Mirosław Tomaszewski (ur. 1955 r. w Gdyni) jest pisarzem i dramaturgiem, z wykształcenia inżynierem - ukończył Politechnikę Gdańską. W 1992 roku ukazała się jego powieść „Pełnomocnik”, a trzy lata później w Teatrze Telewizji premierę miała jego sztuka pt. „Stroiciel”. W 1996 roku w kwartalniku „Tytuł” ukazał się jego dramat „Jak bracia”, który w 2007 roku został zaadaptowany na słuchowisko radiowe w Radiu Gdańsk. Jest także autorem cyklu krótkich opowiadań satyrycznych w formie dziennika zbuntowanego 15-latka, publikowanych w „Dzienniku Bałtyckim” pod tytułem „Dziennik Romka Kosa” w latach 2002-2003. W 2006 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się jego powieść „Ugi”.
„Zjazd” to jego najnowsze dzieło - powieść zwyciężyła w tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca i zostanie wydana. Laureata wyłoniła czteroosobowa komisja konkursowa, w składzie: prof. Ewa Nawrocka (przewodnicząca) - literaturoznawca i krytyk artystyczny, wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim; Tadeusz Dąbrowski - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos” i dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności; Salcia Hałas - pisarka i artystka, laureatka 12. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” za „Pieczeń dla Amfy” (2017), nominowana do Nagrody Literackiej Nike za „Potop. Pieśń o końcu świata” (2020); Jarosław Zalesiński - poeta, laureat m.in. nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, krytyk, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Piąty członek komisji - poeta, prozaik i eseista Aleksander Jurewicz - z powodów zdrowotnych w ocenie prac nie uczestniczył.
W uzasadnieniu jury czytamy między innymi: „To świetnie wyrobione prozatorskie ciasto, w którym co i rusz natrafiamy na mięsiste rodzynki metafor. Prostota i naturalność stylu tej książki harmonizuje z jej imperatywem etycznym, ponieważ „Zjazd” jest w gruncie rzeczy historią o sprawiedliwości, która w taki czy inny sposób dosięga każdego z nas, oraz o najważniejszej być może cesze człowieczeństwa, jaką jest zdolność do przebaczania. Bohaterowie powieści spotykają się po latach przy jednym stole, by uświadomić sobie, jak daleko oddalili się od swoich młodzieńczych marzeń, na jakie poszli kompromisy, jakim lękom ulegli. Konfrontują się, by stanąć w prawdzie o sobie i wydać się na pastwę cudzych sądów. Wszystko to jako żywo przypomina grecką tragedię, w której postaci kolejno wchodzą na scenę, akcja zamyka się w ciągu doby, a finał oferuje katharsis, choć
w „Zjeździe” wolny on jest od moralizatorskiej puenty.”
Na tegoroczny konkurs nadesłano 26 prac, z czego trzy nie spełniały wymagań formalnych - posiadały błędy, takie jak: brak kopii tekstu, wersji elektronicznej, hasła lub oświadczeń, niepotrzebne podpisanie prac imieniem i nazwiskiem. Były wśród nich powieści, opowiadania, reportaże, wiersze, a nawet sztuka teatralna. Autorzy zgłoszonych do konkursu prac pochodzą z: Białej Podlaskiej (1), Gdańska (7), Gdyni (1), Jastrzębia Zdroju (1), Jeleniej Góry (1), Kędzierzyna-Koźle (1), Krakowa (1), Książenic (1), Łodzi (1), Opola (1), Ostrołęki (1), Rumi (1), Sosnowca (1), Sulejówka (1), Szczecina (2), Warszawy (3) i Trzcinicy (1).
O konkursie:
Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca - taką nazwę gdańscy radni przyjęli podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska dla dotychczasowego, organizowanego od 1991 roku, Konkursu Literackiego Miasta Gdańska, którego inicjatorem był Bolesław Fac - od 2002 roku jego patron. Od 2020 roku operatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Konkurs skierowany jest do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych, zamieszkałych w Gdańsku bądź poruszających w swoich utworach tematykę związaną z Gdańskiem. Można do niego zgłaszać teksty wcześniej niepublikowane i w dowolnym gatunku (zbiór wierszy, opowiadań, esejów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż). Nagrodą jest publikacja nagrodzonego utworu.
O patronie:
Bolesław Fac (1929-2000) - prozaik, poeta, tłumacz. Debiutował w 1956 roku wierszami na łamach studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”. Trzy lata później wydał pierwszą książkę poetycką, zatytułowaną „Gotyk dźwięku”. Animator życia literackiego i kulturalnego. Współtwórca teatru studenckiego Kontrapunkt przy Akademii Medycznej w Gdańsku, Grupy Literackiej „Seledyn” (1956-1957) i literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów (1957-1960). Autor kilkunastu tomików wierszy, siedmiu powieści (m.in. „Misja specjalna”, „Damroka”, „Aureola, czyli powrót do Wrzeszcza” czy „Wspólne zmartwienia”), sztuk teatralnych oraz przekładów z literatury niemieckiej. Od 1960 roku był członkiem Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, a także, w latach 1981-1983 jego prezesem. W 1966 roku był wiceprzewodniczącym Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.