• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. Pierwsza debata "Dokąd zmierzamy?'" [SKRÓT WIDEO]

Gdański Tydzień Demokracji. Pierwsza debata "Dokąd zmierzamy?" [SKRÓT WIDEO]

W czasie debaty w ECS na pytanie “Dokąd zmierzamy?” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger powiedział: "Demokracja nie powinna móc popełnić samobójstwa, a mam wrażenie, że w Polsce ten proces właśnie się odbywa”. We wtorek, 12 września, kolejna debata. Transmisja od godz. 18.00 na żywo na www.gdansk.pl.
11.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Debata w ECS: od lewej siedzą Jerzy Bralczyk, Lena Kolarska-Bobińska, Jarosław Kuźniar, Mirosława Marody i Wojciech Eichelberger

 

To była pierwsza debata w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Prowadził ją Jarosław Kuźniar (niegdyś TVN24, teraz Onet).

Zobacz skrót debaty:

Socjolog Lena Kolarska-Bobińska diagnozowała sytuację Polski: - Zmierzamy do byle jakiej, chaotycznej autokracji. W USA Trump nie może zmienić instytucji, bo tam wierzą w zasadę checks and balances;  W Anglii populiści doprowadzili do Brexitu, ale tam Parlament pilnował, nadzorował i patrzył z boku na cały przebieg procesu demokracji. Systemy tam więc trwają. Tylko w Polsce i na Węgrzech zaczął się demontaż instytucji demokracji. Polska jest zaliczana do krajów odchodzącej demokracji. Instytucje i podstawowe dokumenty, jak Trybunał Konstytucyjny i Konstytucja, zaczynają znikać. Jarosław Kaczyński obcina wszystkie ograniczniki władzy, bo jemu reguły demokracji przeszkadzają. Boję się o trwałe ślady takiej polityki: budzą się stare demony, takie jak brak tolerancji, powrót negatywnych stereotypów, na przykład wobec Niemców. Unia Europejska się rozwija, a my stoimy w miejscu. To, co jest teraz niepokojące, to podział na elity i masy. Elity to “złodzieje z PO”, a masy to dobro. Co dalej? Moim zdaniem powstanie podział: Polska zamknięta kontra Polska europejska. PiS idzie w stronę izolacji, skłócenia nas z UE. Myślę więc, że głównym spoiwem opozycji będzie właśnie postawa prounijna.

Kolarska-Bobińska mówiła o błędach poprzednich ekip: - Demokracja w Polsce była byle jaka, bez chęci wciągania ludzi, bez ich udziału, nie docenialiśmy potrzeby wspólnoty wartości. Nie było aktywizacji ludzi, a polityka społeczna nie była punktem zainteresowania polityków.

Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger tłumaczył, wedle terminologii psychiatrycznej, fenomen Jarosława Kaczyńskiego i jego zwolenników: - Osobowość autorytarna będzie zawsze dążyć do władzy. To na ogół ludzie, którzy sami doznawali przemocy, niekoniecznie fizycznej. Oni chcą zająć pozycję tej osoby, która się nad nimi wcześniej pastwiła. Taka osoba ma wokół siebie wiele osób o podobnej konstrukcji psychologicznej. Ktoś, kto czuje się ofiarą, jeśli tego nie przepracuje, to będzie znajdować dla siebie inne ofiary. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w Polsce. Polska en masse zachowuje się jak osobowość borderline: doświadczyła wielu sytuacji zerwania bliskich więzi, zawodu i zdrady - to nasza historia narodowa. Taka osobowość jest niestabilna, dokonuje zdrad, zawodzi innych, a poza tym bardzo potrzebuje dyscypliny.

Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk mówił o dewaluacji słów i ich znaczeń: - Teraz takie słowa, jak “demokracja”, “wolność” czy “prawda” stają się pustymi żetonami, odrywają się od swoich znaczeń. Tak było w PRL, gdzie słowa typu “postęp” czy “pokój” były puste. A teraz Trybunał Konstytucyjny niby istnieje, ale jest pustą wydmuszką. Demokracja staje się zwyrodniała.

Socjolog prof. Mirosława Marody opowiadała o strategiach przetrwania Polaków: - Wielu ludzi wierzy, że uda im się żyć obok państwa, poza państwem. Ale to złudne, bo polityka dopada wszystkich. Nasza reakcja jest dwojaka: przystosowanie i maskowanie. Trzeba się przystosować: a to wujek coś załatwi, a to córka gajowego dostanie robotę, trzeba to przeczekać. To jest strategia rodem z PRL. I druga nasza strategia to maskowanie się: lepiej nie mówić, za kim jestem, siedzieć cicho.

Ogólnie rozmówcy mówili, że sprawy w Polsce nie idą w dobrym kierunku, ale nadzieję dają protestujący działacze, młodzi aktywiści i wszyscy ci, którzy rozumieją jak ważna jest teraz odważna, obywatelska, prodemokratyczna i prounijna postawa.  

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był nieobecny na poniedziałkowej debacie, bo we wtorek rano, 12 września, musi być w Warszawie, gdzie będzie przepytywany przez sejmową komisję ds. afery Amber Gold. W jego imieniu gości powitał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. 


Program 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji

DEBATY - odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (wstęp wolny). 

OTWARCIE GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI

Dokąd zmierzamy? – goście: prof. Lena Kolarska-Bobińska, prof. Mirosława Marody, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Eichelberger, prowadzenie Jarosław Kuźniar

poniedziałek, 11 września, godz. 18.00
_________

Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie? – panel komentatorów: m.in. Dominika Wielowieyska, Renata Kim i Bartosz Węglarczyk, Jacek Pałasiński

wtorek, 12 września, godz. 18.00
__________

Jaki mamy w Polsce ustrój? – Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, goście: prof. Wiesław Władyka, prof. Marcin Matczak, prowadzenie Marek Ponikowski

środa, 13 września, godz. 18.00
__________

Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu? – debata prezydentów polskich miast: m.in. Beata Klimek (Ostrów Wielkopolski), Krzysztof Żuk (Lublin), Roman Smogorzewski (Legionowo), Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól), Paweł Adamowicz (Gdańsk)

czwartek, 14 września, godz. 18.00
__________

Sędziowie i niewolnicy – spotkanie autorskie z prof. Jerzym Zajadło

piątek, 15 września, godz. 18.00
__________

Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku? – Panel Obywatelski

sobota, 16 września, godz. 9.00 (obowiązują zaproszenia)
__________

Demokracja w akcji – różne formy partycypacji społecznej. Aktywność obywatelska w obliczu demokracji liberalnej, nieliberalnej oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego – goście: Antonella Valmorbida (Sekretarz Generalna ALDA), Adam Balcer (WiseEuropa), m.in. reprezentanci z Białorusi i Ukrainy

sobota, 16 września, godz. 16.30
__________

Kobiety! RatujMY Demokrację – gość: prof. Monika Płatek, współudział: Dorota Warakomska

niedziela, 17 września, godz. 11.00


WYKŁADY

Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistość. Dylematy gdańskiej samorządności – spotkanie z Tadeuszem Gleinertem

wtorek, 12 września, godz. 16.30

– Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46
__________

Muzeum dla gdańszczan, gdańszczanie dla muzeum – debata przedstawicieli mediów i organizacji społecznych

czwartek, 14 września, godz. 16.30

– Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46


WYSTAWA

Demokracja ilustrowana – wernisaż wystawy

poniedziałek, 11 września, godz. 17.00


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Stocznia Gdańska szlakami kobiet. Trasa działaczek strajkowych

poniedziałek, 11 września, godz. 15.00

– zapisy: www.ikm.pl
__________

Międzynarodowe warsztaty poświęcone powstaniu Lokalnej Agencji Demokracji w ukraińskim mieście Mariupol

piątek, 15 września, godz. 14.00 (obowiązują zaproszenia)

– Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
__________

Solidarność według kobiet – pokaz filmowy, spotkanie z twórcami: pisarką Martą Dzido i reżyserem Piotrem Śliwowskim

sobota, 16 września, godz. 15.00

– Biblioteka pod Żółwiem WiMBP, ul. Św. Ducha 111/113
__________

Demokracja. Nie tylko dla dorosłych – konkurs na sztukę dla dzieci i młodzieży

– Miejski Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16

Czytanie zgłoszonych sztuk

sobota, 16 września, godz. 16.00

Gala rozstrzygnięcia

niedziela, 17 września, godz. 17,00
__________

Szlak wolności

11-17 września, godz. 10.00

– zapisy: www.visitgdansk.pl


WARSZTATY EDUKACYJNE

– Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

zapisy: www.ecs.gda.pl

 

Papierowa rewolucja Solidarności

Gdzie jest ksero

Drugi obieg

11-15 września
__________

Światło idzie z Gdańska – pokazy filmowe dla szkół

  • Światło idzie z Gdańska, reż. Ryszard Grabowski

  • Kryptonim Inspirator, reż. Henryka Kinaszewska

  • Polskie drogi do niepodległości, reż. Andrzej Dorniak, Anna Maria Mydlarska

  • Lider, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki

  • Pomnik, reż. Marian Terlecki

  • Ludzie z żelaza, reż. Adam Kinaszewski

  • Lud da siłę swojemu poecie, reż. Adam Kinaszewski

11-15 września
__________

Warsztat dla nauczycieli prowadzących samorządy uczniowskie

15 września


POST SCRIPTUM

– Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1

Pokaz filmu o Władysławie Bartoszewskim Budowniczy mostów, reż. Zofia Kunert – Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, dyskusja: Basil Kerski i Jacek Taylor

poniedziałek, 18 września, godz. 1800
__________

III Konferencja Samorządów Uczniowskich

środa, 20 września

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych