• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska. Prof. Andrzej Mencwel - dzisiaj, godz. 18.00

Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska. Prof. Andrzej Mencwel - dzisiaj, godz. 18.00

W Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się ostatnia Gdańska Debata Obywatelska wpisana do pomorskiego programu Niepodległa 1918-2018 r. Gościem debaty „Kultura polska w kulturze świata 1918-2018” miał być profesor Krzysztof Pomian, którego zastąpi profesor Andrzej Mencwel. Debata będzie transmitowana przez portal Gdańsk.pl. Początek we wtorek, 6 listopada, o godz. 18:00.
05.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie odbywają się w Wielkej Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
Gdańskie Debaty Obywatelskie odbywają się w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, które są kluczowym punktem programu Niepodległa 1918–2018 obejmującego województwo pomorskie i upamiętniającego setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku. Ostatnim gościem Debat miał być prof. Krzysztof Pomian, którego zastąpi prof. Andrzej Mencwel.

- Niestety, z powodów zdrowotnych, profesor Pomian nie będzie mógł przyjechać do Gdańska. Niemniej jednak przekaże nam swoje wystąpienie, abyśmy mogli je odczytać podczas wtorkowego spotkania. Miejsce prelegenta zajmie profesor Mencwel, wybitny znawca dziejów polskiej kultury XIX i XX wieku, który zgodził się wziąć udział w rozmowie z podsumowującej wykład z redaktorem Jerzym Sosnowskim oraz uczestnikami debaty - mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Niepodległa Polska istniała dopiero dwa lata, na jej obrzeżach trwały walki, a wojna z bolszewikami jeszcze się nie skończyła, gdy w 1920 r. ukazał się w Warszawie pierwszy numer rocznika „Fundamenta Mathematicae”. Zawierał on pisane po francusku i włosku rozprawy czołowych polskich przedstawicieli tej dyscypliny. Na pozór nie miało to związku z odzyskaniem niepodległości, ale na wstępie znajdował się wykaz publikacji młodego, wybitnego matematyka Zygmunta Janiszewskiego oraz jego zdjęcie w mundurze legionisty. Ukazanie się rocznika nie figuruje w podręcznikowej historii Polski. A szkoda….

Wykład profesora Krzysztofa Pomiana przybliży nam dokonania kultury polskiej w latach 1918‑2018, potem zaś nasi rozmówcy opowiedzą o jej przemianach począwszy od narodzin II RP po dzień dzisiejszy.


Andrzej Stanisław Mencwel - polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, profesor nauk humanistycznych. Członek Komitetu Nauk o Kulturze (wiceprzewodniczący) oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN, przewodniczący Humanistycznego Zespołu Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej, członek-korespondent Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członek Rady Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Association Internationale de Critiques Litteraires oraz Collegium Invisibile. Laureat nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego (1998). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” - w 2007 r. za „Wyobraźnię antropologiczną” oraz w 2018 r. za „Toast na progu”.

Kiedy?: 6 listopada 2018 r., godz. 18 :00-20 :30

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47 (wejście przez przedproże od strony ul. Długiej, albo dziedziniec wewnętrzny)

Wstęp: bezpłatny, max. 180 os.

 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask