• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. Poznaj PROGRAM: warsztaty, debaty i spotkania autorskie

Gdański Tydzień Demokracji. Poznaj PROGRAM: warsztaty, debaty i spotkania autorskie

Od poniedziałku do niedzieli, 12-18 września, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 6. Gdański Tydzień Demokracji. Wydarzenie to nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września. Udział jest bezpłatny, jednak na część wydarzeń obowiązują zapisy. Po raz pierwszy integralną częścią wydarzenia stały się Gdańskie Targi Książki.
05.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner utrzymany w kolorystyce żółto-pomarańczowej. Napisy w kolorze niebieskim: 6. Gdański Tydzień Demokracji / Gdańsk 12-18 września 2022 Gdańsk / Europejskie Centrum Solidarności / Nasze Prawa i Wolności. Centralnie znajduje się też motyw graficzny w postaci czterech uniesionych w górę dłoni - gest sygnalizujący, że ktoś chce na spotkaniu publicznym zabrać głos
Baner promujący Gdański Tydzień Demokracji - to już szósta edycja tego wyjątkowego w skali kraju cyklu wydarzeń, którego celem jest budowanie kultury obywatelskiej
UMG/ECS

Gdański Tydzień Demokracji - już po raz szósty

Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. W tegorocznym programie m.in. kongres „Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju”, Gdańskie Targi Książki i Gdańskie Lekcje Obywatelskie.

14 i 15 września o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędą się dwie debaty. Pierwszego dnia „Wojna to strach, ból i...dezinformacja. Jak obronić się przed fake newsem?”, natomiast drugiego „Dziennikarstwo śledcze na straży prawdy i demokracji. Misja, a nie sensacja”. W obu debatach wezmą udział dziennikarze takich mediów jak TVN, Gazeta Wyborcza czy TokFM.

 

Poznaj skrócony program Gdańskiego Tygodnia Demokracji (plik do pobrania)

 

Transmisje z większości wydarzeń będzie można oglądać na stronie http://www.gdansk.pl.

Pełny program Gdańskiego Tygodnia Demokracji zamieszczamy na końcu tekstu.

Plakat informujący o najważniejszych wydarzeniach Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Plakat informujący o najważniejszych wydarzeniach Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Urząd Miejski w Gdańsku/ECS

Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju

Społeczeństwo - solidarność - rozwój - wspólnota - demokracja w czasach permanentnego kryzysu to hasła tegorocznego kongresu, który odbędzie się w dniach 12-13 września. Kongres jest częścią programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.

Celem kongresu jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych.

Podstawowym pytaniem o demokrację, staje się pytanie o kondycję, w jakiej znajdujemy się jako społeczeństwo, a także pytanie, w jaki sposób w demokracji uczestniczymy. W trakcie kongresu poszukiwane będą odpowiedzi na pytania: czego nauczyła nas pandemia, a czego obecny kryzys uchodźczy? Czy i jak zarządzać aktywnością obywatelską? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy?

Szczegółowy program dostępny jest w załączniku oraz na stronie internetowej kongresu, natomiast zapisy na dostępne są poprzez formularz zgłoszeniowy.

Poznaj program kongresu Solidarni w Rozwoju (plik do pobrania)

Pełny program kongresu zamieszczamy na końcu tej publikacji.

 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie

Jest to projekt skierowany zarówno do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak też ponadpodstawowych, jednak materiały dla nauczycieli zostały tak opracowane, że dla każdego poziomu wiekowego przystosowano treści zgodnie z możliwościami intelektualnymi i emocjonalnymi dzieci i młodzieży.

Uczniowie w trakcie zajęć mają okazję dowiedzieć się, w jaki sposób mogą się angażować w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. Poznają różne formy osiągania celów, np. budżet obywatelski, panele obywatelskie, wolontariat, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jednym z ważnych punktów programu jest zapoznanie uczniów z miejskimi działaniami na rzecz demokratycznego zrównoważenia.

Rozpoczęciem tegorocznego cyklu Gdańskich Lekcji Obywatelskich będą mini wykłady dla uczniów i nauczycieli podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Rozpoczną się one w środę, 14 września o godz. 9.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. W trakcie poruszone zostaną tematy wszystkich 6 lekcji obywatelskich m.in. przedsiębiorstwo i sprawczość, od prawdy do fake newsa i wolontariat.

 

Porozmawiajmy przy stole

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, prezydent Aleksandra Dulkiewicz ponownie spotyka się mieszkańcami gdańskich dzielnic. Jest to okazja, by porozmawiać o ważnych dla mieszkańców sprawach dzielnicy czy uzyskać informacje o toczących się, czy planowanych inwestycjach.

