę mówić powinność wyborcza. Chcę was tylko namawiać, żebyście mając kartę wyborczą świadomie z niej skorzystali. Ona wpływa na wasze życie, nawet jeśli dzisiaj nie zdajecie sobie z tego sprawy. A jeśli nie skorzystacie z karty wyborczej, to też zróbcie to świadomie wiedząc o konsekwencjach. Zachęcam was do tego, żebyście czytali - nie zawsze głupoty, choć i to dla rozrywki czasem trzeba - ale żebyście mieli oczy i uszy szeroko otwarte - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Warto pomagać innym i reagować na zło

Przekonywała uczniów do tego, że na jakość życia mają też wpływ drobiazgi. - Marzy mi się, że, jak rano wychodzimy z domu i spotykamy kogoś na ulicy, to się do siebie uśmiechamy, nawet, jak się nie znamy. Prosta rzecz. Sumą takich małych rzeczy możemy naprawdę zrobić wiele - tłumaczyła.

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia


- Nasze społeczeństwo się starzeje. Zobaczcie ile ludzi wokół nas jest samotnych. Naprawdę to nie kosztuje wiele, żeby taką osobę odwiedzić, przeczytać jej gazetę, porozmawiać z nią, pójść na spacer. A może po prostu zapytać, czy nie kupić jej mleka czy bułek. A wiecie, ile wy możecie na tym zyskać? Poznacie naprawdę kogoś ciekawego i dowiecie się czegoś, czego nigdy nie dowiecie się z książki, internetu czy YouTube'a - zapewniła Aleksandra Dulkiewicz przywołując swoje własne wzruszające spotkania z mieszkańcami, którzy ukończyli 100. rok życia.

Kilka pierwszych pytań do prezydent Gdańska zadał prowadzący spotkanie Paweł Krużyński z klasy I a. Potem padał pytania z sali
Kilka pierwszych pytań do prezydent Gdańska zadał prowadzący spotkanie Paweł Krużyński z klasy I a. Potem padały pytania z sali
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Namawiała też, aby starać się nie być obojętnym na zło i krzywdę.

- Choć wiem, że czasami to wymaga odwagi osobistej. I oczywiście ja was do tego nie namawiam, żebyście ryzykowali swoje zdrowie. Ale może warto temu komuś podać rękę, zapytać: “czy wszystko jest OK?, czy mogę coś dla ciebie zrobić? Chciałabym żyć w mieście, w którym nikt nie czuje się osamotniony - mówiła.

Co mówi mamie córka prezydent Gdańska?

Jednym z zagadnień wywołanych przez uczniów VI LO była emigracja. Na pytanie Aleksandry Dulkiewicz, kto chce wyjechać z Polski ponad połowa siedzących w sali młodych ludzi podniosła rękę do góry.

Prezydent Gdańska przyznała, że w pełni to rozumie. - Moja Zośka za 3 tygodnie skończy 15 lat. Ona mi mówi: “Mamo, ja nie chcę tutaj żyć, w Polsce”. To są nasze codzienne rozmowy - zdradziła.

Wystartowały Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Pierwszą poprowadziła prezydent Gdańska

Opowiedziała w tym miejscu też o swoim osobistym doświadczeniu z lat młodzieńczych.

- Zawsze marzyłam, żeby na jakiś czas wyjechać za granicę. Bardzo mnie ciągnęło, żeby poznać, przewietrzyć głowę i zobaczyć, jak jest gdzieś indziej. Na IV roku prawa dostałam się na Erasmusa, na rok do Salzburga w Austrii. To było super doświadczenie i każdemu polecam. Ja się w ogóle temu nie dziwię, że ktoś z was chce wyjechać i mieszkać np. w Hiszpanii - stwierdziła.

Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o opuszczeniu ojczyzny oznacza pozbawienie się wpływu na to, jaki będzie jej kształt i przyszłość.

- A kto ma to zmienić? Czy mają to zmienić starsi ludzie, którzy zostają? Ja rozumiem, że nie macie nadziei. Przecież setki tysiące młodych ludzi uczestniczyło np. w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. Wyszli na ulice i co? I nic, bo te zmiany przecież weszły w życie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Wyjeżdżajcie, ale wracajcie

Zwracając się do licealistów podkreśliła, że pomimo tego, wszystko jest nadal w ich rękach i mogą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość.


- Mi by się marzyło, żebyście zbierając doświadczenie wrócili do Gdańska i razem współtworzyli miasto takie, o którym marzycie. A więc: “wyjedź, zbierz doświadczenia, nabierz mocy i wracaj, bo tu się najlepiej żyje” - zachęcała prezydent Gdańska.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA ALEKSANDRY DULKIEWICZ Z MŁODZIEŻĄ VI LO:

 

 


Aleksandra Dulkiewicz gorąco też zaapelowała do młodzieży, aby nie dała sobą manipulować i umiała rozróżniać fałsz od prawdy.

- Błagam: nie dajcie sobie wciskać kitu. Sprawdźcie też, co ja mówiłam. Od was wszystko zależy i nie dajcie sobie tej szansy odebrać. Nie bądźcie jak ciemna masa, czy ciemny lud, jak to kolega z mojej szkoły średniej (Jacek Kurski - przyp. red.) kiedyś mówił, a dziś będzie robił karierę w bankowości za oceanem - mówiła prezydent Gdańska. 

Czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie?

To pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.

Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie: "Zadawajcie pytania, wyciągajcie wnioski, myślcie krytycznie"

Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki