• Start
  • Wiadomości
  • Wszystko o carillonach w Gdańsku. Solidna wiedza w nowym przewodniku

“Gdańskie Carillony” Danuty Popinigis - przewodnik po gdańskiej muzyce w kasach Muzeum Gdańska  

Na 51 stronach przewodnika "Gdańskie carillony" znajdziemy kompendium wiedzy na temat gdańskich carillonów i tradycji tej muzyki w mieście. Autorką książki jest Danuta Popinigis, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.
02.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Aleksandra Guździk​


Przewodnik jest skrótową, uproszczoną wersją wcześniejszej monografii prof. Popinigis "Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska".

Autorka przypomina najpierw definicję instrumentu: “carillon to zespół nastrojonych, wykonanych z brązu dzwonów, umieszczonych na stałej konstrukcji. Ze względu na sposób wydobywania dźwięku carillon może być instrumentem bądź automatem muzycznym. Instrumentem jest wtedy, gdy posiada klawiaturę umożliwiającą grę na dzwonach, automatem - gdy dźwięki dzwonów pozyskuje się mechanicznie. Aby carillon mógł być uznany za instrument, musi posiadać co najmniej 23 dzwony o skali obejmującej nie mniej niż dwie chromatyczne oktawy”.

Ich ojczyzną są Niderlandy. 


Autorka przewodnika Danuta Popinigis (nz. z Nagrodą im. Jana Heweliusza za rok 2015)
Autorka przewodnika, gdańska muzykolog prof. Danuta Popinigis (nz. z Nagrodą im. Jana Heweliusza za rok 2015)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Co warto wiedzieć o gdańskich carillonach? Najstarszy zbudowano w 1561 roku w hełmie wieży Ratusza Głównego Miasta. Drugi był w kościele św. Katarzyny (od roku 1738), trzeci - w wieży schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce (1940). Różne były ich koleje losu. Obecnie w Gdańsku również są trzy carillony - dwa wieżowe (Ratusz Głównego Miasta i kościół św. Katrzyny) oraz jeden mobilny, który podróżuje w specjalnej przeźroczystej przyczepie, ciągniętej przez ciężarówkę. To carillony koncertowe, na których przez cały rok odbywają się koncerty. Nie tylko z okazji świąt państwowych czy kościelnych, ale też w dni powszednie (piątek i sobotę) i podczas festiwali - od 1999 roku w trakcie Jarmarku św. Dominika organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy.


Stanowisko gdańskiego carillonisty objęła oficjalnie we wrześniu 2018 r., grająca na tym instrumencie dla mieszkańców już od 17 lat, Monika Kaźmierczak
Stanowisko gdańskiego carillonisty objęła oficjalnie we wrześniu 2018 r., grająca na tym instrumencie dla mieszkańców już od 17 lat, Monika Kaźmierczak
Aleksandra Guździk​


Przewodnik przypomina też, że Gdańsk to jedyne w Polsce miasto posiadające czynne instrumenty koncertowe.

“Dźwięki gdańskich carillonów wpisały się na trwałe w audiosferę miasta. Szlachetne, spiżowe brzmienia stały się wyjątkowym komponentem wzbogacającym jego dźwiękowy krajobraz” - czytamy w zakończeniu książki.

Przewodnik, który wydano z oazji obchodów 20-lecia gdańskich carillonów, można nabyć w kasach Muzeum Gdańska w cenie 8 zł.


TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka