Mieszkańcy podpowiadają. Konsultacje w ramach Gdańskiego Forum Zmian Klimatu

Już po raz czwarty gdańscy urzędnicy odpowiedzialni za ekologię zwrócili się do mieszkańców o rady. Tym razem z pytaniami, jakiej chcieliby edukacji ekologicznej i klimatycznej, w jakiej formie powinna być realizowana, aby była skuteczna. To wszystko w ramach Gdańskiego Forum Zmian Klimatu i aktualizowanego Planu Adaptacji Miasta Gdańska do zmian klimatu do roku 2030.
25.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na sali konferencyjnej grupy ludzi siedzą przy stołach i debatują.
4. Gdańskie Forum Zmian Klimatu w AmberExpo
Fot. Dawid Linkowski / Pomorskie Eko Forum

Głos mieszkańców jest ważny

W czwartek, 24 października odbyło się w AmberExpo 8. Pomorskie Eko Forum, którego wydarzeniem towarzyszącym były konsultacje społeczne w ramach Gdańskiego Forum Zmian Klimatu – inicjatywy Urzędu Miasta Gdańska, która poprzez warsztaty i dyskusje mieszkańców, specjalistów, przedstawicieli nauki i organizacji pozarządowych działa na rzecz neutralności klimatycznej Gdańska.

Pierwsze z serii spotkań Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbyło się w listopadzie 2020 roku – ze względu na pandemię – online. Wtedy zastanawiano się nad obszarami, w jakich miasto musi podejmować inicjatywy. W trakcie drugiego Forum w 2022 roku wypracowano propozycje rozwiązań dla każdego z ośmiu wyznaczonych uprzednio obszarów, wskazując na najważniejsze działania. Zadaniem uczestników trzeciego Forum, we wrześniu 2023 roku, było omówienie zaproponowanych przez poprzedników kierunków działań uznanych za najważniejsze w poszczególnych obszarach i zaproponowanie takich rozwiązań, które najlepiej prowadzić będą do realizacji celów.

Musimy zaktualizować plan

Podczas tegorocznej sesji, w sali konferencyjnej AmberExpo zebrało się ponad 30 osób, do których urzędnicy zwrócili się z pytaniem o edukację ekologiczną i klimatyczną. Celem jest aktualizacja Planu Adaptacji Miasta Gdańska do zmian klimatu do roku 2030.

Zielona energia z odpadów i inne tematy na 8. Pomorskim Eko Forum w Gdańsku

- Dzisiaj zależy nam bardzo na tym, żebyście popracowali nad edukacją. Zależy nam na wszystkich waszych pomysłach. Z czego chcielibyście być edukowani w zakresie spraw środowiskowych? W jakiej formie mamy was edukować? Jakimi kanałami mamy do was docierać? Wszystkie pomysły, które przyjdą Państwu do głów - zapisujcie, analizujcie, mówcie nam o wszystkim, a my skrupulatnie zapoznamy się z waszymi pomysłami, przeanalizujemy je i na pewno wykorzystamy. A o tym, że korzystamy z waszych pomysłów i że wasz głos jest dla nas ważny, przekonacie się już za chwileczkę w prezentacji najnowszej wersji projektu Planu adaptacji Gdańska do zmian klimatu. Te pomysły, które wypracowaliście na poprzednich warsztatach, tam się znalazły – mówiła do zebranych Anna Trzuskolas, dyrektorka Wydziału Ekologii i Energetyki UMG.

W sali konferencyjnej kobieta przemawia do mikrofonu.
Do dzielenia sie pomysłami na temat edukacji ekologicznej zachęcała mieszkańców Anna Trzuskolas, dyrektorka Wydziału Ekologiii i Energetyki
Fot. Dawid Linkowski / Pomorskie Eko Forum

