• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk z lotu ptaka. Główne Miasto, Motława, Wyspa Spichrzów i Ołowianka, Kładka św. Ducha

Gdańsk z lotu ptaka. Główne Miasto, Motława, Wyspa Spichrzów i Ołowianka, Kładka św. Ducha

Kalendarzowa jesień już trwa, dni coraz krótsze, słońca coraz mniej, ale Gdańsk niezmiennie piękny. Nasz fotoreporter Jerzy Pinkas obleciał dronem część Śródmieścia. Zobaczcie ujęcia z lotu ptaka m.in. na Bazylikę Mariacką, Wyspę Spichrzów, kładkę na Ołowiankę, Długie Pobrzeże, ujście Kanału Raduni, Muzeum II Wojny Światowej.
28.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z góry: dachy domów, szeregi budynków poprzecinane ulicami. W środku z lewej ponad innymi wystaje Bazylika Mariacka
Główne Miasto. Nad budynkami góruje Bazylika Mariacka, czyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie ulica Szeroka
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Główne Miasto to obecnie reprezentacyjna część dzielnicy Śródmieście. Zajmowało obszar między Podwalem Staromiejskim i Targiem Drzewnym na północy a Starym Przedmieściem (do Podwala Przedmiejskiego) na południu, na wschodzie dochodząc do Motławy, na zachodzie obejmując odcinki obecnej Wałów Jagiellońskich i ul. Okopowej. 

W 1945 uległo zniszczeniu w 95 procentach. Rozpoczęta w roku 1948 odbudowa zespołu urbanistycznego nie została jeszcze dokończona. Najważniejsze budowle-zabytki: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Zbrojownia, Dwór Artusa z fontanną Neptuna, Dom Uphagena; kościoły: św. Mikołaja, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Bazylika Mariacka), św. Jana, Kaplica Królewska; bramy: Wyżynna, Złota (Długouliczna) z przedbramiem ul. Długiej oraz zespół bram wodnych Długiego Pobrzeża z Żurawiem i Bramą Zieloną.

Ciąg ul. Długiej i Długiego Targu z przedłużeniem na Długie Ogrody (tzw. Droga Królewska) uznano za najbardziej monumentalną oś urbanistyczną europejskiego średniowiecza. 

 

 

Główne Miasto. Długie Pobrzeże, w środku Żuraw
Główne Miasto. Długie Pobrzeże, w środku Żuraw
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Długie Pobrzeże - dawniej miejsce rozładunku i załadunku statków, od lat 40. XIX wieku w przyziemiu kamienic pojawiły się sklepy otwarte na Motławę. W 1945 roku zabudowa praktycznie całkowicie zniszczona, od 1958 odbudowywana. Obecnie deptak (około 500 m) ze sklepami i restauracjami przy którym cumują statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej.

W centralnym miejscu Długiego Pobrzeża stoi Żuraw - jedna z najstarszych bram wodnych, zamykająca od strony Motławy ul. Szeroką, w dawnych czasach pełniąca funkcje bramy miejskiej i dźwigu portowego. W 1945 roku całkowicie spłonęła środkowa, drewniana część Żurawia, mury zostały zniszczone w około 60 procentach. Budynek został odbudowany według projektu Stanisława Bobińskiego w latach 1956–1959 w formie znanej z widoku Möllera z około 1601 roku. Obecnie mieści się tu oddział Narodowego Muzeum Morskiego. 

 

Główne Miasto. Wyspa Spichrzów i Marina Szafarnia
Główne Miasto. Wyspa Spichrzów i Marina Szafarnia
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Wyspa Spichrzów położona jest na rzece Motławie. Od XIV wieku funkcjonowały tutaj spichlerze a samo miejsce wyspą stało się dopiero w 1576 roku  po przekopaniu Nowej Motławy. Obecna zabudowa powstała w ostatnich kilkunastu latach. Na przeciw jednego z brzegów wyspy powstała też Marina Szafarnia.  

 

Ujście Kanału Raduni do Motławy
Ujście Kanału Raduni do Motławy
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Kanał Raduni sztucznie przekopany obiekt hydrotechniczny, zbudowany w celu zaopatrzenia aglomeracji gdańskiej w wodę pitną, źródło energii dla maszyn, głównie kół młyńskich, nawodnienia fos i odprowadzania ścieków. Do lat 40. XVII wieku uchodził do Wisły na przedłużeniu obecnej ul. Rybaki Górne, następnie wody skierowano u zbiegu obecnej ul. Rybaki Dolne i Krosna do fosy Starego Miasta i przy obecnej ul. Karpia–Wapiennicza skierowano do Motławy.

Opisy za gedanopedia.pl


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DRONA

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask