Prezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk przekonuje, że miasto nie osiągnęłoby tego sukcesu, gdyby nie ciężka wspólna praca wielu ludzi.
- Gratulujemy wszystkim Liderom Edukacji. Dziękuję Zespołowi Edukacji z Gdańska za kolejny rok fenomenalnego zaangażowania, potwierdzonego tytułem – mówi Piotr Kowalczuk.
To nie pierwszy raz, gdy zauważono potencjał gdańskiej edukacji. Miasto taki certyfikat otrzymało także w zeszłym roku. Wtedy dodatkowe wyróżnienie – tytuł „Mecenasa Wiedzy” wręczono prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.
"Samorządowy Lider Edukacji" to Ogólnopolski Program Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw podlegający Ministrowi Edukacji Narodowej. Trwa od 2011 roku i jego zadaniem jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Oceny samorządów dokonuje Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie.
- Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji". Nasz certyfikat jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego – tłumaczą organizatorzy.
Dodatkowo, Gdańsk otrzymał wyróżnienie w kategorii Lider Współpracy Edukacyjnej. Przyznaje się je jednostkom uznanym za "szczególnie nowatorskie i innowacyjne w dziedzinie współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami naukowymi i innymi podmiotami, z którymi realizują wspólne projekty oświatowe, popularyzatorskie itp."