Sklep „Za stołem” w Nowym Porcie od lutego ubiegłego roku prowadzi Bank Żywności w Trójmieście na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Bank pozyskuje od hurtowni, supermarketów i producentów pełnowartościowe produkty spożywcze o krótkich datach przydatności do spożycia i dystrybuuje otrzymaną żywność między potrzebujących, m.in. właśnie w sklepie społecznym w Nowym Porcie.
W sklepie tym, zamiast cen, artykuły mają przypisaną określoną liczbę punktów. Potrzebujący wybiera produkty „płacąc” za nie bonem punktowym zawartym w skierowaniu z Centrum Pracy Socjalnej MOPR. Każdy klient może wykorzystać do 200 punktów miesięcznie.
“Najdroższe” w sklepie są mięso, ryby i słodycze. „Najtańsze” - warzywa i owoce.
- Skierowanie obowiązuje przez miesiąc, przy czym klient może skorzystać z oferty sklepu dwa razy w tygodniu - tłumaczy Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Jeśli sytuacja życiowa podopiecznego nadal będzie tego wymagać, pracownik socjalny może przyznać takie wsparcie także w następnych miesiącach, maksymalnie jednak do trzech miesięcy. Usługa ma nie tylko wymiar pomocowy, ale i edukacyjny. Osoba potrzebująca, nabywając żywność za punkty, uczy się planowania domowego budżetu. Chętniej też sięga po zdrowsze produkty, np. po warzywa czy nabiał.
- Bezpieczeństwo i edukacja potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan, także pod kątem ekonomicznym, jest dla nas niezwykle ważna - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama.
Przypomnijmy: od początku 2020 r. osoby, które złożą oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów wizyty u prawnika, mogą skorzystać w Gdańsku z bezpłatnych porad prawnych, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.
więcej na ten temat:
Nieodpłatna pomoc prawna i mediacja w 2020 roku. LISTA PLACÓWEK
W 2019 roku sklep “Za stołem” działał w ramach pilotażu, a z jego oferty skorzystało łącznie około 300 rodzin. W bieżącym roku usługa została rozszerzona na wszystkie Centra Pracy Socjalnej (tam podopieczni mogą uzyskać skierowania po takie darmowe, żywnościowe wsparcie). Adresy do CPS są dostępne na stronie MOPR (zakładka – CPS).
Sklep przy ulicy Wolności 52 w Nowym Porcie działa pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 8.30 do 16.30 oraz w czwartki od godz. 10.00 do 18.00.