Przewodnik jest skrótową, uproszczoną wersją wcześniejszej monografii prof. Popinigis "Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska".
Autorka przypomina najpierw definicję instrumentu: “carillon to zespół nastrojonych, wykonanych z brązu dzwonów, umieszczonych na stałej konstrukcji. Ze względu na sposób wydobywania dźwięku carillon może być instrumentem bądź automatem muzycznym. Instrumentem jest wtedy, gdy posiada klawiaturę umożliwiającą grę na dzwonach, automatem - gdy dźwięki dzwonów pozyskuje się mechanicznie. Aby carillon mógł być uznany za instrument, musi posiadać co najmniej 23 dzwony o skali obejmującej nie mniej niż dwie chromatyczne oktawy”.
Ich ojczyzną są Niderlandy.
Co warto wiedzieć o gdańskich carillonach? Najstarszy zbudowano w 1561 roku w hełmie wieży Ratusza Głównego Miasta. Drugi był w kościele św. Katarzyny (od roku 1738), trzeci - w wieży schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce (1940). Różne były ich koleje losu. Obecnie w Gdańsku również są trzy carillony - dwa wieżowe (Ratusz Głównego Miasta i kościół św. Katrzyny) oraz jeden mobilny, który podróżuje w specjalnej przeźroczystej przyczepie, ciągniętej przez ciężarówkę. To carillony koncertowe, na których przez cały rok odbywają się koncerty. Nie tylko z okazji świąt państwowych czy kościelnych, ale też w dni powszednie (piątek i sobotę) i podczas festiwali - od 1999 roku w trakcie Jarmarku św. Dominika organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy.
Przewodnik przypomina też, że Gdańsk to jedyne w Polsce miasto posiadające czynne instrumenty koncertowe.
“Dźwięki gdańskich carillonów wpisały się na trwałe w audiosferę miasta. Szlachetne, spiżowe brzmienia stały się wyjątkowym komponentem wzbogacającym jego dźwiękowy krajobraz” - czytamy w zakończeniu książki.
Przewodnik, który wydano z oazji obchodów 20-lecia gdańskich carillonów, można nabyć w kasach Muzeum Gdańska w cenie 8 zł.