Aleja Włazów. Na wyspie Ołowiance powstała nowa przestrzeń dla spacerowiczów
Gdański Szlak Wodociągowy - atrakcja dla małych i dużych
Każdy z obiektów Szlaku jest niepowtarzalny i zachwyca na swój sposób.
- Zbiornik Wody Stara Orunia (w dzielnicy Orunia) architekturą przypomina starożytne cysterny, a stale obecna w nim woda tworzy wyjątkowy mikroklimat nie tylko dla chętnie spędzających tu zimową hibernację nietoperzy; zwiedzający poruszają się po pomostach. Przy Zbiorniku znajduje się punkt widokowy z niebanalną panoramą Gdańska i Żuław.
- Zbiornik Wody Stary Sobieski (w Górnym Wrzeszczu) ma również niezwykle ciekawe wnętrze, w którym głos gubi się, jak w labiryncie. Zobaczyć tu można wystawę poświęconą historii wodociągów. Wykorzystując jego walory, przygotowano grę typu escape room “Tajemnica bursztynowej korony” - dostępną odrębnie atrakcję. Premierowo prezentowany w tym roku eksponat to odrestaurowana Komora Łazienkowa z XV-XVI wieku, która przenosi zwiedzających w świat dawnego życia codziennego, odkrywając tajemnice higieny i komfortu sprzed wieków. Ponad szczytem zbiornika urządzono punkt widokowy z panoramą na pobliskie lasy i dalekim widokiem na Zatokę.
- Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej jest najmłodszy z całej trójki i wciąż jest budowlą wykorzystywaną do zapewnienia wody mieszkającym w jej sąsiedztwie gdańszczanom. We wnętrzu, na wystawie interaktywnej, trochę o technice działania zbiornika i przyrodzie Wyspy. A na zewnętrznym tarasie - zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańska, z wysokości 30 m. Do dyspozycji gości dwie nowe lunety obserwacyjne.
Wkrótce modernizacja przepompowni Ołowianka! Długa lista inwestycji GIWK w 2024 roku
Jak zwiedzać zbiorniki Gdańskiego Szlaku Wodociągowego?
Wystarczy zapisać się na dedykowanej zwiedzaniu stronie internetowej, wybierając zbiornik i termin, i zapłacić za bilet. Pojedynczy wstęp kosztuje 20 zł/osobę. Jeden wspólny bilet na wszystkie obiekty kosztuje 45 zł/osobę.
Każdy z obiektów zwiedza się z przewodnikiem. W tym roku sezonowe zwiedzanie szlaku odbywać się będzie od 2 maja, w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.