Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W poniedziałek, 1 sierpnia, mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Miasto Gdańsk tradycyjnie zaprasza do uczczenia pamięci żołnierzy polskiego podziemia i cywilnych mieszkańców stolicy, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń. Uroczystość odbędzie się na Targu Rakowym, przy obelisku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne. Początek o godz. 17 - “godzinie W”, o której 1 sierpnia 1944 roku powstańcy rozpoczęli walkę. O tej właśnie godzinie w Gdańsku zawyją syreny.
28.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner promujący tegoroczne gdańskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego
Baner promujący tegoroczne gdańskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego
UMG

Obchody Powstania Warszawskiego w Gdańsku: została ich garstka

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. Większość ocalałych warszawskich rodzin do dziś mieszka w stolicy, ale dużą część powojenne losy rzuciły w różne miejsca kraju i świata - w wiele osób na Pomorze, głównie do Trójmiasta i Słupska. Ich potomkowie - dzieci, wnuki i prawnuki - związały się z naszym regionem. Jeszcze w 1989 roku w Gdańsku i na Pomorzu żyło około 2700 osób, które osobiście doświadczyły wydarzeń  Powstania Warszawskiego (dane Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Dzisiaj jest to już zaledwie kilkanaście osób. 

Aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, gdańszczanka z wyboru. Hanna Reszczyńska-Essigman obchodziła 94. urodziny

Jeden z ostatnich powstańców warszawskich Adam Borowski ps. „Nikita” obchodził 96 urodziny

W rocznicę powstania warszawskiego w Gdańsku obecny jest zawsze prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz AK ps. “Tapir” - prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.

Powstańcy warszawscy w Gdańsku - lista niezwykłych postaci

Sześć lat temu rozmawialiśmy z powstańcem Gustawem Budzyńskim, który po wojnie zamieszkał we Wrzeszczu. Ten uczestnik walk powstańczych zmarł w lipcu 2018 r. 

Był podziurawiony jak sito, dziś ma 95 lat. Poznaj powstańca warszawskiego, gdańszczanina z wyboru

 Z Gdańskiem połączył także swoje powojenne losy Wiktor Tołkin - zmarły w 2013 roku, a także Janusz Gunderman, czy też Janusz Brzeziński - zmarły w 1995 roku. 

Łączniczką w Powstaniu Warszawskim była 14-letnia wówczas Janina Suchorzewska - po wojnie lekarka, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku, wychowawczyni pokoleń medyków. Pani Profesor uczyła postaw obywatelskich w trudnych czasach - pomagała poszkodowanym w masakrze grudniowej 1970 roku, była uczestniczką Sierpnia, działała w Pierwszej Solidarności, organizowała pomoc represjonowanym w stanie wojennym. Do ostatnich miesięcy była osobą bardzo aktywną, współpracowała m.in. z Europejskim Centrum Solidarności, niejednokrotnie była przewodniczką po wystawie stałej ECS. Prof. Janina Suchorzewska odeszła w kwietniu bieżącego roku.

W wieku 91 lat zmarła prof. Janina Suchorzewska - wzór dla lekarzy i obywateli

W tym roku przypada 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W tym roku przypada 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Powstanie Warszawskie - heroizm i tragedia mieszkańców

Jednym ze świadków historii jest Krystyna Łubieńska - mieszkająca w Sopocie aktorka Teatru Wybrzeże, która w 1944 roku miała niespełna 12 lat, a o traumie powstańczych miesięcy opowiedziała kilka lat temu w jednym z wywiadów prasowych.

- Brałam dorosłych na dywanik i transportowałam, ciągnąc do punktu sanitarnego, nieraz kilkadziesiąt metrów - mówiła Krystyna Łubieńska. - To często byli bardzo młodzi ludzie, ciągnęłam ich i mówiłam: “Zobaczysz, wszystko będzie dobrze, wszystko będzie dobrze”.

Jednym z najbardziej traumatycznych wspomnień Krystyny Łubieńskiej z dni Powstania Warszawskiego jest widok zapamiętany z placyku na Żoliborzu: - Strzały, latające samoloty, wybuchy, ludzie biegnący w popłochu. I pośród nich jakaś kobieta stoi z podniesionymi rękami, w jednej dłoni trzyma za włosy małą głowę i krzyczy: "Coście zrobili z moim dzieckiem!".

Powstańcze biogramy, także w poszukiwaniu gdańskich, powojennych śladów śledzić można w wirtualnych zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego

TV

Wieczór dla tramwaju widmo