• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk wystawia księgę kondolencyjną dedykowaną śp. Janowi Olszewskiemu

Gdańsk wystawia księgę kondolencyjną dedykowaną śp. Janowi Olszewskiemu

Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. w Warszawie. W latach 1991-1992 był premierem rządu RP, ale swoją pozycję polityczną zbudował jeszcze w PRL, jako obrońca w procesach sądowych działaczy opozycji demokratycznej - m.in. w Gdańsku. Miasto Gdańsk wystawia księgę kondolencyjną dedykowaną śp. Janowi Olszewskiemu.
11.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska wpisuje się do księgi kondolencyjnej po śmierci Jana Olszewskiego
Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska wpisuje się do księgi kondolencyjnej po śmierci Jana Olszewskiego
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Księga kondolencyjna wystawiona została we wtorek, 12 lutego, w holu Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. Można się do niej wpisywać przez pięć dni - od wtorku do soboty - w godz. 8-15. W wtorek rano swój podpis złożyła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. Wpisali się również jej zastępcy Piotr Borawski, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk.

Jan Olszewski miał 88 lat. To jeden z najważniejszych polityków pierwszych lat po upadku PRL. Był premierem rządu RP (1991-92), posłem trzech kadencji. Wcześniej, w latach PRL - adwokatem w procesach politycznych, ale także sam angażował się w działalność opozycyjną.  

Jan Olszewski (1930 - 2019), jedna z czołowych postaci opozycji demokratycznej w PRL, premier rządu RP w latach 1991-1992
Jan Olszewski (1930 - 2019), jedna z czołowych postaci opozycji demokratycznej w PRL, premier rządu RP w latach 1991-1992
fot. Website of the President of the Republic of Poland, lic. GFDL 1.2


Jan Olszewski urodził się w 1930 r. Warszawie. Był żołnierzem Szarych Szeregów i AK. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zakładał KOR. Uczestniczył w Obradach Okrągłego Stołu. Związany był z Porozumieniem Centrum, z którym m.in. tworzył wyborczy program kandydującego na prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Działał też w innych ugrupowaniach - Ruchu dla Rzeczpospolitej, ROP i LPR.

Przez wiele lat swojej adwokackiej kariery występował jako obrońca w procesach politycznych m.in. w głośnym procesie gdańskim z 1985 r. Na ławie oskarżonych zasiedli wtedy Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Adam Michnik. Mecenas Jacek Taylor pamięta Jana Olszewskiego z tego i z wielu innych procesów zarówno sprzed 1980 r. jak i po, na których wspólnie bronili opozycjonistów.

- Myśląc o Janie Olszewskim, zawsze będę go widział w todze, broniącego ludzi walczących o niepodległość naszego kraju, represjonowanych przez system komunistyczny. Od samego początku swej zawodowej kariery związał się z najlepszym środowiskiem ówczesnej polskiej palestry, reprezentowanym przez Anielę Steinsbergową, Witolda Lisa-Olszewskiego i Władysława Siłę-Nowickiego. Zapamiętam go jako starszego kolegę, z którego doświadczenia korzystaliśmy my młodsi - tak wspomina zmarłego Jacek Taylor.

Jako oskarżyciel posiłkowy Jan Olszewski reprezentował Prymasa Polski w procesie zabójców ks. Jerzego Popiełuszki.

W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!