• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Model Integracji Imigrantów sprawdził się w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy

Gdański Model Integracji Imigrantów sprawdził się w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy

O reakcjach społeczeństwa na pomoc imigrantom wojennym z Ukrainy, o Gdańskim Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek, ale też o doświadczeniach Albanii w wspieraniu uchodźców z Afganistanu. O tym, i nie tylko, rozmawiano podczas jednego z piątkowych paneli w ramach spotkania przedstawicieli organizacji ICORN.
11.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzy osoby siedzące za stołem, kobieta po środku to monika chabior, mówi do mikrofonu
Zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior, opowiadała w ramach Walnego Zgromadzenia ICORN, o reakcji i pomocy Gdańska wobec uchodźców z Ukrainy. Po prawej siedzi Keti Luarasi, zastępczyni prezydenta Tirany, z lewej - Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Walne Zgromadzenie ICORN w Gdańsku

Gdańsk gościł w dniach 8-10 czerwca 250 uczestników Walnego Zgromadzenia ICORN (International Cities of Refuge Network), czyli Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia. To globalna organizacja 76 miast, które angażują się w w obronę pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach z powodów politycznych. Oferują rezydentom długoterminowy lub tymczasowy pobyt. Schronienie to daje artystom nie tylko bezpieczeństwo, ale też możliwość swobodnej twórczości. ICORN propaguje wolność słowa, broni demokratycznych wartości i promuje międzynarodową solidarność. W sieci są m.in. Barcelona, Paryż czy Amsterdam. Gdańsk jest członkiem sieci ICORN od 2017 r.

Podczas tegorocznego zjazdu w naszym mieście, część paneli tematycznych i debat poświęconych było kwestii wojny na Ukrainie, ale też trudnej sytuacji na Białorusi. W jednym z nich wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Podczas spotkania opowiadała o tym, jak zareagował gdański samorząd, ale też i sami mieszkańcy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Czytaj także: Gdańskie spotkanie sieci ICORN

Gdańsk pomaga uchodźcom, wraz z NGO'sami

- Gdańsk to miasto Solidarności. I my tą solidarność, oraz odpowiedzialność za imigrantów wojennych, czuliśmy w naszym mieście. Zależało nam, by jak najszybciej pomóc osobom uciekającym z Ukrainy. Współpracowaliśmy w tym zakresie z lokalnymi NGO'sami. Fundacja Gdańska szybko rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców, bo z budżetu miasta nie możemy, zgodnie z prawem, przeznaczać środków na taki cel - tłumaczyła wiceprezydent Monika Chabior. - Muszę przyznać, że byłam zaskoczona otwartością i wielką pomocą ze strony samych mieszkańców, nie tylko Gdańska.

Zastępczyni prezydent Gdańska przyznała, że nasze miasto było przygotowane na przyjęcie uchodźców. Samorządowcy i pracownicy Urzędu Miejskiego odwiedzali, bądź kontaktowali się wcześniej z miastami, do których w pierwszej kolejności przybywali imigranci wojenni. W stałym kontakcie samorząd był także z organizacjami pozarządowymi. Obaw, oczywiście, nie brakowało. Monika Chabior przypomniała, że jeszcze w lutym, kiedy wybuchła wojna, w naszym kraju, podobnie jak i na całym świecie, panowała jeszcze pandemia i obowiązkowo trzeba było nosić maseczki ochronne. Były obawy, że w związku z przyjazdem dużej liczby imigrantów, pandemia mocniej rozprzestrzeni się w naszym kraju.

na zdjęciu na pierwszym planie widać kilkanaście osób siedzących na krzesłach, tyłem do fotografa, patrzą i słuchają czterech osób, które siedzą naprzeciwko nich przy dużym stole
Panele tematyczne w ramach zjazdu ICORN odbywały się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański Model Integracji Imigrantów sprawdził się

Zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania opowiadała też o Gdańskim Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek - miejskim dokumencie, który także sprawdził się w praktyce w ostatnich miesiącach.

- On wskazuje konkretnie, w jaki sposób mamy mamy postępować z uchodźcami przybywającymi do Gdańska - podkreślała.

Przyznała też, że dużym wstydem dla naszego kraju jest to, w jaki sposób traktowani byli, i nadal są przez państwo, uchodźcy z Afryki czy Bliskiego Wschodu, przebywający na granicy Polski z Białorusi.

Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej, który także uczestniczył w tym panelu, przyznał, że w sprawnej pomocy uchodźcom pomogła im... pandemia.

- Mieliśmy doświadczenie w zbiórkach finansowych organizowanych wówczas dla uboższych, będących w potrzebie mieszkańców, ale też we współpracy z NGO'sami. Przekuliśmy to doświadczenie w trakcie pomocy Ukraińcom. Warto zaznaczyć, że pomaganie to nie sprint, a maraton. Trzeba mądrze rozłożyć siły. Wojna trwa już ponad 100 dni, a my wciąż wydajemy uchodźcom żywność i inne potrzebne im środki do życia - zaznaczył Karol Gzyl.

Albania pomaga uchodźcom z Afganistanu

Keti Luarasi, zastępczyni prezydenta Tirany - stolicy Albanii, opowiadała z kolei o pomocy, jakiej jej kraj udziela uchodźcom z Afganistanu. Choć nie jest to zamożny kraj to był on przygotowany na odpłatny wynajem mieszkań dla uchodźców. Część Albańczyków zaproponowała jednak, że może udostępnić i wynająć swoje mieszkania nieodpłatnie. Albański samorząd organizował, i nadal organizuje, dla uchodźców różnego rodzaju aktywności, w tym kulturalne i sportowe. Z Afganistanu uciekło wielu artystów. Przebywając w Albanii, w ramach podziękowania za udzielaną im pomoc, namalowali murale na albańskich budynkach, w różnych miastach.

Czytaj także: Ukraińcy w ramach wdzięczności posprzątali park leśny we Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina

- Albania nie jest zamożnym krajem, ale okazało się, że wystarczy mieć otwarte serce dla innych. Jesteśmy ludźmi, i tymi ludźmi chcemy być dla innych - zaznaczyła Keti Luarasi.

W ciągu dwóch dni zgromadzenia odbyło się kilka dyskusji panelowych dotyczących wolności słowa oraz międzynarodowej solidarności. Była też prezentacja poświęcona sztuce i demokracji oraz kwestii uchodźców. Wzięli w nich udział pisarze i artyści na uchodźstwie, decydenci polityczni i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Goście Zgromadzenia Walnego ICORN wzięli również udział w różnorodnych warsztatach dotyczących ochrony i promocji zagrożonych pisarzy i artystów, dobrostanu psychospołecznego i bezpieczeństwa cyfrowego.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Światowa, a może kosmiczna stolica bursztynu?