Gdańskie Dni Kaszubskie 2022
- Celem wydarzenia jest przybliżenie kaszubskiej kultury, historii, tradycji i umożliwienie uczestnikom zapoznania się z jedynym i wyjątkowym w skali kraju językiem regionalnym - kaszubskim. Będzie to okazja do kompleksowego zanurzenia się w unikalną, żywą kulturę kaszubską. Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, historię, literaturę, regionalne rękodzieło, nauczą się podstawowych zwrotów języka regionalnego a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna -
tłumaczą organizatorzy Gdańskich Dni Kaszubskich.
Muzyczne Kaszuby na Ołowiance
Na scenie zlokalizowanej na Ołowiance odbędzie się kaszubski festiwal muzyczny. W sobotę i niedzielę (18 i 19 czerwca) wystąpią tu zespoły i muzycy kaszubscy, m. in. Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë, Akademia Głosów Tradycji, Katarzyna Chrul, Kaszubska Orkiestra Rybacka i Kapela Begebenheit.
W przerwie pomiędzy występami na scenie odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, literatami i znawcami regionalnej historii, które stworzą kulturalne “Ogrody literatury”.
Jarmark Kaszubski w Gdańsku i Fischmarkt
Na Jarmarku Kaszubskim (od czwartku do niedzieli 16-19 czerwca) będzie można spróbować i zakupić regionalne produkty i przysmaki. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano warsztaty z malowania wzorów kaszubskich, plecenia kwiatów, nauki kaszubskich tańców.
W sobotę zaś (18 czerwca) odbędzie się inscenizacja „Fischmarkt w Gdańsku”, nawiązująca do tradycji targu rybnego w Gdańsku sięgającej XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili na targ tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby.
Podczas inscenizacji do Gdańska powrócą łodzie, a rybacy wyładują swój połów na nabrzeże na tradycyjnych taczkach, w koszach i skrzyniach. Widzowie zobaczą pokaz sprzedaży ryb przez rybaków odzianych w tradycyjne stroje, przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi. Dowiedzą się też, jak wyglądała tradycyjna chata rybacka (na Ołowiankę zawita oryginalne wyposażenie i narzędzia rybackie z epoki). W programie także pokazy rzemiosła rybackiego (naprawy sieci, tradycyjnego szkutnictwa, bednarskie, tradycyjnego wędzenia ryb).
Kaszubi w Gdańsku: wystawa, spacery, konferencja
W ramachy Gdańskich Dni Kaszubskich odbędzie się także wystawa plenerowa poświęcona wybitnym Kaszubom związanych z Gdańskiem (po zakończeniu wydarzenia na Ołowiance będzie ją można oglądać dłużej, przy ul. Grobla I, w okolicy Kaplicy Królewskiej).
Zaplanowano także spacer kaszubskimi śladami w Gdańsku (w niedzielę, 19 czerwca) oraz konferencję z okazji 110. rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Towarzystwo utworzyli wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej, których głównym celem było rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów.
Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie, organizator Gdańskich Dni Kaszubskich uważa się za kontynuatora idei krzewionych przez Młodokaszubów.
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński: - Dzięki Kaszubom Gdańsk jest wyjątkowy [ROZMOWA]
“Ścinanie Kani” na Kaszubach - co to jest?
Wtorkowy wieczór (21 czerwca) to czas występu Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina ze sztuką „Ścinanie Kani” nawiązującą do ważnego kaszubskiego obrzędu, który odbywa się w wielu miejscach regionu w okolicach daty letniego przesilenia.
Ścinanie kani to rytuał oczyszczający społeczność - zrzucający winę za wszystkie grzechy, niepowodzenia i nieszczęścia na kanię - “kaszubską wersję” kozła ofiarnego. W spektaklu kania przybiera interesującą postać...
Inscenizacja teatru z Luzina otrzymała nagrodę na prestiżowym 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, zdobyła też I pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Amatorskim Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie w 2021 roku.
Przedstawienie odbędzie się na Scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże. Bilet wstępu kosztuje 15 zł - rezerwacja biletów i kontakt: biuro@kaszubi.pl). Więcej w opisie wydarzenia na Fb.
Podczas Dni odbędzie się również internetowa premiera filmu pt. „Kaszubi w Gdańsku cz.4 – Oliwa” – jest to seria dokumentalna, w której prezentowane są kaszubskie ciekawostki historyczne z poszczególnych dzielnic grodu Neptuna.
PROGRAM GDAŃSKICH DNI KASZUBSKICH 2022
- 16 czerwca (czwartek), godz. 16, wciągnięcie flagi kaszubskiej na maszt na Górze Gradowej
- 16-19 czerwca (czwartek - niedziela) - Jarmark Kaszubski na Ołowiance
- 18 czerwca (sobota), godz. 12, Fischmarkt - inscenizacja Targu Rybnego
- 18-19 czerwca (sobota i niedziela) - Kaszëbë Music Festiwal
- 19 czerwca (niedziela), godz. 15 - spacer kaszubskimi śladami w Gdańsku - spotkanie na rogu ulic Gnilnej i Rajskiej
- 20 czerwca (poniedziałek), godz. 18 - internetowa premiera filmu "Kaszubi w Gdańsku - część IV. Oliwa" na kanale ZKP
- 21 czerwca (wtorek), godz. 20 - spektakl "Ścinanie kani" Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina na deskach Teatru Wybrzeże
- 22 czerwca (środa), godz. 12 - konferencja "Gdańsk - Kaszuby - Polska. 110. rocznica Zjazdu Młodokaszubów w Gdańsku" w Sali Białej Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku
- 16-19 czerwca (Ołowianka) oraz 20 czerwca - 3 lipca (Grobla I) - plenerowa wystawa "W kręgu Młodokaszubów"