W tym roku spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” odbyły się już w 3 dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór i Zaspa-Młyniec. W środę, 13 września w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji planowane jest spotkanie w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe.

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza przy ul. Emilii Hoene 6 o godz. 17.00. W spotkaniu uczestniczyć będą wszyscy zastępcy prezydent i dyrektorzy strategicznych wydziałów UMG i jednostek miejskich.

 

Inauguracja IX sezonu Kreatywnej Pedagogiki

Kreatywna Pedagogika to projekt doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Coraz częściej nauczyciele wyrażają bezradność w kontaktach z uczniami, którzy wydają im się „trudni”, nadpobudliwi i niechętni do współpracy. Uczniowie z kolei twierdzą, że szkoła jest nudna i odległa od prawdziwego życia.

Grupa nauczycieli zgromadzonych wokół projektu z przekonaniem podkreśla, że odnowa szkoły powinna nastąpić oddolnie i dobrowolnie. To sami nauczyciele stworzyli projekt dla nauczycieli, którego zadaniem jest oddolna odnowa metodyki i relacji uczeń-nauczyciel we współczesnej szkole.

Kolejny sezon działalności Kreatywnej Pedagogiki rozpocznie się w sobotę, 17 września w audytorium ECS o godz. 10.00. wykładem „Bez tabu. O czym nie mówi się w szkole (edukacja, prawo, zdrowie)”. Następnie odbędzie się 6 równoległych wykładów dla nauczycieli. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Zgłoszenia za pomocą formularza online.

 

Gdańskie Targi Książki

Będzie to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do integracji środowiska literackiego oraz spotkania mieszkańców aglomeracji gdańskiej. Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 16-18 września w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich będą bezpłatne.

Gdańskie Targi Książki będą prezentować zróżnicowane spektrum literatury. Od głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów po debiutantów. Od prozy, przez poezję, książki popularno-naukowe, aż po coraz prężniej rozwijającą się literaturę dziecięcą czy książki artystyczne. Trzydniowe targi to czas spotkań autorskich i premier wydawniczych. W programie m.in. spotkania autorskie z Radkiem Rakiem, Witem Szostakiem, Tamarą Dudą, Dorotą Kotas, Markiem Krajewskim, Michałem Witkowskim, Andrusem Kivirähkiem, Marcinem Wichą, Sylwią Chutnik.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Gdańskich Targów Książki.

 

PROGRAM 6. GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI

GDAŃSK / EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI 

 

12-13/09/2022 PONIEDZIAŁEK - WTOREK

 

KONGRES SOLIDARNI W ROZWOJU - AKTYWNI DLA ROZWOJU

/ wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja → https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/

Społeczeństwo – solidarność – rozwój – wspólnota – demokracja w czasach permanentnego kryzysu, to hasła tegorocznego kongresu SOLIDARNI W ROZWOJU – AKTYWNI NA RZECZ ROZWOJU

Podstawowym pytaniem o demokrację, staje się, pytanie o kondycję, w jakiej znajdujemy się jako społeczeństwo, a także pytanie, w jaki sposób w demokracji uczestniczymy. Celem kongresu jest zatem wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych. Czego nauczyły nas dotychczasowe kolektywne doświadczenia pomagania, pandemia, kryzys uchodźczy? Czy zarządzać aktywnością obywatelską, a jeśli tak, to jak? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy? 

Wydarzenie jest częścią programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.

organizatorzy | miasto Gdańsk, Open Eyes Economy Summit, Europejskie Centrum Solidarności 

partner | Fundacja im. Stefana Batorego

Szczegółowy program kongresu znajduje się w dalszej części tekstu.

 

 

13/09/2022 WTOREK

 

godz. 17.00

/ dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza, ul. Emilii Hoene 6

/ wstęp wolny

 

POROZMAWIAJMY PRZY STOLE 

SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW DZIELNICY ORUNIA GÓRNA – GDAŃSK POŁUDNIE
Z PREZYDENT GDAŃSKA ALEKSANDRĄ DULKIEWICZ

oraz zastępcami prezydent, dyrektorami strategicznych wydziałów UMG i jednostek miejskich

 

 

14/09/2022 ŚRODA

 

godz. 9.00

/ ECS, audytorium (parter) 

/ rekrutacja: Kreatywna Pedagogika 

 

GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE 

MINI WYKŁADY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI 

powitanie | Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska 

 

godz. 9.15 

JA OBYWATEL: MOJE, TWOJE, NASZE

PIERWSZA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Filip Borawski i Ranko Hoffmann, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska

 

godz. 9.30

PRAWO

DRUGA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | mec. Bartosz Golejewski, dziekan Pomorskiej Izby Adwokackiej

 

godz. 9.45 

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I SPRAWCZOŚĆ 

TRZECIA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Damian „Damie” Augustyniak i  Bartosz „Bejott” Jakubowski, wicemistrzowie świata Fifa 

 

godz. 10.00 

W ŚWIECIE NARRACJI: OD PRAWDY DO FAKE NEWSA 

CZWARTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Michał Tokarczyk, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

 

godz. 10.15

MAM PRAWO MÓWIĆ NIE! OD POSTAWY ASERTYWNEJ DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO 

PIĄTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadząca | Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Tour de Konstytucja

 

godz. 10.30

RAZEM DLA DOBRA INNYCH: WOLONTARIAT

SZÓSTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadząca | Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

moderacja | Igor Dorawa, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska

 

godz. 12.00

/ECS, sale warsztatowe (3 piętro), czytelnia archiwum

/ rekrutacja zamknięta

 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE 

MAM TEMAT! OD POMYSŁU DO TEKSTU

prowadzenie | Dorota Karaś, reportażystka „Gazety Wyborczej”

 

MOŻEMY SIĘ CZUĆ „PRZEŁADOWANI”. JAK WYSZUKIWAĆ I WERYFIKOWAĆ INFORMACJE

prowadzenie | Robert Socha, dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej”

 

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE 

prowadzenie | Fundacja Gdańska

 

godz. 18.00

/ECS, biblioteka 

/ wstęp wolny

 

debata | WOJNA TO STRACH, BÓL I... DEZINFORMACJA. JAK OBRONIĆ SIĘ PRZED FAKE NEWSEM? 

  • Bartosz Wieliński, „Gazeta Wyborcza” 
  • Katarzyna Górniak, TVN24 
  • Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM 
  • Karolina Zbytniewska, Euractiv.pl

prowadzenie | Grzegorz Kubicki, „Gazeta Wyborcza”

 

 

15/09/2022 CZWARTEK

godz. 12.00

/ECS, sale warsztatowe (3 piętro), czytelnia archiwum

/ rekrutacja zamknięta

 

WARSZTATY 

MAM TEMAT! OD POMYSŁU DO TEKSTU

prowadzenie | Dorota Karaś, dziennikarka „Gazety Wyborczej”

 

MOŻEMY SIĘ CZUĆ „PRZEŁADOWANI”. JAK WYSZUKIWAĆ I WERYFIKOWAĆ INFORMACJE

prowadzenie | Robert Socha z Google News Lab 

 

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE 

prowadzenie | Fundacja Gdańska

 

godz. 18.00

/ ECS, biblioteka 

/ wstęp wolny 

 

debata | DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE NA STRAŻY PRAWDY I DEMOKRACJI. MISJA, A NIE SENSACJA

Katarzyna Włodkowska, „Gazeta Wyborcza” 

Bertold Kittel, TVN 

Bianka Mikołajewska, Wirtualna Polska 

Jacek Harłukowicz, Onet 

prowadzenie | Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

 

 

17/09/2022 SOBOTA

DZIEŃ KREATYWNEJ PEDAGOGIKI 

/ wewnętrzne działanie sieci Kreatywna Pedagogika

 

 

16-18/09/2022 PIĄTEK - NIEDZIELA

GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI 

SPOTKANIA AUTORSKIE/ROZMOWY/EDUKACJA 

/ wstęp wolny

/ program: www.gdanskietargiksiazki.pl

 

PROGRAM KONGRESU SOLIDARNI W ROZWOJU - AKTYWNI DLA ROZWOJU

/ wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja 

→ https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/

 

12/09/2022 PONIEDZIAŁEK 

godz. 10.00-12.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

wystąpienia wprowadzające 

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej kongresu Solidarni w Rozwoju

 

debata | AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA I DEMOKRATYCZNE DZIAŁANIE. CZEGO SIĘ UCZYMY? 

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, Uniwersytet Gdański
  • Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego 

prowadzenie | Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

 

godz. 12.15 - 14.15 

/ ECS, audytorium (parter), sala warsztatowa (3 piętro)

 

SESJE RÓWNOLEGŁE 

PRAWA CZŁOWIEKA I KRYZYS HUMANITARNY. POLSKIE I MIĘDZYNARODOWE REAKCJE NA KRYZYS

  • Anna Dąbrowska, Stowarzyszenie Homo Faber
  • Jacek Bendykowski, Fundacja Gdańska, Gdańsk Pomaga Ukrainie 
  • Friedemann Walther, kierownik Wydziału Promocji Wolontariatu i Demokracji w Kancelarii Senatu Berlina
  • Konrad Sikora, zastępca burmistrza gminy Michałowo

prowadzenie | Bartosz Rief, ekspert ds. projektów społecznych, ECS 

 

SPRAWCZOŚĆ. PODMIOTOWOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA W DZIAŁANIU

  • Tomasz Markiewka, filozof, tłumacz, publicysta
  • Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
  • Areta Szpura, aktywistka ekologiczna, propagatorka ruchu less waste, autorka, współzałożycielka marki Local Heroes
  • Paweł Jordan, prezes Stowarzyszenia BORIS
  • Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej 

prowadzenie | Elżbieta Rutkowska, trenerka, animatorka  

 

godz. 12.15 -14.15 

/ ECS, sala warsztatowa (3 piętro)

 

WARSZTATY

UX DESIGN DLA WOLONTARIATU

prowadzenie | Magdalena Fryze, specjalistka ds. projektów kulturalnych, ECS i Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

20-LECIE GROP. OD SAMOORGANIZACJI DO REPREZENTACJI

prowadzenie | Magdalena Skiba, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsk

 

godz. 14.15 - 15.00 

PRZERWA OBIADOWA 

 

godz. 15.00 - 17.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata | CZY WOLONTARIAT ZAWSZE JEST DZIAŁANIEM SPOŁECZNYM?

  • Gabriella Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu
  • Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku 
  • Magdalena Muszel, socjolożka, Uniwersytet Gdański
  • Jana Shostak, aktywistka, artystka intermedialna
  • Olga Hilik, koordynatorka Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
  • Bohdan Skrzypczak, pedagog społeczny, Uniwersytet Warszawski

prowadzenie | Grzegorz Piotrowski, główny specjalista ds. projektów naukowo-badawczych, ECS 

 

 

 

13/09/2022 WTOREK 

godz. 10.00 - 12.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata | 20 LAT PÓŹNIEJ. USTAWA O POŻYTKU I WOLONTARIACIE 

  • Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej kongresu Solidarni w Rozwoju 
  • Kuba Wygnański, socjolog, prezes fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
  • Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM w Lublinie 
  • Elżbieta Rutkowska, trenerka, animatorka
  • Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego
  • Hubert Izdebski, profesor nauk prawnych Uniwersytetu SWPS

prowadzenie | Jędrzej Dudkiewicz, dziennikarz ngo.pl i Tygodnika Powszechnego

 

godz. 12.00 - 13.30

/ ECS, audytorium (parter), sala warsztatowa (3 piętro)

 

SESJE RÓWNOLEGŁE 

GRUPY NIEFORMALNE JAKO NOWA FORMA ORGANIZACJI SPOŁECZNEJ 

  • Michalina Rutka, filozofka, Uniwersytet Gdański, Rodziny bez Granic
  • Alina Zmuda-Trzebiatowska, aktywistka, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
  • Grażyna Zagórny, anglistka, współtwórczyni Protestu z Wykrzyknikiem
  • Maciej Moskwa, fotoreporter

prowadzenie | Marta Dietrich, koordynatorka i ewaluatorka projektów, Fundacja RC



OKRĄGŁY STÓŁ EKONOMII SPOŁECZNEJ 

prowadzenie | Michał Zorena, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

godz. 13.30 - 14.00

PRZERWA

 

godz. 14.00 - 15.30

/ ECS, biblioteka (1 piętro)

 

SEMINARIUM FUNDACJI IM. STEFANA BATOREGO

AKTYWNE WSPÓLNOTY – W POSZUKIWANIU NOWYCH MOŻLIWOŚCI ROZWOJU

prowadzenie | Krzysztof Izdebski, Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego

 

godz. 15.30 - 17.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata I CZY MOŻLIWE JEST ZINSTYTUCJONALIZOWANIE ENERGII SPOŁECZNEJ? 

PODZIAŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI POMIĘDZY SPOŁECZEŃSTWEM I PAŃSTWEM 

  • Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
  • Piotr Olech, Towarzystwo im Brata Alberta koło w Gdańsku
  • Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

prowadzenie | Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

zamknięcie kongresu

  • Cezary Obracht-Prondzyński

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok