• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska pisarka Anna Czerwińska-Rydel w gronie kawalerów Orderu Uśmiechu

Gdańska pisarka Anna Czerwińska-Rydel w gronie kawalerów Orderu Uśmiechu

Gdańska muzyk, pedagog, autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Ceremonia wręczenia jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci, odbyła się w sobotę, 5 października, w Filharmonii Bałtyckiej.
05.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Czerwińska-Rydel w momencie uroczystego przyjęcia do grona kawalerów Orderu Uśmiechu przez Marka Michalaka kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu
Anna Czerwińska-Rydel w momencie uroczystego przyjęcia do grona kawalerów Orderu Uśmiechu przez Marka Michalaka kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Order Uśmiechu przyznawany jest od 50 lat. Od 40 jako odznaczenie o randze międzynarodowej (z nadania ONZ). Zasady od początku są niezmienne: z wnioskiem o przyznanie odznaczenia ze słoneczkiem wystąpić mogą wyłącznie dzieci, rozpatruje go Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu (ta już złożona z dorosłych), a po przypięciu orderu na piersi odznaczonej osoby, jest ona poddawana “próbie pucharu” - wypełnionego sokiem z cytryny. 

- Nowych Kawalerów Orderu Uśmiechu najczęściej widzę po raz pierwszy podczas ceremonii dekoracji, ale z Anną Czerwińską-Rydel znamy się od lat - powiedział Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przed dekoracją gdańszczanki. - Nie tylko z jej twórczości, ale także jej zaangażowania na rzecz ochrony praw dziecka i popularyzacji idei orderu.

Jednak, jak podkreślił kanclerz:  - Napisanie książki o Orderze Uśmiechu to za mało, by go dostać. Musiała przekonać dzieci, które zaproponowały jej kandydaturę do tego najlepszego z najlepszych odznaczeń. Odznaczone orderem postaci z całego świata, i znane, i nie znane, łączy jedno - to, że swoją pracą, życiem i zaangażowaniem potrafią wyzwalać uśmiech na buziach dzieci.

 

Udana próba soku z cytryny! Od l. Henryka Krzywonos-Strycharska, Anna Czerwińska-Rydel, Marek Michalak
Udana próba soku z cytryny! Od l. Henryka Krzywonos-Strycharska, Anna Czerwińska-Rydel, Marek Michalak
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W ceremonii dekoracji orderem Markowi Michalakowi towarzyszyła trójka dziecięcych heroldów oraz Henryka Krzywonos-Strycharska, wcześniejsza gdańska kawaler (a może lepiej - dama?) Orderu, a obecnie członkini kapituły “najsłoneczniejszego z odznaczeń”. W wyciśnięciu porcji soku na potrzeby próby uśmiechu pomagała dziecięca publiczność uczestnicząca w ceremonii. 

- Próba jest po to, by sprawdzić, czy kawaler ma dystans do siebie i poczucie humoru. Jeśli duszkiem nie wypijesz i nie uśmiechniesz się po przełknięciu soku, jestem zobowiązany odpiąć ten order - zastrzegł Marek Michalak.

Na szczęście Anna Czerwińska-Rydel doskonale poradziła sobie z cytrynową próbą i została 1037 kawalerem w historii Orderu Uśmiechu.

- Bardzo wszystkimi dziękuję. Najbardziej dzieciom, które zgłosiły moją kandydaturę. Kiedy pisałam książkę o kawalerach - “Medal za uśmiech”, szukałam też informacji, jak przyjmowali ten order. Genialna pisarka Astrid Lindgren tak bardzo ucieszyła się z tego, że powiedziała “chodzę od rana uśmiechnięta, śpiewam i tańczę, że właśnie mnie wybrały dzieci” - mówiła wzruszona pisarka. - I ja mogę się pod tymi słowami podpisać, bo to jest naprawdę niesamowite uczucie i poczucie, że właśnie mnie wybrano, spośród tylu wspaniałych ludzi, którzy tyle robią dla dzieci.

Anna Czerwińska-Rydel podkreśliła, że odznaczenie Orderem odczuwa jako nowe wyzwanie i zadanie, które przed nią stoi, czyli jak powiedziała: - Ciągłe służenie dzieciom, bycie z nimi i dla nich, jeśli będą chciały żebym z nimi była jako autorka, czy jako osoba, która może sprawiać, że będą się uśmiechać, choć lubią się uśmiechać zawsze. 

 

Uroczystość uświetniły występy dzieci z Instytutu Suzuki pod kierownictwem Anny Podhajskiej, akompaniował im Paweł Rydel - mąż pisarki
Uroczystość uświetniły występy dzieci z Instytutu Suzuki pod kierownictwem Anny Podhajskiej, akompaniował im Paweł Rydel - mąż pisarki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zanim świeżo odznaczona Orderem pisarka przystąpiła do rozdawania autografów, odczytano  list gratulacyjny od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (fragmenty):

(...) To szczególne wyróżnienie, bowiem wnioskują o nie bezpośrednio dzieci, najbardziej szczerzy recenzenci. (....) Pani twórczość, życiowa postawa, oddanie i bezinteresowność, zostają dziś docenione. Kocha pani dzieci i działa na rzecz dzieci, daje im radość, a przede wszystkim sprawia, że na ich twarzach pojawia się uśmiech i nadzieja.

Życzę Pani dalszych sukcesów. Chciałabym żeby Pani życie inspirowało innych do podobnych działań na rzecz dzieci, żebyśmy potrafili na co dzień dawać im miłość i bezpieczeństwo, ponieważ dzieci mają swoje prawa i niezbywalną podmiotowość. 

Ze swojej strony chciałabym bardzo serdecznie pani podziękować za te elementy pani twórczości, które popularyzowały wśród najmłodszych naszych wybitnych gdańszczan: Jana Heveliusza, Artura Schopenhauera, Daniela Fahrenheita. 

 

Anna Czerwińska-Rydel
Anna Czerwińska-Rydel
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Anna Czerwińska-Rydel ma wykształcenie muzyczne i pedagogiczne. Napisała ok. 40  książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej (także dla dzieci - o prawach dzieci). Spod jej pióra wyszła seria biograficznych powieści dla młodych czytelników o wielkich postaciach, w tym także o wybitnych gdańszczanach i gdańszczankach. Na podstawie jej książki “Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. 

Przez wiele lat współpracowała z radiem, tworząc m.in. słuchowiska dla dzieci. Ma dwójkę dorosłych dzieci.

 

KAWALEROWIE ORDERU UŚMIECHU

W zaszczytnym gronie Kawalerów są m.in.: Astrid Lindgren, Dalajlama XIV, Jan Paweł II, papież Franciszek, Matka Teresa z Kalkuty, królowa Szwecji Sylwia, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, Zbigniew Religa, Peter Ustinov, ale także babcia Zofia Sławińska spod Krakowa, która piekła ciasto, zapraszała do siebie dzieci z sąsiedztwa i opowiadała im najpiękniejsze bajki świata.

Więcej na temat Orderu Uśmiechu przeczytać można TUTAJ.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas