• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Dni Różnorodności. Imprezy, warsztaty i spotkania do 25 maja

Gdańskie Dni Różnorodności. Imprezy, warsztaty i spotkania do 25 maja

Wydarzenia w gdańskich bibliotekach, Nocne czytanie, koncert w Parku Oruńskim, Żywa Biblioteka, spacer po terenach postoczniowych. Trwają Gdańskie Dni Różnorodności a w niedzielę, 19 maja, atrakcje w 100czni w ramach kampanii „Łączy nas Gdańsk” i obchodów Dnia Różnorodności.
17.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach obchodów Gdańskich Dni Różnorodności odbędą się m.in. Spacery herstoryczne, czyli szlakami kobiet po terenach stoczniowych i wiele innych ciekawych wydarzeń
W ramach obchodów Gdańskich Dni Różnorodności odbędą się m.in. Spacery herstoryczne, czyli szlakami kobiet po terenach stoczniowych i wiele innych ciekawych wydarzeń
Instytut Kultury Miejskiej

 

W tym roku w obchody Dnia Różnorodności i Gdańskich Dni Różnorodności włączyło się wiele instytucji Gdańska, które zaproponowały dodatkowe wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi cykl spotkań wokół literatury poruszającej wątki równości i różnorodności „Wielostronni”, a wiele instytucji kultury zadbało o większą dostępność swoich wydarzeń, zapewniając ich tłumaczenie na język migowy lub obcy.

W niedzielę, 19 maja, atrakcje na mieszkańców i turystów czekają w 100czni przy ul. Popiełuszki 5. W godzinach 12.00-20.00 odbędą się:

  • kuchnia społeczna, czyli wspólne gotowanie
  • warsztaty tematyczne
  • koncert Remont pomp & Mikołaj Trzaska
  • 14.00-15.30 spacer po rosyjsku - szlakami kobiet po terenach postoczniowych
  • 16.00-17.30 spacer po polsku - szlakami kobiet po terenach postoczniowych

Z kolei w amfiteatrze Parku Oruńskiego odbędzie się koncert aktorki Anny Dereszowskiej. Wstęp wolny. 

Gdańskie Dni Różnorodności potrwają do soboty, 25 maja.


Za nami już m.in.: 

  • "Nocne czytanie", czyli spotkania z literaturą społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Książki dobierane są zwykle do wyznaczonego tematu. Spotkanie odbyło się w piątek, 17 maja, w siedzibie szkoły przy ul. Słowackiego 83.

 - Chcemy wokół ciekawej literatury dla dzieci i nastolatków zgromadzić ludzi z różnych środowisk, reprezentujących różne poglądy na życie, rodzinę, religię, których jednak łączy postawa wzajemnej tolerancji i otwartości - mówi organizatorka wieczoru Magdalena Kaczmarek, nauczycielka w Podstawowej Szkole Społecznej "Niedźwiednik" w Gdańsku. - W ten sposób pragniemy pokazać, że to, co różni ludzi między sobą, nie musi ich dzielić, za to może być przestrzenią dla ciekawości, poznania, interesujących doświadczeń i dialogu.

  • Żywa Biblioteka w Galerii Guntera Grassa, czyli spotkania z Żywymi Książkami, czyli osobami należącymi do grup dyskryminowanych i postrzeganych stereotypowo. Podczas tegorocznej edycji można było porozmawiać m.in. z Muzułmanką, matką osoby z niepełnosprawnością, trzeźwiejącego alkoholika. W czasie rozmowy nie ma tematów tabu. Jest to przestrzeń, by w ciągu 30 minut spotkania i rozmowy zweryfikować własne stereotypy. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 18 maja.

 

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się poniżej:

 

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych