Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15. urodziny. Zamiast tortu mural dla mieszkańców

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (GARG) obchodzi 15-lecie istnienia. To spółka komunalna, która ściągnęła do miasta wiele inwestycji. Swój jubileusz GARG uczcił tylko z pozoru w nietypowy sposób, odsłaniając mural na Letnicy, w sąsiedztwie swojej siedziby. To kolejny dowód na to, że spółce, która wspiera procesy gospodarcze w Gdańsku, nieobca jest też odpowiedzialność za rozwój lokalnych społeczności.
26.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kolorowy mural na ścianie budynku
Namalowanie muralu zajęło artystom 5 dni
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

GARG zmienia oblicze Gdańska

Mural odsłonięto w środę, 26 lipca, na na ścianie  budynku mieszkalnego przy ul. Michny 9, należącego do Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (GTBS).  
 
- To, że Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego świętuje swoje 15-lecie zmieniając swoje otoczenie, pokazuje, czym ta spółka jest. Co przez te 15 lat udało się zrobić? Zmieniliście oblicze Gdańska. Nie tylko gospodarcze oblicze Gdańska, ale także oblicze Gdańska rozumiane jako współpraca biznesu z otoczeniem. GARG to nie tylko silna noga gospodarcza naszego miasta, ale też wsparcie dla wielu projektów społecznych i kulturalnych - powiedziała na uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Przypomniała, że działalność GARG to wymierne i konkretne korzyści dla miasta Gdańska.  
 
- To 150 inwestycji sprowadzonych do Gdańska, w tym marek światowych, takich jak Bayer, Lufthansa, czy Svarovski. To też ponad 300 hektarów zagospodarowywanych przez GARG parków przemysłowych - Maszynowa w dzielnicy Kokoszki i w okolicy portu - oraz 5 tysięcy nowych miejsc pracy w Gdańsku - wymieniała osiągnięcia spółki Aleksandra Dulkiewicz.

Fragment muralu z wizerunkiem stadionu
Mural na Letnicy łączy w sobie historię "Złotego wieku" Gdańska i czasów współczesnych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Zwróciła uwagę, że tylko z podatku od nieruchomości od firm, które ulokowały swoją działalność w Gdańsku dzięki GARG, do budżetu miasta wpływa rocznie 16 mln zł. 
 
- Jesteście gdańskością w czystej postaci - dodała prezydent Gdańska dziękując całemu zespołowi GARG, na czele z jego prezesem Alanem Aleksandrowiczem, za 15 lat skutecznej pracy na rzecz miasta.

Tworzyć z niczego, to wielka szansa

Alan Aleksandrowicz podkreślił, że wielkim atutem działalności GARG jest to, że spółka ma możliwość realizacji projektów od zera. 
 
- Dostaliśmy taką niebywałą okazję. To daje największą motywację, satysfakcję i frajdę, kiedy zaczynamy coś robić od jakiegoś pomysłu, koncepcji, przygotowania, projektów. A na końcu móc zobaczyć, co z tego wyszło - zaznaczył prezes GARG.  

Instytucja, która ściąga do miasta inwestorów. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15 lat. Rozmowa z Alanem Aleksandrowiczem

W odsłonięciu muralu wzięło udział wielu pracowników GARG, ale obecni też byli m.in. Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Marzena Kolmer - przewodnicząca Rady Dzielnicy Letnica oraz ks. Zbigniew Drzał - proboszcz miejscowej parafii pw. św. Anny i Joachima.

Co przedstawia mural?

Dzieło ukazuje Gdańsk w dwóch wymiarach czasowych - sprzed kilku wieków, kiedy miasto było w stanie rozkwitu oraz współczesności. 
 
Głównym elementem muralu jest brama z obrazu “Apoteoza Gdańska” (1608) Izaaka van der Blocke, znajdująca się w Sali Czerwonej w Ratuszu Głównego Miasta. Na ściennym obrazie widać jednocześnie wiele elementów nawiązujących do dzisiejszego Gdańska, takie jakie stadion, dźwigi stoczniowe i biurowce. 
 
- To jest taki miks tradycji i nowoczesności. I to właśnie dzieje się też na Letnicy. I dlatego miejsce, gdzie znalazł się mural, nie jest też przypadkowe - wyjaśnił Marcin Budziński z pracowni Wake Up Time, która namalowała obraz na elewacji budynku. 

Ciekawostką jest to, że mural jest pokryty powłoką antysmogową, która oczyszcza powietrze z tlenku azotu. 
Zdjęcie kilkudziesięciu osób przed muralem na ścianie bloku
Uroczystość przed muralem zakończyło pamiątkowe zdjęcie
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Alan Aleksandrowicz ma nadzieję, że mural z Letnicy wpisze się w szlak gdańskich murali. 
 
- Jak wiemy, wiele osób przyjeżdża do Gdańska, aby oglądać te dzieła na Zaspie i w innych częściach miast. I z tego jesteśmy już znani w Polsce, jest to jedna z naszych atrakcji turystycznych - dodał prezes GARG. 
Autor projektu muralu Patryk Hardziej to działający międzynarodowo i multidyscyplinarnie ilustrator oraz projektant grafik. Artysta jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założycielem kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. 

Jakie są osiągnięcia GARG?

Akt założycielski Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podpisał 12 grudnia 2008 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.  Wcześniej, 27 listopada tego samego roku projekt założenia GARG, został zatwierdzony przez Radę Miasta Gdańska.
 
Spółce, funkcjonującej też pod marketingową nazwą InvestGDA, udało się w ciągu 15 lat przyciągnąć do Gdańska ok. 40 nowych inwestycji o charakterze przemysłowym. W mieście pojawiły się takie znane firmy jak International Paper, Northvolt i Klima Therm. 

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

GARG pozyskał też duże projekty logistyczne m.in. GLP, CTP i Jeronimo Martins.
 
Gdańska spółka brała też udział w dziesiątkach projektów z sektora informatycznego i finansowego prowadzonych przez Invest in Pomerania, podległy marszałkowi województwa pomorskiego.

 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z ODSŁONIĘCIA MURALU NA LETNICY

 

W ciągu ostatnich 15 lat GARG pomagał też deweloperom w przygotowaniu parków biznesowych takich, jak Arkońska, Alchemia, Olivia Business Center czy Tryton. W zlokalizowanych tam sektorze nowoczesnych usług oraz IT powstało w ostatnich latach od kilkunastu do 20 tysięcy miejsc pracy, co jest spektakularnym sukcesem miasta. 
 
Działająca przy spółce Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego realizuje zaś wiele różnego rodzaju projektów społecznych i edukacyjnych. Ostatnim dużym zadaniem, którego podjęła się fundacja jest budowa bazy żeglarskiej w Jelitkowie
 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów