• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego stawia na zrównoważony rozwój

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego i zrównoważony rozwój. Pierwszy raport ESG

ESG, czyli środowisko, społeczeństwo i zarządzanie, stały się czołowym trendem w prowadzeniu biznesu, najpierw globalnie, a teraz także lokalnie. Spełnianie kryteriów ESG jest wykorzystywane do pozafinansowej oceny organizacji, co ma odzwierciedlenie w ocenie możliwości finansowych, np. ratingów kredytowych. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) postawiła na rozwój i opublikowała pierwszy raport ESG.
21.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nowoczesne, szklane biurowce na tle nieba
Już niedługo raporty ESG obowiązywać będą duże firmy, a później również małe i średnie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Co to jest ESG?

W listopadzie 2022 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która poszerza zarówno zakres, jak i liczbę podmiotów objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego. Od stycznia 2024 r. zaczną funkcjonować raporty obejmujące kwestie związane z ESG (środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny).

InvestGDA laureatem nagrody Tytan 2022. Nowe zbiorniki przejmą większą ilość wód opadowych

Początkowo obowiązek raportowania będzie dotyczył dużych firm, ale z czasem również te z sektora MŚP będą musiały się dostosować, dlatego warto zainteresować się nim już teraz. Tym bardziej, że nowe przepisy będą miały konsekwencje dla całego rynku.
 
Firmy jako pierwsze zobowiązane do raportowania ESG, będą zwracały uwagę na cały swój łańcuch dostaw i oczekiwały od przedsiębiorstw, z którymi współpracują szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktu czy śladu węglowego.

Do Portu Północnego będzie dojeżdżało się inaczej. Przetarg na inwestycję jeszcze przed Wielkanocą

Odpowiednie zarządzanie kwestiami związanymi ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym niesie wiele korzyści dla firm. Działania w zakresie ESG mogą definiować sukces finansowy firm, a w perspektywie średnio i długookresowej mogą przyczynić się do zmiany charakteru usług i produktów oraz sposobów działalności. Coraz częściej zwracają na nie uwagę inwestorzy. Chcą wiedzieć, w jaki sposób firmy budują długoterminową wartość, jak zarządzają ryzykiem ESG i czy biorą odpowiedzialność za swój wpływ na otoczenie.

Jakie są cele Raportu InvestGDA?

Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu InvestGDA i Marek Ossowski, wiceprezes - przedstawiają cele Raportu InvestGDA za 2022 rok w słowie wstępnym:

- Staraliśmy się być wierni naszej misji, dążyć do wyznaczonych celów, zachowując i szanując obowiązujące wartości - szacunek, wrażliwość, odpowiedzialność oraz otwartość na innych. Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesna firma, to organizacja świadoma wyzwań energetycznych i klimatycznych, dbająca o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także jej partnerów biznesowych i innych interesariuszy, a przede wszystkim odpowiedzialna za swoich pracowników.

Jako Zarząd jesteśmy przekonani, że pasja z jaką pracuje Zespół InvestGDA i poziom profesjonalizmu, który reprezentujemy jako Agencja, pozwoli sprostać postawionym przed nami celom, jak i wyzwaniom, które staną przed nami w kolejnym roku
Wierzymy, że rola ESG dzisiaj, to nie tylko incydentalne inicjatywy, ale wsparcie dla długookresowych działań, które mogą mieć i mają bezpośredni wpływ na wartość firmy w kolejnych latach.
- Realizacja Raportu ESG InvestGDA wpisuje się w strategie i cele Miasta Gdańska 2030+. Warto także zaznaczyć, że jako instytucja nie jesteśmy w tym momencie zobligowani do tworzenia takiego raportu, ale robimy to, aby być wiarygodnym i odpowiedzialnym partnerem dla interesariuszy realizowanych działań, w tym inwestorów krajowych i zagranicznych - dodaje Maciej Cieślik, pełnomocnik zarządu ds. projektów strategicznych.
65-stronicowy raport jest dostępny do przeczytania na stronie internetowej InvestGDA.
 
oprac. RP

TV

Mniej bruku - więcej drzew!