• Start
  • Wiadomości
  • Gdański program prozdrowotny z szansą na nagrodę. Można jeszcze zagłosować

Gdański program prozdrowotny z szansą na nagrodę. Można jeszcze zagłosować

Gdańsk został nominowany w konkursie „Zdrowy Samorząd” za program "FitKlasa - aktywność dla zdrowia" realizowany w szkołach we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Czy tytuł za najlepszy program profilaktyczny i prozdrowotny trafi do naszego miasta, dowiemy się już wkrótce. Głosowanie publiczności trwa do 14 lutego.
01.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkoro dzieci na szkolnej sali gimnastycznej, na pierwszym planie dziewczynka skacze przez skakankę
Zajęcia w ramach programu "FitKlasa - aktywność dla zdrowia"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Konkurs "Zdrowy Samorząd", organizowany jest po raz piąty przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Głównym celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które w sposób najbardziej skuteczny realizują – między innymi w ramach programów polityki zdrowotnej – zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń i/lub ich czynników ryzyka.

Do 14 lutego trwa głosowanie publiczności.

Program obejmuje wszystkich uczniów klas 0-III szkół podstawowych
Program obejmuje wszystkich uczniów klas 0-III szkół podstawowych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Aktywność dla zdrowia

Nominowana "FitKlasa - aktywność dla zdrowia" to autorski program zmian dotyczących zajęć gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej realizowanych w gdańskich placówkach oświatowych. Wprowadzone zmiany dotyczą dostosowania formy, objętości i intensywności podejmowane przez dzieci aktywności do potrzeb zdrowotnych pokolenia XXI w.

Zaplanowany odpowiedni wysiłek tlenowy powoduje poprawę wydolności fizycznej, obniża ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym chorób serca, otyłości i cukrzycy. Ćwiczenia wzmacniające poprawiają sylwetkę, redukują ryzyka rozwoju wad postawy ciała oraz chorób narządu ruchu. Ćwiczenia ogólnousprawniające poprawiają zdolności motoryczne organizmu, a tym samym obniżają ryzyka urazów. Program kierowany do wszystkich uczniów klas 0-III szkół podstawowych.

W pilotażu projektu 2019/2020 brało udział 1869 uczniów z 10 placówek oświatowych. W roku szkolnym 2020/2021 projekt wdrożono we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Gdańska obejmując interwencją 14 414 tys. uczestników.

W roku szkolnym 2020/2021 projekt obejmował wszystkie szkoły podstawowe na terenie Gdańska, wzięło w nim udział 14 414 tys. dzieci
W roku szkolnym 2020/2021 projekt trafił do wszystkich szkół podstawowych na terenie Gdańska, wzięło w nim udział 14 414 tys. dzieci
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

30 nominowanych, w tym Gdańsk

W konkursie "Zdrowy Samorząd" wpłynęło ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu.

Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd 2022” - zostaną przyznane w kategoriach:

  • Zdrowa Gmina/Miasto
  • Zdrowy Powiat
  • Zdrowe Województwo

Jeden z programów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i PortalSamorzadowy.pl. Na programy profilaktyczne i prozdrowotne polskich samorządów, w tym gdańską "FitKlasę - aktywność dla zdrowia" można głosować do poniedziałku, 14 lutego, do godz. 12.00.

Regulamin konkursu Zdrowy Samorząd

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na Portalu Samorządowym.

 

TV

Każdy może pomóc