• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Debata Obywatelska - "Kościół w Polsce”. Gościem będzie Adam Szostkiewicz

Gdańska Debata Obywatelska - "Kościół w Polsce”. Gościem będzie Adam Szostkiewicz

Po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem Gdańskich Debat Obywatelskich. Gościem kolejnego spotkania we wtorek, 11 września, o godz. 18:00 będzie Adam Szostkiewicz, który podejmie temat „Kościół w Polsce”. Debata tradycyjnie odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46. Wykład oraz dyskusję będzie transmitował portal Gdańsk.pl.
10.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Szostkiewicz
Adam Szostkiewicz
fot. Maciej Kosycarz/KFP

- Gdańsk jako miasto wspiera równoprawność różnych wyznań. Od lat odmawiamy podczas ważnych uroczystości modlitwę na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. W tym roku na Westerplatte modlili się duchowni wyznania rzymsko- i greckokatolickiego, prawosławnego, a także przedstawicieli kościoła ewangelicko-augsburskiego - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Warto przyjrzeć się z okazji Stulecia Niepodległości Polski, jak kwestia kościoła w Polsce przejawia się na przestrzeni wieku, żeby zrozumieć, w jakim punkcie jesteśmy dziś.

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski oraz kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918-2018, czyli obchodów setnej rocznicy odrodzenia państwowości polskiej 1918 roku.


Kościół czy kościoły? Barwna historia II RP

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. nie zmieniło wiele w jej przedrozbiorowym dziedzictwie wyznaniowym. Podobnie jak przed rozbiorami społeczeństwo Rzeczypospolitej podzielone było między pięć wyznań: rzymsko-katolickie, prawosławne, grekokatolickie ewangelickie i judaizm.

W 1931 r. ponad 60% społeczeństwa wyznawało pierwszy obrządek, co dziesiąty obywatel był wyznania prawosławnego, mojżeszowego bądź grekokatolickiego. Ewangelicy stanowili ledwie 3% ogółu, a blisko 1% deklarowało się jako ateiści. Dominująca pozycja kościoła katolickiego oraz jego relacje z państwem w odrodzonej Polsce będą tematem wystąpienia Adama Szostkiewicza.


Cóż by ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić?

Szostkiewicz, dziennikarz i publicysta tygodnika „Polityka” przedstawi podobieństwa i zasadnicze różnice, które charakteryzują położenie Kościoła w okresie międzywojennym oraz po 1989 roku.

- Znaczenie Kościoła dla części społeczeństwa jest oczywistością – aksjomatem, choć dla niektórych to przedmiot kontrowersji. Tkwią one u zarania II RP. Warto przytoczyć tu Romana Dmowskiego, który uważał, iż „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości […], ale tkwi w jej istocie, […] a oderwanie narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem istoty tego pierwszego”. Tadeusz Boy-Żeleński z kolei uważał, że katolicyzm w Polsce to w 80% przemysł, a w 20% religia. To, być może kontrowersyjne twierdzenie, wbrew pozorom nie może zadziwiać. Ks. Kazimierz Lutosławski w podręczniku dla młodzież harcerskiej z 1920 r. pisał tak: „Cóż by ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić? Dziś, choć III RP jest niemalże wyznaniowo heterogeniczna, a w samym społeczeństwie zachodzą zupełnie inne procesy, stanowisko Kościoła w Polsce wobec państwa i społeczeństwa wydaje się sięgać dwudziestolecia międzywojennego. Czy tak jest w istocie? Przekonamy się 11 września - mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Spotkanie z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich odbędzie się 11 września 2018 r. o godz. 18:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Otwartą debatę po zakończeniu prelekcji poprowadzi redaktor Jerzy Sosnowski. Całość potrwa ok. 2 godzin. Wstęp wolny.


Andrzej Szostkiewicz (ur. 1952 r.) – działacz Klubu Inteligencji Katolickiej oraz rzecznikiem prasowym krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Od 1988 do 1999 r. pracował w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeszedł do „Polityki”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe, a także społeczno-religijne.. Jest laureatem nagrody publicystycznej Krakowskiej Fundacji Kultury (2002), nagrody Mordechaja Anielewicza (2006). W 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Zapisy poprzednich Gdańskich Debat Obywatelskich są dostępne na stronie: www.gdansk.pl/niepodlegla

TV

Mniej bruku - więcej drzew!