• Start
  • Wiadomości
  • Nasz dron nad Młyniskami. Zobacz dzielnicę, w której znajdują się unikalne tereny postoczniowe

Gdański dron nad Młyniskami. Zobacz dzielnicę, w której znajdują się unikalne tereny postoczniowe

Zapraszamy Państwa na podniebny spacer - tym razem do jednej z najbardziej industrialnych dzielnic naszego miasta. Młyniska zdominowane są przez zabudowę stoczniową. Także tutaj funkcjonuje elektrociepłownia z charakterystycznymi biało-czerwonymi kominami. Prezentujemy nagranie przygotowane przez naszego redakcyjnego operatora Dariusza Kwidzińskiego.
07.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zobaczcie tereny stoczniowe na Młyniskach z lotu ptaka
Zobaczcie tereny stoczniowe na Młyniskach z lotu ptaka
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Nagranie rozpoczyna się widokiem na Europejskie Centrum Solidarności, którego gmach znajduje się na terenie Młynisk. Zauważyć można znajdujące się w jego sąsiedztwie biurowce i wysokie budynki mieszkalne, a także pobliskie wiadukty. W tle pojawia się m.in. gdański stadion i Park Steffensów. Na nagraniu kilkukrotnie widać też fragment ul. Popiełuszki. Widoczna jest też siedziba NOMUS - Muzeum Sztuki, a także tereny postoczniowe, które od kilku lat świetnie sprawdzają się jako nietuzinkowe centrum kulturalno-rozrywkowe.

Blisko 10-minutowe nagranie zdominowane jest jednak przez tereny stoczniowe, gdzie znajdują się m.in. charakterystyczne stoczniowe dźwigi.

W dzielnicy Młyniska mieszka blisko 2,5 tys. osób. Gęstość zaludnienia w Młyniskach, których powierzchnia to 4,32 km kw., wynosi 580 osób na km kw.

 

 

Trochę historii

Młyniska to osiedle przemysłowe w rejonie ujścia potoku Strzyży do Wisły. Od północy graniczy z dzielnicą Letnica, od zachodu i południowego zachodu z Wrzeszczem i Aniołkami, od południa ze Śródmieściem, od wschodu granicą jest Wisła. Dawniej była to osada wokół młyna nad potokiem Strzyża, tuż przy jego ujściu do Wisły, nadanego w 1261 roku przez księcia Świętopełka gdańskim mieszczanom. Od roku 1283 własność opactwa cystersów w Oliwie. W 1486 był tam tartak dzierżawiony przez Gdańsk. Od 1548 do początku XVII wieku w dzierżawie gdańskiej patrycjuszowskiej rodziny Schelle. Nazwisko tej rodziny dało początek niemieckiej nazwie osady (Schellmühle - Młyn Schellego). W 1577 roku spalone przez wojska Stefana Batorego. Na przełomie XVI i XVII wieku majątek składał się z dworu (przy obecnej ul. Swojskiej 13), ogrodu i pastwisk, tzw. Zakonnych Łąk. Już wówczas osią osady była droga prowadząca od dworu w Młyniskach ciągiem obecnej ul. Okrąg, Klinicznej, Konarskiego do traktu z Gdańska do Oliwy. W pierwszej połowie XIX wieku nastąpiła powolna odbudowa i rozbudowa osady. Produkcję rolną zastąpiła przemysłowa, lokowano tu wiele zakładów produkcyjnych. 19 XI 1906 r. część zachodnią Młynisk włączono do Gdańska; powstała tu kolonia (Reichskolonie). 12 IV 1907 przyłączono do Gdańska kolejną parcelę o powierzchni 2,67 ha, resztę majątku (98 ha) włączono do Gdańska 1 IV 1914. W okresie 1910 - 1912 na obrzeżach Młynisk wzniesiono Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych (przy obecnej ul. Klinicznej), pojawiły się także nowe osiedla mieszkaniowe, w tym po roku 1918 tzw. Nowa Kolonia Schichaua: zespół czynszowych robotniczych kamienic w rejonie obecnej ul. Twardej i Okrąg. Wykorzystując zachodnią część ogrodniczego gospodarstwa w Rejerowie, zaprojektowano i wybudowano kameralne osiedle wiejskich, parterowych domków z ogrodami, tworzące uporządkowany geometrycznie zespół budowli nazwany Zielonym Trójkątem. W 1945 roku Młyniska zostały poważnie zniszczone, ucierpiały zwłaszcza zakłady zlokalizowane nad Wisłą. Po roku 1960 na tym terenie zlokalizowano rozległy Zespół Elektrociepłowni Wybrzeże, a reszty przeobrażeń dokonała po 1975 r. budowa Węzła Kliniczna.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych