• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska ASP będzie kształcić w kierunku mody? Są takie plany

Gdańska ASP będzie kształcić w kierunku mody? Są takie plany

Kierunek „Sztuka mody”, współpracujący z potentatem odzieżowym, grupą LPP - to marzenie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Władze uczelni opowiadają o wielkich planach związanych z nowym kierunkiem studiów, zdradzają też, jak ASP skorzysta na... zakazie handlu w niedzielę, i jak pogorszenie stosunków polsko-izraelskich wpłynęło na współpracę gdańskiej uczelni z Izraelem.
14.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kształcenie w kierunku mody byłoby prekursorskim przedsięwzięciem na Pomorzu - obecnie żadna uczelnia tego nie oferuje

Jest sztuka i szeroko rozumiane projektowanie, czyli design - mogłaby być też moda. To marzy się władzom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Mamy pomysł na kształcenie w kierunku sztuki mody - przyznaje dr hab. Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku. - Staramy się promować ten pomysł od jakiegoś czasu. W 2017 roku zorganizowaliśmy konferencję i warsztaty w ramach pilotażowego projektu, właśnie pod tytułem „Sztuka mody”. Chcielibyśmy, aby finalnie powstał taki kierunek.

To byłby kierunek przełomowy - żadna z uczelni na Pomorzu nie oferuje takiego programu kształcenia. Jednym z partnerów miałaby zostać grupa LPP - polski producent odzieży i akcesoriów modowych, krajowy potentat na rynku, którego siedziba główna mieści się w Gdańsku, przy ulicy Łąkowej. Projekt miałyby wspierać także inne firmy.

- Naszym obowiązkiem jest rozwijać uczelnię, wprowadzać nowe propozycje, dostrzegać potencjał różnych ofert i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku i społeczności - podkreśla prorektor ds. kształcenia i studenckich ASP w Gdańsku, dr hab. Adam Kamiński. - Prowadzony przez nas projekt „Sztuka mody” jest próbą „obrócenia głowy” uczelni od obszaru projektowania w stronę realizacji, czyli wykonywania ubioru.

Obecnie ci, którzy chcieliby kształcić się w kierunku projektowania mody, mają do dyspozycji kilkudniowe warsztaty 'Sztuka mody'. Władzom ASP marzy się osobny kierunek studiów poświęcony tej tematyce

To, czy i kiedy taki kierunek miałby powstać, jest na razie niewiadomą. Jak tłumaczy rektor, nie jest to zależne od niego, bowiem zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym” z 2005 r., nowe kierunki i specjalności powstają przy wydziałach - decydują o nich zatem rady wydziału, a nie władze uczelni.

Jak udało nam się dowiedzieć, takiej zgody ze strony wydziału na razie nie ma. To nie znaczy jednak, że projekt pozostaje jedynie w sferze marzeń. Jak zdradził nam prorektor, uczelnia jest gotowa na uruchomienie kierunku: dysponuje przestrzenią i większą częścią kadry, zakupiła także maszyny. Przyszli studenci mieliby do dyspozycji 20 profesjonalnie wyposażonych stanowisk w pracowni projektowania ubioru.

- Jest to bardzo skomplikowany proces, ale my się przed nim nie uchylamy. Będziemy wprowadzać nowe kierunki, niezależnie od problemów, przez które trzeba się w tym celu przebić - podkreśla Kamiński.

Oprócz kierunku modowego, uczelnia chciałaby też rozpocząć komercyjne kursy zawodowe krawiectwa. Nadal kontynuowany będzie także rozpoczęty w ubiegłym roku projekt „Sztuka mody”, w ramach którego w tym roku również odbędzie się konferencja oraz kilkudniowe, bezpłatne warsztaty poświęcone projektowaniu elementów ubioru i strategii komunikacji produktu w branży modowej.

Patio na ASP to przeszklona, zadaszona przestrzeń dedykowana wydarzeniom kulturalnym, podczas których przenikać się będą słowa, idee i aktywności twórcze

W bliskiej przyszłości ASP w Gdańsku ma też inne plany - związane z bieżącymi wydarzeniami w Polsce. Mowa o... wykorzystaniu zakazu handlu w niedzielę.

Pierwszy wolny od handlu dzień rodacy spędzili przede wszystkim na świeżym powietrzu, co można było zaobserwować m.in. w parkach i na ulicach Gdańska. Nie jest jednak tajemnicą, że instytucje kultury, które dotychczas przegrywały z galeriami handlowymi, marzą o przejęciu niedzielnych spacerowiczów, i liczą na lepszą w tym dniu frekwencję na organizowanych przez siebie wydarzeniach artystycznych. Podobne nadzieje ma Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Zdecydowanie zamierzamy wykorzystać tę sytuację - mówi Polkowski. - Jesteśmy w centrum miasta, przechodzi tędy olbrzymia liczba turystów, a my często organizujemy spektakularne przedsięwzięcia wystawiennicze. Wielka Zbrojownia jest i będzie otwarta w niedziele.

Co więcej, otwarte będzie także i Patio - nowa przestrzeń na gdańskiej ASP - która początkowo miała być w te dni nieczynna. Tam na dzieci i dorosłych czekać będą liczne atrakcje. 

Zobacz: Nowa przestrzeń kulturalna w Gdańsku: Patio w Akademii Sztuk Pięknych [FILM Z DRONA]

Arie Ruder jest wykładowcą na Kibbutzim College of Education, Technology and the Arts w Izraelu. W 2017 r. na zaproszenie ASP poprowadził w Gdańsku wykład 'Emotional design in stressed times and conflict'

Przy okazji rozmowy o bieżących problemach w kraju, poprosiliśmy także dr. hab. Adama Kamińskiego o komentarz dotyczący pogorszenia stosunków polsko-izraelskich - będącego skutkiem nowej rządowej ustawy o IPN  - w kontekście rozpoczętej w 2015 r. współpracy gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych z uczelnią w Izraelu, Kibbutzim College of Education, Technology and the Arts.

W ramach współpracy na zaproszenie rektora oraz prorektora ASP w ubiegłym roku do Gdańska przyjechali wykładowcy Arie Ruder i Ron Dalva, którzy poprowadzili warsztaty oraz wykład dla studentów. W tym roku uczelnia znów zaprosiła Rudera - ten zaproszenie przyjął.

- Rozmawiamy z izraelskimi partnerami na płaszczyźnie edukacyjnej - w tym przypadku na płaszczyźnie kultury. Interesują nas konkretne zagadnienia z obszaru sztuki i tego, jak można wzajemnie czerpać ze swoich kultur. Łączy nas też oczywiście wspólna historia. Konflikt polityczny, w którym jesteśmy obecnie, nie wpłynął na naszą współpracę - zapewnia prorektor.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole