• Start
  • Wiadomości
  • Moc atrakcji przez cały październik podczas Gdańskich Dni Seniora. Zobacz program

Moc atrakcji przez cały październik podczas Gdańskich Dni Seniora. Zobacz program

Gdańscy seniorzy są aktywni, działają na rzecz lokalnej społeczności, uczestniczą w życiu miasta. Po raz kolejny z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń. Co istotne, sami są współautorami niektórych z nich. W programie m.in. Parada Seniorów, Gala Benefisu Dojrzałości, Konkurs Aktywni Seniorzy, Festiwal Aktywności i Pracy, spotkania informacyjne, zwiedzania i warsztaty.
29.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duża grupa seniorów kolorowo ubranych i radosnych podczas ulicznej parady. Maja kolorowe baloniki i flagi Gdańska. Jest też niebieski transparent z napisem Klub Seniora. Zdjęcie zrobiono na poczatku ul. Długiej, w pobliżu Złotej Bramy
Średnia wieku Polaków rośnie, starzejemy się i ten trend jest coraz wyraźniejszy. Nie inaczej sytuacja wygląda w naszej gdańskiej społeczności - dlatego nie stać nas na marnotrawienie potencjału, jaki tkwi w seniorach. Programy wspierające społeczną aktywność osób zaawansowanych wiekiem są przysłowiowym oczkiem w głowie Miasta od wielu lat. Nz. Gdańska Parada Seniorów na ul. Długiej w 2018 roku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Kochane Seniorki, kochani Seniorzy, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzę Wam, abyście wciąż mieli tyle zdrowia i energii, aby spełniać i realizować swoje marzenia. Niech otaczają Was najbliżsi, a codzienność będzie wolna od trosk. Niezmiennie dziękujemy za Waszą obecność, wsparcie i dzielenie się doświadczeniem. Ufamy, że wciąż będziecie aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Wydarzenia adresowane do seniorek i seniorów przygotowywane są od 2012 roku. Są one organizowane z okazji międzynarodowego dnia osób starszych przypadającego 1 października, a ogłoszonego przez ONZ w 1999 roku. Ze względu na utrzymujące się obostrzenia, oferta tegorocznych dni seniora przygotowana jest zarówno w formule tradycyjnej, jak i w przestrzeni cyfrowej.

 

PROGRAM GDAŃSKICH DNI SENIORA - kliknij w grafikę 

Żółty plakat, na którym po prawej jest uśmiechnięta starsza kobieta w kapeluszu. Po lewej u góry logo Gdańska i napis; Jestem z Gdańska. Pod spodem napis: Gdańskie Dni Seniora 2021

 

Parada Seniorów

Tegoroczne obchody Gdańskich Dni Seniora rozpoczną się od uroczystego przejścia spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary. Parada Seniorów wraca po rocznej przerwie i przejdzie ulicami Gdańska już po raz trzeci. W piątek, 1 października o godz. 11.00 ruszy ona spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary, gdzie odbędzie się piknik z poczęstunkiem. Rejestracja uczestników indywidualnych będzie możliwa przy fontannie od godz. 10.00.

 

Gala Benefisu Dojrzałości

W tym roku po raz piąty rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla seniorów, w którym wybrano 7 najlepszych utworów. Nagrodą jest wykonanie utworów w formie piosenek przez kilkudziesięcioosobową formację muzyczną złożoną z instrumentalistów i wokalistów, podczas Koncertu Galowego. Będzie on częścią inauguracji Gdańskich Dni Seniora i odbędzie się w piątek, 1 października. Transmisja Gali Benefisu Dojrzałości dostępna będzie online od godz. 19.00 na www.gdansk.pl.

 

Weekend seniora z kulturą

Przez cały pierwszy weekend października, aktywności i spotkania przeznaczone dla seniorów czekać będą m.in. w domach kultury, które są miejscem przeznaczonym nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych. Gdański Archipelag Kultury zachęca do odwiedzenia miejsc w których mogą oni się rozwijać, dbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, spotykać się z rówieśnikami, a także rozwinąć drzemiące w nich pasje. 

  • GAK Dom Sztuki, ul. Stryjewskiego 25. Dzielnica Stogi. Termin: 2.10. godz. 10.00–18.00
    • Spotkanie z MAKATĄ, godz. 15.00. Spotkanie z artystką Karoliną Kurpiewską połączone z prezentacją prac.
    • Wernisaż wystawy poplenerowej, godz. 14.00. Wernisaż prac powstałych w trakcie Mobilnego Domu Kultury 2021. Artystki: Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Sylwia Mera, Celina Mierska, Inka Muszewska, Elżbieta Nobis, Joanna Pawelska, Teresa Pietraszczyk.
    • Warsztaty tworzenia projektów „Marzyć, odkrywać, działać!”, godz. 10.00–15.00. Chcesz zorganizować wystawę, koncert lub ...? Zapraszamy na praktyczny warsztat planowania projektów z zakresu kultury dla początkujących.
    2.10 godz. 10.00-15.00 – Część pierwsza,
    4.10 godz. 17.30-19.30 – Część druga.
    Warsztaty są nieodpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: domsztuki@gak.gda.pl
    • Otwarte pracownie: ceramika, godz. 14.00–18.00. Pod okiem Katarzyny Bielak, absolwentki gdańskiej ASP, uczestnicy rozpoczną swoją przygodę z gliną.
    • Otwarte pracownie: malarstwo i rysunek, godz. 14.00–18.00. Zajęcia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką rysowania oraz dla tych, którzy chcą rozwijać swój warsztat. Zajęcia poprowadzi Weronika Stańczak, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
    • Otwarte zajęcia fitness dla seniorów, godz. 16.00. Warsztaty gimnastyczno-ruchowe dostosowane dla osób 60+. Zajęcia prowadzi Nikola Krefta, wieloletnia tancerka formacji BLITZ two i absolwentka AWFiS Gdańsk o specjalizacji fitness i kinezygerontoprofilaktyka.

  • GAK Projektornia, ul. Dworska 29A. Dzielnica Brzeźno. Termin: 02.10. godz. 19.00–20.30. Miejsce: Park im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie, pomiędzy wejściem na plażę nr 39 a 40.
    • Zbiory – wieczór poetów i pisarzy – wyjątkowy wieczór w nadmorskim parku im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie, prezentacja utworów trzydziestu autorów, w tym również szacownych seniorów.

  • GAK Scena Muzyczna, ul. Nowiny 2B. Park Oruński. Termin: 02.10. godz. 11.00-15.00
    • Zajęcia fitness – zdrowy kręgosłup, godz. 11.00–12.00, w czasie zajęć przewidziane są różnorodne rodzaje ćwiczeń, mające na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała i właściwe ułożenie kręgosłupa.
    • Lekcja tańca towarzyskiego połączonego ze stylem country, godz. 13.00-15.00. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylu country, tango czy quick step.
    • Kawa z Klubem Seniora, godz. 11.00–15.00. Okazja do rozmowy i kreatywnego spędzenia czasu przy kawie i herbacie.
    • Profesjonalne zdjęcie z wnukami, godz. 11.00–15.00 (co 15 min.). Na miejscu będzie można wykonać profesjonalne zdjęcia rodzinne w okolicznościach pięknego Parku Oruńskiego. Zdjęcia będą wykonane przez fotografa Artura Makowskiego.

  • GAK Winda, ul. Racławicka 17. Termin: 08.10, godz. 10.30
    • Wystawa fotograficzna „Z nimi świat jest piękniejszy”. Autorami fotografii artystycznej są Anna Szafran i Marcin Storma.

  • GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9. Dzielnica Orunia Św. Wojciech – Lipce. Termin: 02.10, godz. 13.00
    • Spacer po dzielnicy „Śladami znanych i mniej znanych mieszkanek Oruni”, poprowadzi go Anna Sadowska, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście. Spacer potrwa ok. 1,5 h, a jego zwieńczeniem będzie zaproszenie na kawę/herbatę i słodki poczęstunek w Stacji Orunia GAK. W przypadku złych warunków pogodowych zamiast spaceru wykład/prezentacja multimedialna na ten sam temat.

  • GAK Plama, ul. Pilotów 11. Dzielnica Zaspa. Termin: 03.10, godz. 12.00–18.00
    • Spotkanie z artystką Magdaleną Król oraz zwiedzanie wystawy „Skonstruowałam kontur braku”.

  • GAK Gama, ul. Starowiejska 15/16. Dzielnica Letnica. Termin: 02.10, godz. 11.00–13.00
    • Warsztaty relaksacyjne malowania mandali - warsztaty rozwojowe i zwalczające skutki izolacji społecznej, okazja do poznania techniki malowania mandal i wspólnego spędzenia czasu.

Swoją ofertę przygotowało także Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia:

  • Spacer dla seniorów po Dolnym Mieście. 2.10. godz. 12.00-14.00
    Mój rodzinny dom + FETA/ Portrety w oknach – Jacek Górski, Andreas Kasperski
    Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe d.jastrzebska@laznia.pl, telefoniczne 519 687 338.
  • Bezpłatny wstęp dla seniorów na wystawę fotografii „Widzialne głosy. Młoda fotografia koreańska dzisiaj”.
    2-3 października, godz. 14.00-20.00, CSW ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1 (dodatkowo, każdy senior odwiedzający wystawę otrzyma upominek).
  • Bezpłatne bilety dla seniorów w kinie KinoPort.
    2-3 października, CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina.

Europejskie Centrum Solidarności w weekend 2-3 października zaprasza osoby w wieku powyżej 60+ na wystawę stałą. W tych dniach wstęp możliwy będzie za symboliczne 1 zł.

Z okazji Weekendu Seniora z Kulturą Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na:

  • Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 2.10. godz 13.30.
    Podczas bezpłatnego zwiedzania teatru z przewodnikiem będzie można poznać historię teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz architekturę GTS. Spacer trwa 60 minut.
  • Zajęcia literackie z elementami gry aktorskiej pt. "Sztuka opowiadania historii.". 3.10. godz. 17.00.
    Warsztaty dotyczyć będą powieści Güntera Grassa Szczurzyca i potrwają 90 minut. Znajomość powieści nie jest wymagana.

    Zajęcia poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierowniczka Działu Edukacji GTS.
    Miejsce zajęć: Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Spotkań (2.70) – wejście dla aktorów.
    Ilość uczestników: do 20 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)
    Zgłoszenia: tel. 58 351 01 19, tel. kom. 698 034 820, akademia@teatrszekspirowski.pl

    Tego samego dnia o 19:00 odbędzie się czytanie performatywne oryginalnego tekstu powieści Szczurzyca, w wykonaniu niemieckiego aktora Michaela Mendla, z muzyką na żywo duetu Way Beyond (Willa Weber i Stephan Bobinger).
    Tłumaczenie na język polski będzie w formie napisów na ekranie.
    Wydarzenie organizowane jest w ramach Tygodnia Niemieckiego i jest biletowane.
    Bilety w cenie 15 zł dostępne są w kasie teatru oraz online.

 

Gala Aktywności Senioralnych

W czwartek, 21 października o godz. 17.00 w Kościele św. Jana podsumowana zostanie Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”. Podczas gali wręczone zostaną także nagrody w X edycji Konkursu Aktywni Seniorzy 2021. Celem konkursu jest nagradzanie grup, klubów, organizacji pozarządowych oraz seniorów i seniorek aktywnych na rzecz swojej grupy i społeczności lokalnej Gdańska. Zgłoszenia do konkursu może przysyłać każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa, lub instytucja publiczna. Warunkiem jest poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go do 8 października do godz. 14.00.

Wniosek konkursowy Aktywni Seniorzy 2021 - do pobrania

Regulamin konkursu Aktywni Seniorzy - do pobrania 

 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Z myślą o osobach starszych, które chciałyby pozostać aktywne zawodowo, przygotowano specjalne wydarzenie w AmberExpo. We wtorek, 26 października podobnie jak w ubiegłych latach czekać będzie kilka tematycznych stref, a w nich wiele możliwości:

  • zdrowy styl życia: każdy będzie mógł bezpłatnie wykonać najważniejsze badania medyczne, sprawdzić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie czy profesjonalnie określić skład masy ciała. W trakcie Festiwalu będzie można m.in. sprawdzić ilość przeciwciał, zapisać się na turnus rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 i cierpią z powodu powikłań, a także zaszczepić się.
  • strefa pracy: pracodawcy zaprezentują gdańskim seniorom ponad kilkaset atrakcyjnych ofert zatrudnienia w różnych branżach i w niepełnym wymiarze czasu pracy. W strefie znajdzie się także miejsce na eksperckie porady, w tym konsultacje dotyczące opracowywania dokumentów rekrutacyjnych czy efektywnego poszukiwania pracy. 
  • strefa bezpieczeństwa, informacji oraz wolontariatu: eksperci będą m.in. doradzać w zakresie prawa spadkowego i podatkowego, a także przechodzenia na emeryturę. Również tutaj seniorzy znajdą informacje o e-receptach, zasadach korzystania z programu bezpłatnych leków oraz refundowanych wyrobach medycznych dla osób starszych.
  • strefa nowoczesnych technologii: będzie można z bliska przyjrzeć się nowoczesnym sprzętom AGD, podejrzeć rozwiązania z zakresu tele-opieki oraz wziąć udział w eksperymentach naukowych.
  • strefa mody i urody: porady wizażystów oraz zabiegi pielęgnacyjne i prezentacje.
  • strefa wypoczynku i kultury: tu na seniorów czekać będzie poczęstunek prosto z grilla oraz bogata oferta kulturalna. Harmonogram nadchodzących wydarzeń zaprezentuje Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawi nowości wydawnicze.

 

Muzeum Gdańska seniorom

W trakcie Gdańskich Dni Seniora będzie można także skorzystać z oferty kulturalnej i poznać lepiej oddziały Muzeum Gdańska. Przygotowany został cykl wydarzeń związany z wystawami czasowymi i stałymi Muzeum Gdańska oraz weekendowa dawka historii Wielkiej Alei:

  • Nieodpłatne zwiedzanie Muzeum Gdańska
    Kiedy: 2-3 października, godz. 10.00-16.00. Oddziały: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Uphagena. Informacje: + 48 514 222 205. Wstęp na podstawie ważnej legitymacji / dowodu osobistego.
  • Spacer po Wielkiej Alei
    Kiedy: 2 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Wielka Aleja, al. Zwycięstwa (na wysokości przystanku Brama Oliwska, róg Popiełuszki). Prowadzący: Monika Kryger. 
  • Zwiedzanie wystawy czasowej „Dominikanie w Gdańsku”
    Kiedy: 7 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa & Sala Morska, ul. Długa 46/47. Prowadzący: dr Anna Frąckowska, Dorota Powirska. Limit uczestników: 15 os. 
  • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
    Kiedy: 21 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2. Prowadzący: Marek Adamkowicz. Limit uczestników: 15 os. 
  • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Bursztynu
    Kiedy: 28 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Muzeum Bursztynu (Wielki Młyn), ul. Wielkie Młyny 16. Prowadzący: Renata Adamowicz. Limit uczestników: 15 os. 

Na wszystkie spacery obowiązuje rejestracja telefoniczna: + 48 512 418 752.

 

Książka na zdrowie

Bibliotekarz-lekarz, który przekazuje receptę i zaleca książkę na zdrowie, to nowy pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Akcja jest skierowana do osób 65+. Polega na przeczytaniu 10 książek w ciągu 2 miesięcy, od 1 października do 30 listopada. Za każdą wypożyczoną książkę, senior otrzymuje pieczątkę z datą odwiedzin. Zbiera je do ulotki-recepty, wpisując samodzielnie w przeznaczone do tego pole tytuły wypożyczonych książek. Po zebraniu 10 pieczątek na ulotce-recepcie, czytelnik otrzyma książkową niespodziankę. Co ważne, książki można wypożyczać w różnych filiach, jednorazowo 5 woluminów. Więcej o akcji można przeczytać na stronie WiMBP.  

Plakat informacyjny: Książka na zdrowie. Jesienne wyzwanie dla seniorów

TV Senior

Dla osób starszych, zainteresowanych propozycjami online, przygotowane zostały koncerty, rozmowy, wywiady, spotkania z ciekawymi ludźmi czy warsztaty, dostępne w sieci. Emisje programów z zakresu zdrowia, kultury czy nowinek technologicznych emitowane będą w poniedziałki, środy i piątki. Materiały publikowane będą na stronie internetowej Telewizji Senior.

 

Cykliczne wydarzenia przez cały miesiąc

W październiku, z myślą o seniorach, organizowane będą także wydarzenia cykliczne, które odbywać się będą na terenie całego miasta. Dla osób starszych, które chciałyby zwiększyć swoją aktywność fizyczną, Gdański Ośrodek Sportu przygotował dwie propozycje: Gimnastyka dla Seniora oraz Zumba Gold, które odbywać się będą zarówno w plenerze, jak i we własnym mieszkaniu dzięki zajęciom online. Szczegóły na stronie www.aktywujsiewgdansku.pl.

W każdy piątek października dostępne będą także dwie ścieżki tematyczne w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym: „Najstarsi mieszkańcy ZOO i ich historie - spacer z edukatorem” lub „ZOO od kuchni - kulisy przygotowywania posiłków dla zwierząt”. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 9.30. Zapisy możliwe pod numerem: 58 552 00 41 lub mailowo: edukacja@zoo.gda.pl.

Gdańska Galeria Miejska organizować będzie warsztaty ceramiczne i graficzne dla seniorów. Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek w godz. 11.00-13.00 w Pracowni Artystycznej GGM (ul. Grobla 1/2). Zapisy i więcej informacji: tel. 665 770 551 | e-mail: gtomaszewska@ggm.gda.pl.

Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4 w Gdańsku w każdy czwartek, w godz. 9.30–12.00 zaprasza do udziału w spacerach z kijkami Nordic Walking po malowniczych terenach gdańskich Stogów. Każdorazowo obecny będzie instruktor i opiekun. Na miejscu zapewnione będą kijki dla osób chętnych. Dodatkowo 5 października w godz. 10.30-13.30 odbędą się warsztaty plastyczne dla seniorów z techniki Decoupage. Na miejscu nauka podstaw oraz możliwość wykonania własnych ozdób.

Szczegóły dotyczące Gdańskich Dni Seniora 2021 dostępne są także w najnowszym wydaniu Herolda Gdańskiego oraz pod adresem: www.gdansk.pl/seniorzy

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych