• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj [PROGRAM]

Gdański Tydzień Demokracji. Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj [PROGRAM]

Polska demokracja jest gdańszczanką, bowiem poczęta została w Gdańsku, w czasie solidarnościowych strajków Sierpnia. Władze miasta chcą przypomnieć o tym całemu krajowi - dlatego w dniach 12-18 września odbywa się Gdański Tydzień Demokracji: mnóstwo ciekawych spotkań, dyskusji, warsztatów. Warto przyjść, posłuchać, podyskutować.
06.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


CO O DEMOKRACJI SĄDZĄ GDAŃSZCZANIE? OBEJRZYJ NASZE SONDY

Sonda w Górnym Wrzeszczu: gdy mówię demokracja, myślę...

Wypowiedzi mieszkańców dzielnicy Chełm: Gdy mówię demokracja, myślę...

Gdy mówię demokracja, myślę... Jak jest według mieszkańców dzielnicy Przymorze

 

PRZECZYTAJ RELACJE Z DEBAT, KTÓRE SIĘ ODBYŁY

Tydzień Demokracji: młodzież po oksfordzku o uchodźcach w Europie

Debata w ECS: Demokracja w Polsce to przeszłość? Będziemy krajem narodowo-katolickim?


Gdański Tydzień Demokracji zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który ma stałą datę w kalendarzu: 15 września.

- Powinniśmy pamiętać, że demokracji by nie było bez udziału obywateli - ostrzega przewodniczący PE Martin Schulz. - Najgorsza dla niej jest apatia, lęk i nietolerancja. Te nastroje mogą być równie szkodliwe jak kryzys gospodarczy. Dlatego powinniśmy demokrację chronić.

Jakie wyzwania stoją przed polską demokracją? Jak mówić o demokracji, aby jej wartości były zrozumiałe dla wszystkich? Co zmieniło się w postrzeganiu demokracji przez Polaków na przestrzeni ostatnich 27 lat? – na te pytania postarają się odpowiedzieć w Gdańsku liderzy opinii, eksperci i komentatorzy.

 

 

Gdański Tydzień Demokracji (12-18 września) to szereg wyjątkowych wydarzeń: otwarte debaty z udziałem m.in. Nate Schenkkana (autora raportu Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po roku 1989 dokonała się transformacja ustrojowa), czy Mateusza Kijowskiego, lidera KOD. Ponadto w planie przewidziana jest konferencja z udziałem ekspertów i naukowców, warsztaty edukacyjne, a także pokazy filmowe oraz specjalny koncert międzynarodowego zespołu Baltic Sea Philharmonic z udziałem słynnego skrzypka Gidona Kremera..

Jednym z kluczowych punktów programu będzie debata Niezależni, samorządni. O demokracji w polskich miastach: wyzwania, zagrożenia, oczekiwania z udziałem prezydentów polskich miast. Samorządowcy podzielą się swoimi doświadczeniami w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i angażowaniu mieszkańców miast w sprawy lokalne.