Wolontariat, czyli razem dla innych
Gdański Tydzień Wolontariatu to podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy, grup i organizacji, a także instytucji czy przedsiębiorców zaangażowanych w działania wolontariackie. To również szansa do szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli.
- Podczas Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu zwracamy uwagę na wszystkich tych, którzy aktywnie pracują lub chcą zacząć podejmować działania na rzecz mieszkańców, lokalnych społeczności i zwierząt. Zainspirujmy się i pracujmy razem dla innych – zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Tramwaj, debata, Andrzejki
W tym roku w ramach otwarcia Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, będzie można wziąć udział w przejażdżce zabytkowym tramwajem Konstal 102Na. Będzie on kursować we wtorek, 28 listopada, w godzinach 14.00-17.00 na trasie Oliwa - Siedlce. Na miejscu będzie można spotkać wolontariuszy, którzy przybliżać będą ideę działań wolontariackich. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.
Kolejnego dnia o godz. 11.00 odbędzie się debata pn. „Aktywny srebrny wiek”, a o godz. 17.00 „Andrzejki z Wolontariatem”. Celem debaty jest stworzenie przestrzeni, która posłuży gdańskim seniorom do czerpania z dobrych praktyk, inspirowania się i poszukiwania nowych form i możliwości rozwoju w działaniach społecznych. To będzie również okazja do zebrania opinii w temacie wolontariatu osób starszych i na ich rzecz. Spotkanie jest dedykowane liderom klubów i kół oraz organizacjom pozarządowym działającym w tym obszarze. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Z uwagi na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc, w spotkaniu mogą wziąć udział dwie osoby z jednej organizacji.
Z kolei w czasie „Andrzejek z Wolontariatem”, organizatorzy zapraszają do Muzeum Figur Woskowych. Będzie można zwiedzić zakamarki Domu Strachu oraz Labiryntu Luster. „Andrzejki” zakończą się spacerem ulicą Mariacką. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.
Spotkania, szkolenia, Gala
Również w środę, 29 listopada, w godzinach 17.00-18.30 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie dla młodzieży dotyczące możliwości realizacji wolontariatu zagranicznego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. O swoich doświadczeniach opowiedzą wolontariusze zagraniczni, Anastasia z Grecji i Aru z Brazylii. Taka forma działania to dobry wstęp do kariery zawodowej, spełnienie ambicji, sposób na rozwijanie pasji i początek przygody z pracą na rzecz innych. Aby wziąć w nim udział nie trzeba posiadać doświadczenia, nie jest też wymagane specjalistyczne wykształcenie ani znajomość języka obcego – do udziału mogą zgłosić się wszystkie osoby pełnoletnie do 30. roku życia.
W czwartek, 30 listopada, w godzinach 18.30-20.00 w Centrum Dolna Brama odbędzie się spotkanie pisarsko-czytelnicze, na którym będzie można stworzyć nieoczywiste wpisy na kartki świąteczne, wziąć udział w warsztacie pisarskim pełnym inspiracji i w wymianie książek idealnych na zimowe wieczory. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zapisać.
W piątek, 1 grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności, wszyscy zapisani wcześniej chętni będą mogli wziąć udział w szkoleniu z social mediów. Będzie to jednodniowy, intensywny kurs, który zapozna uczestników z fundamentalnymi zasadami korzystania z platform społecznościowych, Omówione zostaną podstawy najważniejszych platform, strategie budowanie społeczności oraz analiza wyników. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia skutecznych kampanii, zrozumienia zachowań użytkowników oraz adaptacji do bieżących trendów w social media. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.
Również w Europejskim Centrum Solidarności, w sobotę 2 grudnia o godz. 17.00, na gali „Aktywni w mieście 2023” wręczone zostaną nagrody najbardziej zaangażowanym wolontariuszom, koordynatorom, grupom i rodzinom wolontariackim oraz miejscom przyjaznym wolontariuszom. Po zakończeniu części oficjalnej, odbędzie się integracja połączona z koncertem oraz poczęstunkiem. Tu również obowiązują zapisy.
Szkolenie z animacji czasu wolnego, które odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia, to okazja, by nauczyć się nowych, praktycznych umiejętności. Będzie można zdobyć informacje na temat tego, co jest ważne w animacji i jak angażować nieśmiałe dzieci do zabawy, jak zadbać o bezpieczeństwo, a także jak prowadzić wydarzenia, by dzieci uczyły się w ich trakcie. Aby wziąć udział w warsztatach, należy się zapisać.
Parada Gdańskich Wolontariuszy
Zwieńczeniem Tygodnia Wolontariatu będzie tradycyjna już Parada Gdańskich Wolontariuszy. Rozpocznie się o godz. 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd Długim Targiem, przez Długie Pobrzeże i ulicę Wartką, świętujący wolontariuszy dojdą na Ołowiankę pod napis „Gdańsk”. Przemarsz odbędzie się pod hasłem „#BezNasNieDziała”. Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Wolontariatu Gdańskiego, www.wolontariatgdansk.pl.
Szczegóły wydarzeń oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu oraz na stronie Wolontariatu Gdańskiego.
Harmonogram wydarzenia:
- 28.11, godz. 14.00-17.00 Tramwaj „Droga do Wolontariatu” na trasie Oliwa-Siedlce-Oliwa
- 29.11, godz. 11.00 Debata – Aktywny Srebrny Wiek
- 29.11, godz. 17.00 Spotkanie – Wolontariat Zagraniczny
- 29.11, godz. 17.00 „Andrzejki z Wolontariatem”
- 30.11, godz. 18.30 Spotkanie Pisarsko-Czytelnicze
- 1.12, godz. 17.00 Szkolenie: Tajniki Social Media
- 2.12, godz. 17.00 Gala – Aktywni w Mieście 2023
- 4.12, godz. 17.00 Szkolenie: Animacja Czasu Wolnego
- 5.12, godz. 12.00 Parada Gdańskich Wolontariuszy