Pierwszy Bal Repatriantów. Wybrali Gdańsk na miejsce do życia

Helena Cybulska, repatriantka z Kazachstanu, od niedawna mieszkanka Gdańska otrzymała Medal Prezydenta Miasta Gdańska za wspieranie osób polskiego pochodzenia w procesie repatriacji. Wręczono go podczas Gdańskiego Balu Repatriantów na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, gdzie bawiły się rodziny repatriantów.
06.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240306_bal-repatrianta_085_949x633
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pierwszym Gdańskim Balu Repatrianta, który odbył się na stadionie Polsat Plus Arena w piątek, 4 marca 2024 roku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Rodziny repatriantów spotkały się na balu 

W piątek, 6 marca 2024 roku na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk na balu spotkały się rodziny repatriantów, dziś mieszkańców Gdańska. Do Gdańska przyjechali m.in. z Gruzji, Białorusi, Rosji, Uzbekistanu, jednak zdecydowana większość jest z Kazachstanu, a najwięcej próśb o zaproszenie napływa właśnie z tego kraju. Do tej pory do Gdańska zostało zaproszonych około 70 rodzin. W tym roku Miasto planuje zaprosić kolejne cztery, które mają przyjechać w drugiej połowie 2024 roku. 

Solidarni z Ukrainą w czasie wojny. Gdańsk pomaga już od dwóch lat

- Jestem wzruszona, że ​​dzisiaj spotykamy się na Gdańskim Balu Repatrianta, spotykamy się w Gdańsku, w naszym mieście - przywitała gości Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. - Według Słownika Języka Polskiego miasto to miejsce, czyli miejsce zespołów budynków, ulic, placów. Jednak przede wszystkim miasto to wspólnota, którą tworzycie państwo wspólnie z innymi mieszkańcami i mieszkankami Gdańska. Bardzo serdecznie dziękuję za to, że swoją aktywnością i wrażliwością budujecie wspólny Gdańsk razem z nami. Jesteście mieszkankami, mieszkańcami, osobami młodszymi, starszymi, na co dzień pracujecie, uczycie się w Gdańsku, a dzisiaj możemy wspólnie świętować bycie razem i rozmawiać o tym, jak dalej będzie się rozwijać Gdańsk.

Jak Gdańsk pomaga repatriantom?

Miasto Gdańsk od 1996 roku systematycznie realizuje program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia z republik środkowoazjatyckich byłego ZSRR. W latach wcześniejszych były to dwie rodziny rocznie. Przed rokiem 2019 jedna rodzina była zapraszana imiennie przez prezydenta miasta do osiedlenia się w Gdańsku a druga wskazywana była z bazy MSWiA „Rodak”. 

- Bardzo się cieszę, że mamy taką okazję do spotkania, do świętowania i cieszę się również z tego, że mogę dzisiaj powiedzieć do Was “drogie gdańszczanki i drodzy gdańszczanie” - powiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Od blisko 30 lat prezydent Gdańska, czy zmieniający się prezydenci, także Rada Miasta Gdańska zaprasza do Gdańska rodziny, które chciałyby się tutaj osiedlić, a z różnych względów, także historycznych, były zmuszone do mieszkania poza Polską. Serdecznie dzisiaj dziękuję, że państwo chcieli wybrać Gdańsk jako to miejsce, w którym chcecie żyć, wychowywać swoje dzieci, wnuki, pracować i bawić się.

20240306_bal-repatrianta_025_949x633
Repatrianci do Gdańska przyjechali m.in. z Gruzji, Białorusi, Rosji, Uzbekistanu, zdecydowana większość jest z Kazachstanu. Do tej pory do Gdańska zostało zaproszonych około 70 rodzin, w drugiej połowie 2024 roku mają przyjechać kolejne cztery
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Monika Chabior: - Dziękuję, że wybraliście Gdańsk  

Od 2022 roku, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z dnia 26 sierpnia 2021 roku, Miasto co roku zaprasza do czterech rodzin repatrianckich, zapewniając im pomoc materialną i wszechstronne wsparcie w integracji i adaptacji już na miejscu.

Pomoc obejmuje przede wszystkim: zapewnienie lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony z zasobów komunalnych miasta, środki finansowe na jego podstawowe wyposażenie, jednorazową pomoc finansową, tłumaczenie dokumentów niezbędnych do osiedlenia się na terenie miasta, pomoc w załatwieniu wymaganych formalności w urzędach a także pomoc w organizacji lekcji języka polskiego.

Kolejne rodziny repatrianckie z Kazachstanu zostaną zaproszone do Gdańska

- Dzisiaj są tutaj wszystkie pokolenia repatrianckie Polaków i Polek z wielu krajów, przede wszystkim z Kazachstanu, ale nie tylko - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania. - Kiedy wysyłacie wasze listy, te listy w pierwszej kolejności przychodzą do urzędu, od trzech lat mam wielki zaszczyt czytać je i poznawać historię waszych rodzin, wasze nadzieje, wasze marzenia i plany. Potem te listy przechodzą do urzędników mających wielkie serce do idei repatriacji, do Wydziału Rozwoju Społecznego, którzy kontaktują się z wami, rozmawiają, nawiązuje się relacja. To jest wielkie dla nas przeżycie, kiedy możemy poprzez Radę Miasta zaprosić kolejną rodzinę, a potem przyjąć. 

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Z Kazachstanu do Gdańska. Medal dla Heleny Cybulskiej 

Z okazji tegorocznego balu Medalem Prezydenta Miasta Gdańska uhonorowano Helenę Cybulską za działalność wspierającą osoby polskiego pochodzenia w procesie repatriacji.

- To osoba niezwykła, która zbudowała wspólnotę w Kazachstanie i przeniosła ja do Gdańska - podkreśliła prezydent Chabior. - Nie tylko animowała społeczność polską w Kazachstanie, ale najpierw pomogła przyjechać do nas 17 rodzinom, a potem repatriowała samą siebie. Podziwiamy panią, jest pani dla nas wzorem. A uhonorowanie niech będzie początkiem pani społecznikowskiej działalności w Gdańsku.  

20240306_bal-repatrianta_004_949x633
Nz. Władze miasta reprezentowały: Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta (pierwsza z lewej), Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego. Obok Agnieszki Owczarczak stoi nagrodzona Helena Cybulska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Do Gdańska zapraszanych będzie więcej rodzin repatrianckich. Radni poparli jednogłośnie tę inicjatywę

- Wszystko co robiłam, robiłam dla Polski - powiedziała wzruszona pani Helena Cybulska. - Jeśli mogę coś zrobić dla Gdańska, dla Polski, to zawsze chętnie się angażuje. Zawsze marzyłam, żeby przyjechać do miasta nad morzem, a Gdańsk wydawał się idealny do osiedlenia. Przez 23 lata byłam kierowniczką stowarzyszenia Polaków "Światło", to była praca charytatywna, przychodzili do mnie Polacy licząc na pomoc w najróżniejszych trudnych życiowych sytuacjach. Zawsze pomagałam, bo mi zaufali, wiedziałam, że jeśli ja tego nie zrobię, to nikt inny się takiej pomocy nie podejmie. Kto jeśli nie ja? - tak zawsze mówiłam. Kiedy wyprawiłam wszystkich do Polski, sama wyruszyłam w drogę.  

Sylwetka gdańszczanki Heleny Cybulskiej

Helena Cybulska (Yelena Tsibulskaya) urodziła się w Aktobe. Jest repatriantką. W marcu 2023 roku przyjechała wraz z rodziną do Gdańska na imienne zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska. Pani Helena z wykształcenia jest pedagogiem i psychologiem. Ukończyła Aktiubiński Państwowy Instytut Pedagogiczny. Przed przyjazdem do Polski bardzo aktywnie działała na rzecz Polaków w Kazachstanie. W latach 2000-2022 była kierowniczką Aktiubińskiego Polskiego Narodowo- Kulturalnego Centrum „Światło” w Aktobe. Zajmowała się propagowaniem polskiej kultury, języka polskiego i polskich zwyczajów. Swoją działalność w ośrodku „Światło” prowadziła razem z synami, Nikitą i Ilyą, wspierając osoby polskiego pochodzenia w sytuacjach takich jak procedura repatriacji lub uzyskania Karty Polaka a także pomoc finansowa czy psychologiczna oraz nauczanie j. polskiego. Z jej pomocą około 17 rodzin wyjechało do różnych miast w Polsce. Pani Helena przynależała też do „Domu przyjaźni” w Aktobe, który zrzeszał przedstawicieli 18 narodowości i propagował idee harmonii międzynarodowej i pokoju.

Pomaganie jest ich powołaniem i misją - MOPR uhonorował wyjątkowe osobowości

Helena Cybulska otrzymała wiele wyróżnień i medali: Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Polaków w Kazachstanie, Dyplom uznania Ambasady RP w Nur-Sułtanie dla Narodowo-Kulturalnego Polskiego Centrum „Światło” w Aktobe, Srebrny medal przyznany przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia „Wspólnota  Polska” za zasługi i zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz Rodaków w Kazachstanie, Medal „Pro Patria” przyznany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Posiada również medale przyznane przez Prezydenta Republiki Kazachstanu za upowszechnianie kultury polskiej w Kazachstanie i propagowanie idei harmonii międzynarodowej. Obecnie Pani Helena jest honorowym prezesem polskiego Centrum „Światło” oraz honorowym prezesem Związku Polaków w Kazachstanie.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo