• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Jak prezentuje się Przymorze Wielkie z wysokości 100 metrów? Sprawdźcie

Gdański dron. Jak prezentuje się Przymorze Wielkie z wysokości 100 metrów?

Atutem, który przyciąga do tej dzielnicy mieszkańców Gdańska, ale też i gości naszego miasta, jest na pewno bliskość plaży. Gdańszczanie przyjeżdżają tu jednak przez cały rok, bo lubią spędzać wolny czas w największym miejskim parku, czyli parku nadmorskim im. Ronalda Reagana. Sprawdźcie, co nagrał nasz redakcyjny dron.
29.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kiedy, po raz ostatni, zajrzeliście do dzielnicy Przymorze Wielkie?
Kiedy, po raz ostatni, zajrzeliście do dzielnicy Przymorze Wielkie?
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Powierzchnia Przymorza Wielkiego wynosi 3,24 km kw. W tej dzielnicy w ubiegłym roku zameldowanych było 26 401 osób. To tutaj znajdują się charakterystyczne budynki mieszkalne nazywane powszechnie "falowcami". Widać je - na trwającym blisko 10 minut - nagraniu, w tym najdłuższy z budynków, który znajduje się przy ul. Obrońców Wybrzeża.

Nasz redakcyjny operator, Dariusz Kwidziński, nagrał przy pomocy drona także Zatokę Gdańską oraz fragment wspomnianego parku nadmorskiego. Widać też gęstą zabudowę spółdzielczą przy ul. Obrońców Wybrzeża, Jagiellońskiej i L. Kaczyńskiego oraz wysokie "punktowce" mieszkaniowe, które powstały w ostatnich latach.

 

Na Przymorzu Wielkim dominują tereny należące do spółdzielni, ale są też i miejskie nieruchomości. Miasto wyremontowało m.in. chodniki na ul. Jagiellońskiej, tworząc z nich ciągi pieszo - rowerowe, a przy ul. Obrońców Wybrzeża, ze środków Budżetu Obywatelskiego, wybudowano fragment drogi rowerowej.

 

Trochę historii

Pierwotnie na tym obszarze znajdowała się wieś założona w połowie XIII wieku przez opactwo cystersów z Oliwy. Szybko jednak zanikła. W XVII wieku znajdowała się tu część tzw. Burau, czyli wrzosowisk pomiędzy Jelitkowem, Brzeźnem i Oliwą, oraz bór sosnowy, którego resztki (około 200 ha) wycięto w 1865 roku, a także zniszczone w 1945 roku: Biały Dwór, Czerwony Dwór i Czarny Dwór.

W połowie 1959 roku wmurowano kamień węgielny pod pierwszy budynek Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”. Budowę rozpoczęto od osiedla znajdującego się pomiędzy dzisiejszą ul. Piastowską i ul. Jagiellońską oraz pomiędzy ul. Jagiellońską i Obrońców Wybrzeża. W latach 1960 - 1981 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przymorze" wybudowała w sumie 15 252 mieszkania, w ponad stu blokach i punktowcach zamieszkało 49 714 osób (znajdujących się i na Przymorzu Małym i Przymorzu Wielkim).

 

Zobaczcie, jak prezentuje się Przymorze Wielkie z wysokości około 100 metrów

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana