• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Łąki Miejskie: poznaj projekty, dzięki którym zazieleni się miasto

Gdańskie Łąki Miejskie: poznaj projekty, dzięki którym zazieleni się miasto

Edukacja ogrodnicza od najmłodszych lat, ciekawe spotkania i konkurs fotograficzny „Gdańskie Łąki Miejskie” - to działania, dzięki którym w prosty sposób Gdańsk już za kilka lat może być jeszcze piękniejszy. I zdrowszy. - Łąki są bardzo ważnym elementem zielonej infrastruktury miasta, zapewniają równowagę przyrodniczą i korzystnie wpływają na mikroklimat - mówi Joanna Paniec, główny specjalista ds. Zielonej Marki Miasta.
26.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
II miejsce w konkursie Gdańskie Łąki Miejskie
II miejsce w konkursie „Gdańskie Łąki Miejskie”
Fot. Agnieszka Zas
 
„Gdańskie Łąki Miejskie” to konkurs fotograficzny organizowany w ramach promowania „zielonej marki” przez Miasto Gdańsk od ubiegłego roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na dzikie tereny zielone w miejskim krajobrazie - i uwiecznienie gdańskich łąk na zdjęciach.
 
- Łąki są bardzo ważnym elementem zielonej infrastruktury miasta - zapewniają równowagę przyrodniczą, korzystnie wpływają na mikroklimat, a także wspomagają retencję wód opadowych. Naturalnie są również estetyczną i atrakcyjną przez cały rok formą zieleni miejskiej - mówi Joanna Paniec, główny specjalista ds. Zielonej Marki Miasta.
 
 
Przedszkolaki dały dobry przykład
 
Wśród nadesłanych w tym roku zgłoszeń na konkurs była praca zbiorowa Przedszkola nr 83 „Kolorowe kredki” w Gdańsku. Fotografia przedstawia łąkę rosnącą za ogrodzeniem placówki, którą najmłodsi się opiekują i którą wykorzystują w celach dydaktycznych. To naturalna, dzika łąka, która wyrosła na... skarpie, zamiast trawnika.
 
- W ramach spaceru przedszkolaki wychodzą „za płot” - na przyległy teren, i mają możliwość kontaktu z dziką przyrodą. Dzięki temu rozwijają wrażliwość oraz uczą się odpowiedzialności za swoje otoczenie, m.in. sprzątając śmieci, które niestety pojawiają się na łące - opowiada Joanna Paniec.
 
 
Wyróżnienie
Wyróżniona praca
Fot. Przedszkole nr 83 „Kolorowe kredki”
 
Komisja Konkursowa doceniła pomysł i zaangażowanie przedszkolaków i przyznała zdjęciu wyróżnienie. Upominki przygotowało Miasto Gdańsk (Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta), dodatkowo Dyrektor Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Jowita Kurach, przekazała przedszkolu domek dla owadów i książkę edukacyjną.
 
Co ciekawe, przedszkole poprosiło Joannę Paniec, by przy okazji przekazania upominków konkursowych, przeprowadziła dla uczniów warsztaty dotyczące miejskich łąk. Dzięki temu, już dbający o zieleń najmłodsi, mogli się jeszcze dowiedzieć, kto zamieszkuje łąkę i komu łąka daje schronienie - również zimą (to m.in. biedronki, motyle, ślimaki, gąsienice, pająki, kleszcze, pszczoły, myszy, ptaki, zające itp.), dlaczego łąka jest tak ważna i jak można z niej korzystać. Czekało na nich także wiele atrakcji, uczących poprzez zabawę.
 
- Przedszkolaki zaśpiewały specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenkę o wiośnie, a potem ruszyliśmy na spacer przyczepiając do kurtek zrobione podczas warsztatu łąkowego „owadzie” identyfikatory. Na łące szukaliśmy owadów i śladów wiosny. Znaleźliśmy zasuszone, jesienne kwiatostany, ślimaki, młode źdźbła traw i rozety liści różnorodnych roślin - wymienia Paniec.
 
Udział w konkursie to nie jedyna „zielona” aktywność placówki. Oprócz dbania o łąkę za ogrodzeniem, w ogrodzie przedszkolnym każda grupa ma swoją grządkę, na której w sezonie sadzi m.in. zioła i kwiaty, realizuje także inne działania proekologiczne.
 
- Przedszkole 83 jest bardzo zaangażowane w edukację przyrodniczą - cieszy się Joanna Paniec. - W skrzynkach na parapecie posiane zostały różne roślinki, w specjalnym przeźroczystym „pojemniku”, który umożliwia obserwację rozwijających się korzeni rośliny,  posiano groszek pachnący, jest też las w słoiku, przyrodnicze prace plastyczne, a nawet kiełkownica, dzięki czemu przedszkolaki mają możliwość chrupania własnoręcznie wyhodowanych kiełków.

 

TV

Każdy może pomóc