Jak kręcić film, to w Gdańsku. 900 tysięcy złotych w trzeciej edycji konkursu

Od 15 kwietnia do 31 maja producenci filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych już po raz trzeci będą mogli zgłosić projekty do konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego. Najważniejszym kryterium przyznania środków na produkcję jest powiązanie filmów z Gdańskiem jako miejscem realizacji filmu, fabularnie czy przez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska. Do tej pory GFF wsparł 11 produkcji filmowych, część z nich zobaczymy już jesienią na ekranach polskich kin.
15.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza informacyjna prezentująca Gdański Fundusz Filmowy 2024
Gdański Fundusz Filmowy 2024
mat. IKM

Kryterium przyznania dofinansowania 

- Coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem producentów i producentek, którzy chcą przyjechać do naszego miasta, aby nakręcić tutaj swój film. Najbardziej cieszy fakt, że są oni bardzo otwarci na współpracę z gdańskimi twórcami i twórczyniami oraz chętnie angażują lokalnych przedsiębiorców i przedsiębiorczynie do wsparcia swoich projektów. To napędza nas do pracy na rzecz rozwoju branży audiowizualnej w mieście. Kolejna edycja konkursu jest dowodem, że te działania przynoszą efekty. Wspierając produkcje filmowe wspieramy również gdańską gospodarkę – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nabór projektów do konkursu produkcyjnego Gdańskiego Funduszu Filmowego ogłaszany jest raz w roku. Producenci ubiegający się o wkład finansowy dla swojego projektu zobligowani są do złożenia odpowiedniego wniosku na stronie  www.gdanskifunduszfilmowy.pl. Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania jest powiązanie produkcji filmowej z Gdańskiem – jako miejscem realizacji filmu, tematycznie, poprzez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska oraz wysokość wydatkowanych lokalnie środków.

Cztery etapy oceny

Produkcje filmowe oceniane są w czterech etapach:

  • ocenie formalnej
  • artystycznej
  • ekonomiczno-produkcyjnej
  • strategicznej

Ocena formalna dokonywana jest przez przedstawiciela GFF. Oceny artystycznej dokonują eksperci i ekspertki z branży filmowej, ocenę ekonomiczną przeprowadzają producenci i producentki. Oceny strategicznej pod względem ilości środków finansowych, które będą wydatkowane w Gdańsku w związku z realizacją projektu, stopnia zaangażowania w projekt firm i specjalistów z lokalnej branży, potencjału projektu, w szczególności potencjału promocyjnego dla Gdańska dokona Rada Programowa GFF.

Rada programowa GFF

Rada Programowa Gdańskiego Funduszu Filmowego pracuje w składzie: Paweł Orłowski – przewodniczący, przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Krzysztof Adamczyk – przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Agnieszka Owczarczak – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska; Beata Dunajewska – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Szymańska – przedstawicielka Operatora/Instytutu Kultury Miejskiej; Magdalena Sroka – przedstawicielka środowiska filmowego; prof. Marcin Adamczak – przedstawiciel środowiska filmowego; prof. Krzysztof Kornacki – przedstawiciel lokalnego środowiska filmowego.

Produkcje, które dostały wsparcie

- Poprzednie edycje konkursu na produkcję filmową zaowocowały wsparciem wspaniałych projektów. Film dokumentalny „Drzewa Milczą” (pod roboczym tytułem "Runa" - red.), który został nagrodzony w pierwszej edycji konkursu, miał swoją światową premierę na prestiżowym festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze. Polska premiera odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym już w maju - mówi Marta Niewiadomska, koordynatorka Gdańskiego Funduszu Filmowego.

GFF przez 2 lata działalności wsparł łącznie 11 produkcji. W pierwszej edycji konkursu dofinansowanie otrzymały projekty w reżyserii: Jan P. Matuszyński („Minghun”), Maciej Sobieszczański („Brat”), Łukasz Kacprowicz („Grand Banda”) i Agnieszka Zwiefka („Drzewa milczą/Runa”). W drugiej edycji nagrodzono produkcje w reżyserii: Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja („Detektyw Bruno. Złoto Bałtyku”), Olgi Chajdas („Dziadku, wiejemy!”), Joanny Zastróżnej („Las”), Moniki Koteckiej („Ukryte”), Marcina Wasilewskiego („Ryjówka przeznaczenia”), Marii Trenor i Zbigniewa Czapli („Rock Bottom”), Nawojki Wierzbowskiej („Już mnie nie ma”).

Czym jest Gdański Fundusz Filmowy

Gdański Fundusz Filmowy działa od 2022 roku. Od tego czasu Gdańsk ponownie zaistniał w świadomości twórców i twórczyń jako miasto otwarte na film. GFF od początku działalności współpracuje z największymi festiwalami filmowymi w Polce, współtworzy także sekcję branżową na gdańskim festiwalu kina gatunkowego – Octopus Film Festival. W 2023 roku uruchomił konkurs scenariuszowy Gdansk Script, którego pilotażowa edycja była ogromnym sukcesem.

Równolegle z Gdańskim Funduszem Filmowym działa Gdańska Komisja Filmowa. Jej zadaniem jest wspieranie produkcji filmowych i telewizyjnych poprzez pomoc w sprawnym poruszaniu się po Gdańsku – od uzyskiwania wymaganych zezwoleń, wyszukiwania i dostępu do lokacji publicznych po wskazywanie lokalnych przedsiębiorców świadczących usługi z branży filmowej. GKF prowadzi katalog lokacji ukazujących filmowy potencjał miasta. Dzięki niemu producenci i skauci mogą sprawnie zapoznać się z obiektami, miejscami i plenerami, jakimi dysponuje Gdańsk.

Operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego i działającej równolegle z nim Gdańskiej Komisji Filmowej jest Instytut Kultury Miejskiej.

Więcej informacji na temat Gdańskiego Funduszu Filmowego, Gdańskiej Komisji Filmowej oraz na Facebooku.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!