Żywy dokument

W pierwszej części spotkania Amadeusz Walczak zapoznał zebranych z projektem Planu Adaptacji Gdańska do zmian klimatu do roku 2030. To dokument strategiczny, który został przyjęty uchwałą Rady Miasta Gdańska w sierpniu 2019 roku i zawiera plan działań oraz propozycje rozwiązań, które mają przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. W swoim założeniu nawiązuje do konieczności podjęcia działań adaptacyjnych w odpowiedzi na postępujące skutki zmian klimatu. Prace nad aktualizacją dokumentu zostały rozpoczęte w roku 2023 i były koordynowane przez Wydział Środowiska (obecnie Wydział Ekologii i Energetyki) UMG. Pierwszym etapem była aktualizacja części diagnostycznej dokumentu, w tym rozdziałów charakterystyki obszaru objętego planem, powiązania Planu Adaptacji z innymi dokumentami strategicznymi oraz diagnozy zagrożeń klimatycznych, a także podatności i ryzyka z tym związanego. Jednocześnie przy współpracy z jednostkami i spółkami miejskimi określono możliwe działania adaptacyjne będące odpowiedzią na zdiagnozowane problemy. Na tej podstawie określono aktualną wizję, cele i opcje adaptacji miasta do zmian klimatu.

Plan z założenia nie jest dokumentem ostatecznym, podlega ocenie i ewaluacji, także przez mieszkańców.

W drugiej części spotkania podzielono uczestników warsztatów na cztery grupy, w których pod okiem moderatorów pracowali oni nad pomysłami na edukację ekologiczną.

III Gdańskie Forum Zmian Klimatu - co ustalili mieszkańcy w trosce o klimat

Czego chcą gdańszczanie

Na analizę zebranych podczas warsztatów informacji i ich usystematyzowanie przyjdzie wkrótce pora. Anna Trzuskolas dzieli się z nami na gorąco pierwszymi wrażeniami tuż po zakończeniu 4. Gdańskiego Forum Zmian Klimatu.

Duża płachta papieru z zapiskami i dłonią wskazującą na nie palcem.
Pomysłów było bardzo dużo
Fot. Dawid Linkowski / Pomorskie Eko Forum

- Jestem bardzo zadowolona. Było bardzo dużo ciekawych pomysłów. Najczęściej w podsumowaniu powtarzała się konieczność sieciowania działań edukacyjnych w mieście. Jedna jednostka może być wiodąca, tak żeby było wiadomo - która spółka, która organizacja pozarządowa, czy też uczelnie wyższe, jakie prowadzą działania edukacyjne i w jakich terminach. Żeby móc wszystko szybciej planować, aby nie dochodziło do takich sytuacji, że np. w jednym tygodniu jest duże zagęszczenie ciekawych tematów związanych z szeroko pojętą ekologią, a przez kolejne pół roku się nic nie dzieje. Uczestnikom zależy więc, żeby edukacja ekologiczna była równomiernie rozłożona przez cały rok i aby była celowana do poszczególnych grup – mówi dyrektorka Wydziału Ekologii i Energetyki.

Postawmy na eko edukację 

  • Uczestnicy konsultacji zaproponowali, aby w przyszłym roku zmienić formułę Gdańskiego Forum Zmian Klimatu - rozszerzyć spotkanie na cały dzień - tak aby rano odbywały się zajęcia dla dzieci, później dla młodzieży, a popołudniu i wieczorem dla dorosłych. I to nie tylko konsultacje w formule znanej do tej pory, ale konkretne warsztaty. Pojawił się np. pomysł zorganizowania warsztatów, jak zakładać ogrody społeczne - uprawiane przez mieszkańców, będące źródłem ekologicznych warzyw: co z gruntem, jakie warzywa, skąd ziemia itp.
  • Kolejny postulat - powstanie spójnej strony internetowej - zielona marka z aplikacjami, które służą przekazywaniu informacji, ciekawostek, liczb typu - jaki jest procent terenów zielonych w Gdańsku, jaką powierzchnię zajmują lasy, ile jest parków czy pomników przyrody. Kolejny pomysł na aplikację - ciekawe ścieżki przyrodnicze, z której mogliby korzystać nauczyciele, żeby wiedzieli gdzie pójść z dziećmi na spacer.

- Zainteresowanie mieszkańców spacerami przyrodniczymi jest w ogóle bardzo duże - podsumowuje Anna Trzuskolas. - Spacerami z różnymi specjalistami - od roślin, zwierząt, budowli hydrotechnicznych, wyjściami do oczyszczalni ścieków, do zakładu utylizacyjnego, do Portu Czystej Energii. Chcą to wszystko poznać od kuchni.

  • Postulowano też ściślejszą współpracę z organizacjami pozarządowymi, które działają w obszarze ekologii, oraz z uczelniami.

Kolejne Gdańskie Forum Zmian Klimatu za rok. W jakiej formule? Zapewne w bardziej dostosowanej do aktualnych oczekiwań mieszkańców.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas