Budżet Obywatelski 2023 - głosowanie do 10 października
W BO mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, niezależnie od wieku, a więc także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. Formularz znajdziecie w górnym rogu strony: charakterystyczny żółty prostokąt, w który należy kliknąć.
Ile osób głosowało i ile projektów wygrało w BO 2018 i BO 2019?
Przygotowania do BO 2018 rozpoczęto w 2017 roku. W puli znalazło się wówczas 14 mln złotych do rozdysponowania przez mieszkańców, w tym 2,8 mln złotych na projekty ogólnomiejskie i 11,2 mln złotych na projekty dzielnicowe. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 11,3 proc. - zagłosowało dokładnie 44 655 osób. W tym roku złożono 412 projektów, a do głosowania dopuszczono 297. Wygrało wówczas aż 106 projektów, które zostały zrealizowane. W BO 2019 podniesiono kwotę budżetu do 19,8 mln złotych. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 4 mln złotych, a 15,8 mln - na projekty dzielnicowe. Frekwencja w głosowaniu wyniosła dokładnie 12,4 proc. - zagłosowało 48 760 osób. Do BO 2019 złożono 455 projektów, z czego do głosowania dopuszczono 319. Do realizacji trafiły 82 zwycięskie projekty.
Budżet Obywatelski. Pamiętacie, które projekty wygrały w BO2016 i BO 2017? Sprawdźcie
Zachęcając Państwa do głosowania, przypominamy projekty z poprzednich edycji BO. Poniżej kilka przykładów.
Zaspa Rozstaje
W tej dzielnicy mieszkańcy zdecydowali, w edycji BO 2019, o budowie boiska w ramach projektu "Kurort sportowo-rekreacyjny na Zaspie, przy szkole przy ulicy Ciołkowskiego".
W wyznaczonej lokalizacji powstało więc boisko do piłki nożnej o wygodnej nawierzchni z trawy syntetycznej. Obiekt został odpowiednio wyposażony, wykonano piłkochwyty. Do tego zagospodarowano otaczającą go zieleń i zamontowano małą architekturę, w tym ławki. W ramach tego projektu pojawiło się też oświetlenie, dzięki czemu z boiska można korzystać także po zapadnięciu zmroku.
Budżet Obywatelski. Jakie projekty zwyciężyły w pierwszych edycjach gdańskiego BO?
Piecki Migowo
W tej dzielnicy powstało miejsce atrakcyjne dla singli oraz rodzin z dziećmi, dla osób w różnym wieku. Przy ul. Królewskie Wzgórze powstał bowiem Multi Park Morena - mieszkańcy składali projekty związane z tym parkiem przez kilka edycji. Dzięki temu zbudowano w nim Miasteczko Ruchu Drogowego, zamontowano zjeżdżalnię na skarpie typu Enbankment Tube Slide, a także linarium. Wybudowano też tor rowerowy typu pumptrack i zamontowano urządzenia siłowni plenerowej. To nie wszystko. Powstał też ogrodzony wybieg dla psów i altana parkowa. Na całym terenie zbudowano również chodniki o nawierzchniach utwardzonych i ścieżki o nawierzchniach nieutwardzonych. Wykonano też nasadzenia krzewów i trawniki. Te inwestycje pochłonęły około 1,5 mln złotych.
Wyspa Sobieszewska
W ramach BO 2018 w tej gdańskiej dzielnicy wygrał projekt "Vistula - zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej".
Zakładał on m.in. budowę ciągu spacerowego, montaż lamp, ławek i koszy na śmieci oraz stojaków rowerowych. Zgodnie z założeniem wnioskodawców, nowy trakt pieszy miał ożywić i poprawić wizerunek terenów bezpośrednio sąsiadujących z Martwą Wisłą, dotąd raczej omijanych przez większość mieszkańców, ale i letnich turystów. Powstało więc przyjemne miejsce rekreacji i wypoczynku dla każdego. Wykonano chodnik z płyt betonowych, do tego zamontowano miejskie meble. Inwestycja kosztowała 159 tys. złotych.
Remonty ulic, tablice informujące o prędkości, nowe boiska. Co powstało dzięki gdańskiemu BO?
Suchanino
W tej części Gdańska mieszkańcy postawili w BO 2018 na projekt "Siłownia do treningu ulicznego i kalisteniki - "zbuduj sobie" ciało Boga/Bogini". Chodziło o uatrakcyjnienie i zróżnicowanie aktywności fizycznych mieszkańców dzielnicy.
W związku z tym, u zbiegu ulic Kamieńskiego i Paganiniego zamontowano urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz urządzenia zabawowe. Do tego wykonano nawierzchnię poliuretanową i zbudowano chodnik prowadzący do siłowni. Całość pochłonęła blisko 65 tys. złotych.
Aniołki
W tej kameralnej dzielnicy mieszkańcy postawili na projekt, który zakładał zagospodarowanie dolinki przy akademikach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Focha.
Dolinka jest lubianym miejscem spotkań mieszkańców pobliskich osiedli. Dlatego stworzono tu ciekawe miejsce w postaci naturalnej sceny o nawierzchni trawiastej. Jej średnica wynosi 7m. Przestrzeń ma spełniać funkcje sceny muzycznej/artystycznej, miejsca spotkań, a nawet miejsca biwakowego. Poza tym zamontowano tu urządzenia siłowni typu Street Workout, a także ławki i kosze na śmieci, do tego wykonano nawierzchnię utwardzoną gliniasto - żwirową, a także założono trawniki z darni. Koszt wszystkich prac - ponad 110 tys. złotych.
Ogólnomiejski
W BO 2018 wygrał też projekt ogólnomiejski "5 linariów w 5 gdańskich dzielnicach: na Przymorzu, Zaspie, Morenie, Osowie i Kokoszkach". Piramidy linowe, czyli tzw. linaria, to świetna propozycja zwłaszcza dla najmłodszych. Dzięki środkom BO pojawiły się one w pięciu lokalizacjach:
- Przymorze - w Parku Prezydenta R. Reagana (u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Dąbrowszczaków),
- Zaspa - na terenie Parku im. Jana Pawła II (między al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II),
- Piecki Migowo - na terenie rekreacyjnym przy ul. Wyrobka,
- Osowa - na terenie rekreacyjnym przy ul. Bliźniąt,
- Kokoszki - na terenie powstającego parku w Kiełpinie Górnym, przy ul. Goplańskiej.
Zakup i montaż linariów wyniósł 461 tys. złotych.