Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie

Jednogłośną decyzją 32. radnych Gdańsk przekaże milion złotych miastu Lwów na wsparcie budowy centrum medyczno-rehabilitacyjnego UNBROKEN dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Inicjatywę zgłosiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Decyzja zapadła na sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 25 maja. Gdańszczanom gorąco podziękował Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku. Wcześniej 2 miliony złotych na ten cel dała Warszawa i 1 milion - Wrocław.
25.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie plecy radnych siedzących przy biurkach, w tle na ścianie wyświetlany obraz z projektora, na nim mer
Centrum UNBROKEN to projekt wyjątkowy na skalę światową. Jego pomysłodawcą jest mer Lwowa Andrij Sadowy, z którym podczas sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 25 maja, połączono się zdalnie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Majowa sesja Rady Miasta Gdańska, główny temat sporny: zieleń miejska. Co o tym mówią radni?

Z wnioskiem o wsparcie centrum UNBROKEN wystąpiła do Rady Miasta prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- W kwietniu razem z delegacją odwiedziliśmy Lwów, gdzie oglądaliśmy powstające centrum UNBROKEN, czyli centrum leczenia osób, które utraciły w wyniku działań wojennych kończyny. Odpowiada ono zarówno za przygotowywanie protez, jak i za opiekę psychologiczną i rehabilitację pacjentów. Pracują nad tym władze Lwowa, a także lekarze, którzy przyjechali tam z różnych rejonów Ukrainy, w których nie mogą pracować, bo ich szpitale zostały zniszczone. Ludzi ratują tam także lekarze z innych zakątków świata. Proszę, żebyśmy wzorem innych polskich miast, Warszawy i Wrocławia, wsparli budowę tego centrum leczenia osób cywilnych, jak i wojskowych po utracie kończyn w wyniku działań wojennych - mówiła podczas sesji Rady Miasta Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

radni w niedużej wąskiej sali siedzą za biurkami, zdjęcie z góry
Radni byli w tej kwestii jednomyślni - za wnioskiem o wsparcie centrum, z którym wystąpiła do Rady Miasta prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zagłosowały 32 osoby
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„Wsparcie Polaków odczuwamy każdego dnia”

Budowane centrum to pomysł Andrija Sadowego, mera Lwowa, z którym podczas sesji RM połączono się zdalnie.

- Chciałbym podziękować wszystkim Polakom za pomoc, którą otrzymujemy na co dzień. Jest to pomoc militarna, pomoc uchodźcom, ale też ludziom, który zostali w objętej wojną Ukrainie. Wsparcie odczuwamy każdego dnia. Dziękuję mieszkańcom Gdańska za ciepło i pomoc. Prezydent Gdańska była pierwszym politykiem, który przyjechał do nas po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji - mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa. - Budujemy w Ukrainie ekosystem Niezłomny - UNBROKEN. Tylko do naszego miejskiego szpitala trafiło niemal 13 tysięcy rannych: dzieci, kobiet, osób starszych, żołnierzy... Każdy otrzymuje pomoc. Nie jestem lekarzem, ale muszę myśleć, żeby przeprowadzano jak najlepsze operacje, żeby ludzie mieli dobre protezy, rehabilitację fizyczną, socjalną i psychologiczną. Zaczynamy budowę mieszkań dla poszkodowanych, szukamy im nowych miejsc pracy. Każda osoba, która dzisiaj walczy, walczy o demokrację, wolną Polskę i Ukrainę. System, który budujemy, jest unikalny i chcemy inspirować pozostałe miasta. Jestem optymistą i wierzę, że będziemy mieli przewagę, że zwyciężymy. Polska to nasz partner, który pomaga najwięcej. Bardzo dziękuję mieszkańcom Gdańska za wsparcie – dodał.

Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich rodziców. «ДОДАТИ СИЛ» - ЗУСТРІЧІ ДЛЯ БАТЬКІВ

Projekt wyjątkowy na skalę światową

Centrum UNBROKEN to projekt wyjątkowy na skalę światową. Jego mottem jest przywracanie nadziei, radości z życia i możliwość choć częściowego powrotu do normalności osób okaleczonych przez wojnę. Jest także szansą dla tysięcy ofiar wojny z terenu całej Ukrainy. Dzięki protezom, leczeniu oraz opiece psychologicznej poszkodowani odzyskują nie tylko sprawność fizyczną, ale też samodzielność, poczucie własnej wartości, godności, chęci życia i pracy na rzecz wolnej i niezależnej Ukrainy. Centrum rozpoczęło swoją działalność już w pierwszym miesiącu po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

 

Decyzja wynika z gdańskiej solidarności

Uzasadnienie przyjęcia uchwały przedstawił podczas sesji Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta.

- Od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 roku prezydent Dulkiewicz odwiedzała Lwów i UNBROKEN dwa razy. Pierwsza wizyta miała miejsce w połowie marca 2022 roku. Wzięli w niej udział również wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bona, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Był to początek projektu, jednak już wtedy mer Sadowy i zespół szpitala wiedzieli, że jako miasto leżące na zachodzie kraju, daleko od linii frontu mają przed sobą ważne zadanie stworzenia i rozwoju jednostki, która będzie pomagała ludziom walczącym o wolność swojego kraju wrócić jak najszybciej do zdrowia. Drugi raz delegacja z Gdańska była we Lwowie w kwietniu 2023 roku. Dzięki wysiłkom Lwowa, szpitala i Fundacji UNBROKEN oraz wsparciu wielu europejskich miast i regionów oraz międzynarodowych firm udało się wyremontować dużą część budynku istniejącego wcześniej w tym miejscu szpitala oraz rozpocząć adaptację drugiego budynku przeznaczonego pod kolejne oddziały, które będą przyjmowały osoby wymagające specjalistycznej pomocy rehabilitacyjnej. Warto tutaj wspomnieć, że w zeszłym roku centrum przeprowadziło 50 tysięcy zabiegów i operacji – mówił dyrektor Marek Bonisławski. - Gdańsk jest miastem solidarności. Wielokrotnie już jako mieszkańcu udowadnialiśmy, że nie jest to tylko solidarność z podręczników historii czy puste hasło bez pokrycia w rzeczywistym działaniu. Zawsze jest to świadoma decyzja, której głównym celem jest chęć wsparcia osób potrzebujących pomocy. Tej pomocy potrzebują pacjenci i podopieczni centrum UNBROKEN. Również o tę solidarność z drugim człowiekiem proszę dzisiaj, jednocześnie zwracając się do państwa z prośbą o przegłosowanie i przyjęcie uchwały.

mężczyzna w okularach i garniturze pozuje do zdjęcia
Konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi podczas sesji podziękował radnym za podjęcie decyzji o przyznaniu wsparcia
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańscy radni jednomyślni

Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę jednogłośnie - 32. głosami. Przekazany zostanie dla Lwowa milion złotych z miejskiego budżetu. Gdańskie środki przeznaczone na wsparcie projektu prowadzonego przez Lwów będą pochodziły z przeniesienia części płatności na przyszły rok wynikających z nierozstrzygniętych przetargów.

Chciałbym bardzo państwu podziękować za tę decyzję. Życie polega na szczególnych momentach i dla wielu ludzi w Ukrainie te chwile mogą być stracone. Budowa centrum UNBROKEN jest dla nas bardzo ważna, chcemy by wszyscy nasi obywatele i nie tylko otrzymali wielowymiarową pomoc. Ponad 50 tys. naszych żołnierzy i cywili potrzebuje takiego wsparcia. Od początku wojny, to właśnie Polska stała się lokomotywą pomocy dla Ukrainy, dlatego z całego serca dziękuję za wszystko, co robicie. Nie mam wątpliwości, że to centrum powstanie i jeśli będzie taka potrzeba, Polacy również otrzymają tam odpowiednie wsparcie - powiedział obecny na sesji odbywającej się w Urzędzie Miejskim Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

NASZA FOTOGALERIA Z MAJOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Gdańsk, Warszawa, Wrocław

Budowę centrum rehabilitacyjnego wsparły już inne polskie samorządy. Z Warszawy na ten cel przekazano 2 miliony złotych, natomiast milion złotych przeznaczył Wrocław. Łączny koszt budowy to 77 mln euro. Szczegóły dotyczące tego projektu oraz możliwość wsparcia dostępne są na stronie internetowej międzynarodowej fundacji UNBROKEN.

Oprac. AO

TV

Każdy może pomóc