Pod wnioskiem o zwołanie posiedzenia RMG podpisało się 20 radnych Platformy Obywatelskiej. Chcą przegłosować apel, w którym pierwszy akapit odnosi się do 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale pozostałe - już bezpośrednio do aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
Radni PO chcą, by RMG ogłosiła, że będzie się stosować do aktualnych i przyszłych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - bez względu na to, czy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i czy są kontestowane przez inne organy władzy państwowej. RMG jednocześnie - w tym samym apelu - zwraca się do prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, by na takiej samej zasadzie respektował wyroki Trybunału Konstytucyjnego w pracach Urzędu Miejskiego w Gdańsku i innych komunalnych jednostek organizacyjnych.
Pełną treść projektu apelu podajemy na końcu tekstu (red.)
- To nasz głos w obronie porządku demokratycznego w Polsce, który jest zbudowany na Konstytucji RP - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca klubu PO w Radzie Miasta Gdańska. - Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są strażnikami tego porządku. Uderzanie w Trybunał, jest atakiem na polską demokrację.
- A dla mnie to jest hucpa - stwierdza Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska. - Bawi mnie trochę, że się Platforma o dzień spóźni z tym uczczeniem Konstytucji 3 Maja, ale wiem czym jest to spowodowane. Gdy lubelscy samorządowcy przegłosowali uchwałę na rzecz Trybunału Konstytucyjnego, to ją wojewoda lubelski uchylił i zrobił się problem. Dlatego teraz będziemy mieli w Gdańsku nie uchwałę, ale apel... rezolucję. Hucpa, bo tak naprawdę ile orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego dotyczy samorządów? To są pojedyncze przypadki.
PiS zapewnia: będzie ciekawie
Jest praktycznie przesądzone, że apel radnych PO zostanie przegłosowany - wystarczy do tego bowiem zwykła większość, którą Platforma w Gdańsku posiada.
Radny Grzegorz Strzelczyk zapewnia, że PiS nie zbojkotuje tej sesji RMG.
- Choćby przez wzgląd na szacunek dla Konstytucji 3 Maja - zauważa Strzelczyk. - Ale coś tam przygotujemy. Zapewniam, że będzie ciekawie. Postaramy się wyjść na przeciw koleżankom im kolegom z Platformy.
Gościem specjalnym środowej nadzwyczajnej sesji RMG ma być Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, który był prezesem tej instytucji w latach 2006-2008.
- To wybitna postać polskiej demokracji - mówi radna Dulkiewicz z PO. - Jerzy Stępień jako prawnik był w 1980 r. współzałożycielem struktur Solidarności w Regionie Świętokrzyskim, uczestniczył w I Zjeździe Solidarności w Gdańsku
i był współautorem “Posłania do narodów Europy Środkowej i Wschodniej”. Ma wybitne zasługi dla budowy samorządu terytorialnego w wolnej Polsce.
Radna Dulkiewicz - z inicjatywy Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska - zadzwoniła do Jerzego Stępnia z zaproszeniem na środową sesję. Zgodził się bez wahania.
- Powiedział, że to dla niego zaszczyt - dodaje Aleksandra Dulkiewicz. - Ma wygłosić krótki wykład o polskiej tradycji konstytucyjnej i przyczynach aktualnego kryzysu.
Wierność Konstytucji czy anarchia?
Jeśli w środę Rada Miasta Gdańska przegłosuje apel zaproponowany przez radnych PO, Gdańsk dołączy do rosnącej grupy samorządów, które już wcześniej zadeklarowały, że będą stosować się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - nawet jeśli rząd PiS nie będzie ogłaszał tych orzeczeń w Dzienniku Ustaw. Przed Gdańskiem, taką decyzję podjęły m.in.: Łódź, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Słupsk, Sopot, a także sejmiki województw zachodniopomorskiego i lubelskiego.
Politycy PiS komentują, że są to postawy służące sianiu anarchii w kraju.
Gdańsk zdążył już poprzeć Trybunał Konstytucyjny w inny sposób. Tydzień temu prezydent miasta Paweł Adamowicz wysłał do prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, oficjalny list z propozycją pomocy w organizacji obchodów przypadającego na ten rok 30-lecia TK. Chodzi o sytuację, w której Sejm - zdominowany przez PiS - odmówił zwiększenia budżetu Trybunału o 750 tys. zł, które miały posłużyć na organizację konferencji naukowej i uroczystych obchodów. Wobec tego prezes Rzepliński ogłosił, że TK rezygnuje z organizacji 30-lecia. Prezydent Gdańska w liście zaproponował, by Trybunał Konstytucyjny z obchodów jednak nie rezygnował, ale by przeniósł je z Warszawy do Gdańska, gdzie będzie miał wsparcie organizacyjne i finansowe ze strony gdańskich władz samorządowych.
List dotarł do Trybunału Konstytucyjnego, ale póki co, prezes Rzepliński nie odpowiedział.
PEŁNY TEKST PROJEKTU APELU GDAŃSKICH RADNYCH PLATFORMY OBYWATELSKIEJ |
Apel dotyczący 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i kryzysu konstytucyjnego w Polsce § 1 Oddajemy hołd twórcom i obrońcom Ustawy Rządowej przyjętej przez skonfederowany Sejm Walny I Rzeczypospolitej w dniu 3 maja 1791 roku. Pamiętamy, że Konstytucję 3 Maja zbudowano w poczuciu odpowiedzialności za państwo wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i wolności, z jednoczesnym uszanowaniem polskich narodowych tradycji i dominującego wyznania; oparto ją również na zasadach współpracy różnych stanów. Współcześnie widzimy konieczność ciągłego przypominania konstytucyjnych idei przodków. Z tego też powodu stoimy na stanowisku, że każda władza w Rzeczpospolitej Polskiej musi przestrzegać aktualnie obowiązującej Konstytucji RP i szanować tej Konstytucji strażników. Bardzo niepokoi nas pogłębiający się i przedłużający kryzys konstytucyjny w relacjach pomiędzy państwowymi władzami: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Rodzi on obawy o bezpieczeństwo państwa prawa, instytucji społeczeństwa obywatelskiego i skuteczność realizacji zapisanych w Konstytucji RP gwarancji praw i wolności obywatelskich, a także praw i wolności samorządu terytorialnego. Wprost grozi to powstaniem w Polsce bardzo niebezpiecznego zjawiska dualizmu prawnego, tj. równoległego funkcjonowania dwóch reżimów prawnych. Wzywamy więc wszystkie władze państwowe do pilnego rozwiązania kryzysu konstytucyjnego przy poszanowaniu Konstytucji RP oraz niezawisłości sądów i trybunałów, w tym w szczególności Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. § 2 Rada Miasta Gdańska ogłasza, że przy podejmowaniu uchwał stosować się będzie do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw, także wówczas, gdyby były one kontestowane przez inne organy władzy państwowej. § 3 Rada Miasta Gdańska zwraca się do Prezydenta Miasta Gdańska, aby w działalności Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz innych komunalnych jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych, uwzględniane były wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te, które nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw. § 4 Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska do przekazania niniejszego apelu Prezydentowi Miasta Gdańska. |
Czytaj także: