Popularyzator Nauki to najstarszy w Polsce konkurs nagradzający uczonych, ludzi mediów, instytucje oraz społeczników, których pasją jest dzielenie się wiedzą w sposób przystępny dla każdego. Organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie - Edukacji i Nauki). Hevelianum, w kategorii „Instytucja”, jednej z sześciu w tym konkursie) rywalizowało w tym roku z wrocławskim Hydropolis i Stowarzyszeniem Demagog z Katowic.
- Jestem niezwykle dumny, że Hevelianum może dziś dołączyć do zacnego grona laureatów tego konkursu. Jesteśmy wszyscy edukatorami, ale też pasjonatami, tego co robimy w pracy. Nagroda „Popularyzator Nauki” dodaje nam skrzydeł do odkrywania kolejnych naukowych zagadek i opowiadania o nich naszym odbiorcom – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Najważniejsze, że jury właśnie w tym 2020 roku, zdominowanym przez pandemię i pełnym dezorientacji, dostrzegło naszą działalność popularyzatorską online. To znaczy, że było nas widać i słychać, że ludzie chętnie z nauki w tej wersji korzystali, w myśl naszego hasła “Cała przyjemność w odkrywaniu”. Zależy nam, by także i w trakcie pandemii wyrabiać u naszych odbiorców w każdym wieku nawyk uczenia się przez całe życie.
Paweł Golak przypomina, że wszystkie zrealizowane dotychczas wykłady, warsztaty i spotkania online wciąż można odtworzyć w archiwum dostępnym na stronie Hevelianum. W zasobach tych można także odsłuchać książkę “Górę Gradowa – krótka historia” autorstwa Jana Daniluka (pierwsze własne wydawnictwo na koncie Hevelianum).
Obecnie zespół nagrodzonych właśnie popularyzatorów nauki szykuje ofertę zajęć prowadzonych na żywo dla szkół.
Aktualne propozycje wydarzeń online w Hevelianum można śledzić na jego stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
- Bardzo nas cieszy, że informacja o tak ważnej nagrodzie przychodzi do nas w przededniu obchodów 410. rocznicy urodzin naszego patrona Jana Heweliusza, słynnego astronoma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku, którego osiągnięcia na pewno będziemy chcieli popularyzować jeszcze bardziej niż dotąd, podobnie jak postać jego żony Elżbiety Koopman Heweliusz, która współpracowała z nim jako badaczka ramię w ramię.
Siłą Hevelinaum zdaniem Pawła Golaka jest jego różnorodność. Tu, w jednym miejscu spotykają się historia, współczesność, przyroda i ekologia (choćby w postaci wzorcowej miejskiej pasieki), nauki ścisłe z niezbędnym dodatkiem humanistyki. A do tego jeszcze 30 ha zieleni wokół zabytkowych zabudowań (w dobie pandemii covid wartość nie do przecenienia).
Oferta Hevelianum to m.in. interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze, rozmowy online z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe oraz zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe. Ważnym punktem są również konkursy astronomiczne, w tym międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, czy wydarzenia plenerowe z nauką na pierwszym planie.
Redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje co roku pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. W tym roku wyróżnienie to otrzymała wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.
- Ta nagroda przyszła do mnie w szczególnym momencie. W grudniu ubiegłego roku po 17 latach złożyłam rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Stało się zatem najwspanialszym podsumowaniem pewnego etapu mojego zawodowego życia, jakie mogłam sobie wymarzyć - mówi laureatka.
Dr Beata Czechowska-Derkacz jest adiunktem w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UG, obecnie pełni funkcję specjalistki PR ds. promocji badań naukowych.
Do tegorocznej 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki nadeszło ok. 100 zgłoszeń. Wnioski oceniała 14-osobowa Kapituła Konkursu, złożona m.in. doświadczonych popularyzatorów, laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki.
O wszystkich laureatach przeczytać można TUTAJ.
Przypomnijmy jeszcze, że dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki w 2019 roku w kategorii „Naukowiec”. Laureat stale współpracuje z Hevelianum.