• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - rozmowa z ekspertkami

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Przemoc ekonomiczna - jak ją pokonać? Rozmowa z ekspertkami

Na czym polega przemoc ekonomiczna? Jak ją rozpoznać, jak się od niej uwolnić? Gośćmi w programie “Wszystkie Strony Miasta” były ekspertki: Agata Płotkowska-Baranowska, psycholożka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i st. aspirant Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Rozmowę przeprowadziliśmy w ramach trwającego właśnie gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego.
08.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ekspertki st. aspirant Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Agata Płotkowska-Baranowska, psycholożka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, z prowadzącym program red. Romanem Daszczyńskim
Ekspertki st. aspirant Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Agata Płotkowska-Baranowska, psycholożka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, z prowadzącym program red. Romanem Daszczyńskim
www.gdansk.pl

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - o przemocy ekonomicznej

Krajowe statystyki nie pozostawiają wątpliwości, że dwa lata życia w warunkach pandemii doprowadziły do wzrostu zachowań przemocowych, głównie w rodzinach - w tym do przemocy ekonomicznej. 

- Przemoc ekonomiczna jest pewnego rodzaju formą wywierania presji i osiągania celów przez osobę, która tę przemoc stosuje - mówi Agata Płotkowska-Baranowska. - Innymi słowy, jest to sposób osiągania tego, co jest “mi” potrzebne do osiągania kontroli i władzy nad osobą, wobec której tę przemoc się stosuje. W tym momencie aspekty ekonomiczne, czyli dochody, wszelkie środki ekonomiczne, finansowe, przedmioty, własność - mówimy też o nieruchomościach, bo najczęściej dzieje się to w rodzinach, związkach partnerskich - wykorzystuje się te wszystkie rzeczy do tego, żeby sprawować kontrolę nad drugą osobą.

Dotyczy to również sytuacji, w których zabrania się partnerowi podjęcia pracy zarobkowej, a także podjęcia nauki.

- Niestety, ten problem wymaga zdecydowanie edukacji, ponieważ wiele kobiet uważa, że na przykład kiedy pracują w domu w sposób niezarobkowy: wychowują dzieci, zajmują się gospodarstwem domowym, to jakby nie mają prawa, aby uczestniczyć w decyzjach ekonomicznych w domu, skoro tylko mąż zarabia - podkreśla Agata Płotkowska-Baranowska.

Jeszcze do piątku trwa Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Forum Gdańsk. PROGRAM

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - gdzie szukać wsparcia

Problem przemocy ekonomicznej jest w Polsce powszechny, dotyczy wielu rodzin i gospodarstw domowych także w Gdańsku. Zwykle osobą stosującą przemoc ekonomiczną jest mężczyzna, “pan domu”, ale całkiem liczne są też przypadki, gdy role są odwrócone i to kobieta sprawuje w związku kontrolę nad drugą osobą. Nie musi się to zresztą dziać w relacji mąż - żona, niejednokrotnie przemoc ekonomiczna stosowana jest przez dorosłe dzieci wobec ich rodziców w wieku senioralnym. Ten ostatni wariant może polegać na odbieraniu emerytury i swobodnym korzystaniem z tych pieniędzy, bez liczenia się z głosem rodzica, do którego ta emerytura należy. 

Co osoby, wobec których stosowana jest przemoc ekonomiczna mogą zrobić, by się bronić? Najlepiej zgłosić się po wsparcie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, lub na Komendę Miejską Policji w Gdańsku. Obie instytucje współpracują ze sobą. Są tam eksperci udzielający zarówno pomocy prawnej, jak i ekonomicznej.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - nie zwlekaj, broń się

- Skala zjawiska jest bardzo duża, niemniej jednak statystyki nie do końca ją obrazują, a wynika to zapewne z braku świadomości osób, które mogą doświadczać przemocy ekonomicznej - podkreśla st. aspirant Ewelina Stankiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - To są dramaty, przemoc ekonomiczna wyniszcza gospodarstwo domowe od środka, w zaciszu domowym, dlatego też jest określana jako “przemoc cicha”. Najczęściej przemoc ekonomiczna jest częścią szerszego problemu przemocy psychicznej w rodzinie.  

Jak zauważa st. aspirant Ewelina Stankiewicz przemoc ekonomiczna i przemoc psychiczna są trudniejsze do udowodnienia, niż przemoc fizyczna, która zostawia ślady - na przykład w postaci siniaków. Czy to oznacza, że osoby, wobec których stosowana jest przemoc ekonomiczna są bezbronne? Nie. Rzecznikiem ich interesu mogą stać się właśnie MOPR i policja. Warto wiedzieć, że sprawca przemocy ekonomicznej może być przez policję poddany okresowej eksmisji z domu, by miał czas do namysłu nad swoim postępowaniem i dał od siebie odpocząć bliskim, wobec których tę przemoc stosował.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - zobacz rozmowę

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok