Przypomnijmy, że Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Pierwszy moduł - edukacyjny - skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe. Nie jest też on w żaden sposób powiązany z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Drugi moduł - wsparcia psychologicznego adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów - medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.
Z modułu medycznego skorzystać mogą gdańszczanki i gdańszczanie, małżeństwa oraz pary nieformalne, którzy mieszkają w naszym mieście od minimum roku oraz opłacają tu podatki (weryfikacja następuje przez wgląd w pierwsze strony deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy). Warunkiem medycznym kwalifikacji do tego modułu jest wiek kobiety, określony w przedziale 20-40 lat (warunkowo do 42 lat). W ramach modułu możliwe jest również zabezpieczenie materiału genetycznego dla osób od 18. roku życia w związku z chorobą, której leczenie może wymagać zastosowania procedur gonadotoksycznych.
Podmioty realizujące każdy z modułów wyłonione zostaną w drodze konkursowej. W odniesieniu do modułu medycznego możliwe jest prowadzenie działalności leczniczej nie tylko na terenie Gdańska, ale również na terenie województwa pomorskiego.
Łącznie, na realizację wszystkich modułów planuje się przeznaczyć środki finansowe w wysokości 1 720 000 zł rocznie, co daje kwotę 8 600 000 zł w okresie 5 lat.
Program realizowany jest na podstawie pozytywnej opinii Nr 104/2017 z dnia 30 maja 2018 r. wydanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zgodnie z art. 48a ust. 5 pkt. 1 lit a ) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kontynuacja Programu nie wymaga ponownego wystąpienia o opinię do Agencji.
Efektem dotychczas podjętych działań, realizowanych w ramach programu od 2017 roku jest objęcie wsparciem psychologicznym ponad 180 par. W ramach przeprowadzonych procedur in vitro narodziło się ponad 270 dzieci. Przeprowadzono również zajęcia edukacyjne dla ponad 500 osób
Oprac. AO