• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. Ministra rozmawiała z młodzieżą o Unii Europejskiej

Gdański Tydzień Demokracji. Ministra rozmawiała z młodzieżą o Unii Europejskiej

W ramach 8. edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji w ECS odbyło się spotkanie z Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w pionie ds. Unii Europejskiej. - Dzięki UE możecie rozwinąć skrzydła, znaleźć uczelnię w Europie, poszerzyć horyzonty, być sobą - powiedziała.
17.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta przemawia siedząc w fotelu
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka w ECS
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka spotkała się z gdańską młodzieżą w ECS w środę, 17 września. Obecna podsekretarz stanu wcześniej była dziennikarką TVP, w latach 2016-18 pisała przemówienia dla unijnych komisarzy w Brukseli, później pracowała przy kampaniach wyborczych (m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza), a przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi przygotowała słynną kampanię "Kobiety na wybory". Miała więc i ma duży wpływ na polską politykę. 

Ministra zaczęła od przypomnienia młodzieży, po co Unia Europejska powstała: - UE była odpowiedzią na II wojnę światową. Chodziło o to, żeby kraje nie walczyły ze sobą, tylko, żeby rozwiązywały konflikty przy stole. Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak to jest dla nas ważne.  

Wymieniła także korzyści z bycia w UE:  - Oczywiście są to fundusze, dzięki którym mamy np. nowe drogi. Ale równie ważne jest bycie częścią wspólnego rynku. Jeśli chcecie pracować w UE, możecie spakować plecak i jechać. Polskie firma mogą sprzedawać produkty w UE - to jest właśnie swobodny przepływ osób, towarów i usług. W Polsce powstało wiele firm, biznesów, które dzięki UE rozwinęły się międzynarodowo. 

Pytana o korzyści dla młodych ludzi, powiedziała: - Możecie studiować gdzie chcecie, w ramach programu Erasmus. UE daje też takie możliwości, jak bilet kolejowy dla 18-latków na podróż po Europie. Można spełniać swoje marzenia tam, gdzie chcecie. Można rozwinąć skrzydła, znaleźć uczelnię w Europie, poszerzyć horyzonty. Możecie być, kim chcecie, również dzięki Unii. 

Gdański Tydzień Demokracji. Co się działo pierwszego dnia

Ministra przyznała, że UE jest przeregulowana: - Za dużo jest nakazów, przepisów i reguł. Ale bierze się to z faktu, że kraje członkowskie rozumieją konkurencyjność jako rywalizację między sobą. Każdy kraj członkowski myśli najpierw o swoim interesie. Wtedy nasza konkurencyjność spada w kontekście globalnym, a rozwój wspólnego rynku jest za wolny. UE musi szybciej reagować, żeby stać się mocnym graczem w globalnym wyścigu z Chinami, Indiami i USA.  

ZAPIS FILMOWY SPOTKANIA

 

Sobkowiak-Czarnecka przypomniała, że Piotr Serafin będzie nowym komisarzem ds. budżetu UE. Tłumaczyła, czym są rezolucje UE i jak działa Komisja Europejska. Powiedziała, że w czasie polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie przyszłego roku czeka nas w Polsce 300 różnych wydarzeń.     

kobieta idzie z kawą
Sobkowiak-Czarnecka przed spotkaniem
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka to prezeska stowarzyszenia “Kobiety w Centrum”. Trenerka wystąpień publicznych, ekspertka Team Europe Direct. Szefowa PR i relacji medialnych kampanii Kobiety na Wybory. W latach 2019-2023 Szefowa zespołu doradców Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefowa jego kampanii prezydenckiej. Pracowała w sztabie wyborczym Koalicji Europejskiej (wybory do europarlamentu 2019), sztabie PSL (wybory parlamentarne 2019).W latach 2016-2018 pracowała jako speechwriter w Komisji Europejskiej w Brukseli. Wcześniej korespondentka „Wiadomości” TVP w Brukseli, reporterka Panoramy TVP2 i Wydarzeń Polsatu. Absolwentka gospodarki światowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiów podyplomowych z dyplomacji Collegium Civitas oraz studiów doktoranckich SGH. Absolwentka kursu dziennikarstwa multimedialnego agencji Reuters w Londynie, Szkoły Liderów Politycznych, the Leadership Academy For Poland oraz Democracy Institute Leadership Academy w Budapeszcie. 

Zobacz naszą fotorelację ze spotkania 

 

TV

Każdy może pomóc