Na czele przemarszu Ukraińcy nieśli olbrzymią flagę swojego kraju
fot. gdansk.pl
Jak uczczono Dzień Niepodległości Ukrainy?
Święto państwowe naszego sąsiada jest obchodzone w rocznicę przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Stało się to 24 sierpnia 1991 roku.
Główne uroczystości z okazji święta Ukrainy zostały zorganizowane w Gdańsku na Skwerze Chrztu Rusi - Ukrainy, położonym między Centrum Handlowym Madison a cerkwią św. Bartłomieja i Opieki NMP.
Oficjalną część obchodów Dnia Niepodległości rozpoczęła ponad półgodzinna modlitwa w języku ukraińskim pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego. Prowadziło ją dwóch kapłanów Kościoła Greckokatolickiego: ks. bp Arkadiusz Trochanowski – biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej oraz ks. Włodzimierz Kucaj z diecezji wrocławsko-gdańskiej.
Następnie, odegrano dwa hymny: ukraiński i polski.
Podziękowania dla Polaków od konsula
- Ponad dwa lata temu temu wojna zapukała do naszych drzwi. I weszła w życie każdego z nas. Ale faktycznie ta wojna trwa znacznie dłużej, od 10 lat. Dzisiaj obchodzimy 33. rocznicę niepodległości Ukrainy i chcielibyśmy ją obchodzić wesoło i świątecznie - mówił Ołeksandr Płodystyj, konsul Ukrainy w Gdańsku.
Angielski napis na czele pochodu oznacza: "Bądźcie głosem ukraińskich jeńców wojennych i więźniów"
fot. gdansk.pl
Wspomniał, że przebywał ostatnio przez 13 dni w Kijowie i Dnieprze i była to jego pierwsza wizyta w ojczyźnie od 24 lutego 2022 r., kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. - Ukraina bardzo się zmieniła od tego czasu. Język ukraiński panuje na ulicach ukraińskich miast - nadmienił.
1. urodziny Centrum Dolna Brama. Jedno miejsce godzi sto pomysłów na życie
Dyplomata podziękował za ofiarność armii ukraińskiej oraz wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy nie walczą na froncie.
- I dziękuję też Wam: mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta, Pomorza. Przedstawicielom organizacji pozarządowych, działaczom społecznym, zwykłym Polkom i Polakom, Europejczykom, obywatelom innych zachodnich państw, którzy wspierają nas organizacyjnie, militarnie, a co najważniejsze: moralnie. Wspieracie nas swoją otwartością i solidarnością - powiedział Ołeksandr Płodystyj.
Uczestnicy marszu. Od prawej: Ołeksandr Płodystyj - konsul Ukrainy w Gdańsku, Emil Rojek - wicewojewoda pomorski, Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni
fot. gdansk.pl
- Na Ukrainie mówimy o tym, że najbardziej ciemna noc jest przed samym świtem. Ta noc jeszcze trwa i musimy ją przeżyć. Wzywam was do zwartości i cierpliwości. Pomagajmy sobie wzajemnie. Zwyciężymy i Ukraina zwycięży - podkreślił konsul.
Wyrazy wdzięczności od biskupa
Słowa podziękowania za pomoc Ukraińcom udzielaną przez samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pomorza, organizacje oraz zwykłych Polaków wyraził też ks. bp Arkadiusz Trochanowski.
Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Masz 30 dni, żeby zawiadomić urząd. Grozi kara
- Dziękuję za to, że otworzyliście swoje serca. Ci, którzy byli dla Was nieznani stali się od razu członkami waszych rodzin. Dziękuję za to dobro, bo ono - można powiedzieć - jest nieopisane. Dziękujemy za to, że bronicie ukraińskiego życia. W tym jest siła i prawdziwy etos chrześcijaństwa, chociaż historia polsko-ukraińska jest bardzo różna. Ale w tych ważnych momentach umiemy pokazać, że szanujemy to, co jest najważniejsze - zaznaczył duchowny.
Kiedy usłyszymy "cała Ukraina jest wolna i bezpieczna"?
W imieniu władz miasta głos zabrała Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Złożenie wieńców pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego. Od prawej: Teresa Wasilewska - radna miasta Gdańska (Wszystko dla Gdańska), Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Illia Balabai z Ukrainy - członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
fot. gdansk.pl
- Wasz prezydent (Wołodymyr Zełensky) kiedy zwraca się do Was mówi “dorogije Ukraińcy”. I zawsze mówi co się, aktualnie dzieje. Życzę Wam i nam, żeby już niedługo - i teraz wzruszam się, kiedy to mówię - prezydent Ukrainy powiedział: “To koniec, zwyciężyliśmy. Cała Ukraina jest wolna i bezpieczna” - powiedziała Monika Chabior.
Słowa te zostały przyjęte przez zgromadzonych dużymi oklaskami.
Gdańszczanka Alicja Giedryś spełniła marzenie: przepłynęła wpław kanał La Manche!
Dodała, że wierzy, iż Ukraina stanie się kiedyś członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
- Bardzo dziękuję wszystkim, że wszyscy tworzymy tu w Gdańsku harmonijną wspólnotę. Dziękuję Związkowi Ukraińców, że już od dekad utrzymuje żywą, ukraińską kulturę. Dzięki Wam ukraińska społeczność uchodźcza mogła się tutaj szybko i tak dobrze zaadaptować. Nade wszystko dziękuję uchodźcom ukraińskim za to, że w tej tragedii, jaka ich spotkała, tak wspaniale włączyli się w naszą społeczność - mówiła Monika Chabior.
Pamiątkowe zdjęcie. Od lewej: Kataryna Ruda - żona konsula Ukrainy w Gdańsku, Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni, Ołeksandr Płodystyj - konsul Ukrainy w Gdańsku, Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska, Teresa Wasilewska - radna miasta Gdańska, Nina Katka - Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
fot. gdansk.pl
Jako dowód tej integracji podała przykład ucznia z Ukrainy, który został członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. To Illia Balabai. - I to nie było zaproszenie, ale wygrał w demokratycznych wyborach - zaznaczyła.
Co powiedział premier Daszyński 104 lata temu?
Emil Rojek, wicewojewoda pomorski, przypomniał słowa premiera Ignacego Daszyńskiego z marca 1920 r. o tym, że “nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski; nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”.
Ponad 150 żaglowców i jachtów "paradowało" na Zatoce Gdańskiej w ramach 28. Baltic Sail
- I nie jest to żaden slogan, ale wyraz głębokiego zrozumienia, jaka wspólnota kulturowa, tożsamościowa oraz interesów łączy położone obok siebie na geopolitycznej mapie narody polski i ukraiński - stwierdził wicewojewoda pomorski.
Marsz Niepodległych ulicami Gdańska
Po uroczystości pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego ok. 150 osób utworzyło pochód, który przemaszerował ulicami: Gnilną, Rajską, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką oraz Długą pod Fontannę Neptuna.
Idąca na czele pochodu młodzież, głównie dziewczęta, skandowała niepodległościowe hasła. Przypominano nazwy miejscowości okupowanych przez Rosjan, przy każdej dodając okrzyk: "Chce do Ukrainy!". Skandowano także "Rosja to terroryści!".
Liczni w tej części Gdańska turyści robili zdjęcia, filmowali ten pochód. Zdarzały się sympatyczne zachowania przechodniów. Ktoś machał przyjaźnie ręką, ktoś inny ułożył palce w literę V. Jeden z pracowników restauracji przy ul. Pańskiej wyszedł przed lokal, oklaskiwał maszerujących i przybijał z nimi "piątki".
Gdy marsz doszedł do Długiego Targu, pod Fontannę Neptuna, na wszystkich czekała tam niespodzianka - z wieży Ratusza Głównego Miasta carillon zagrał dźwięku hymnu narodowego Ukrainy. Były potem wzruszające przemówienia spod Dworu Artusa, występ muzyczny. Na koniec przedstawicieli polskich władz pożegnało wielokrotnie skandowane: - Polska dziękujemy!
Konsulat Ukrainy w Gdańsku podziękował za pomoc
Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Plodystyj wręczył także dyplomy dziękczynne za pomoc Ukrainie i uchodźcom z tego kraju. Dostali je miasta Gdańsk i Gdynia, radna Teresa Wasilewska, Fundacja 33 Biskupia, Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia i Lions Club Gdańsk Neptun.
Miasto Gdańsk i Gdynia dostały podziękowanie za organizację wizyty dzieci z Mariupola w Trójmieście. Przypomnijmy, że 50 dzieci w wieku 7-17 lat przebywało w Trójmieście pod koniec czerwca.
Wśród uczestników uroczystości i marszu był Wiktor Zabijaka, artysta malarz z Nikopola na Zaporożu. Od czasu rosyjskiej inwazji na początku 2022 roku pozostawał w swoim mieście, pilnował rodzinnej posesji i domów sąsiadów, którzy zdecydowali się na ewakuację. Rosjanie przez cały czas ostrzeliwują Nikopol z drugiej strony rozlewiska Dniepru. Obecnie sytuacja jest tam tak niebezpieczna, że kilka dni temu Wiktor Zabijaka zdecydował się na wyjazd do Gdańska, gdzie mieszkają jego dwaj synowie z rodzinami. Na marsz przyszedł z własnoręcznie przygotowaną tablicą, na której napisał, by przypomnieć o losie obywateli swojego miasta: Nikopol codziennie pod ostrzałem
fot. gdansk.pl
Niedzielne obchody Święta Niepodległości
Święto Niepodległości Ukrainy obchodzone będzie w Gdańsku do niedzieli, 25 sierpnia.
W tym dniu zaplanowano m.in. liturgię w intencji zwycięstwa i pokoju w Ukrainie (Konkatedra św. Bartłomieja i Opieki NMP), oraz koncert „Światło w walce” (Europejskie Centrum Solidarności/ audytorium, pl. Solidarności 1).
Wybory do rad dzielnic. Punkty informacyjne dla mieszkańców od soboty. Zgłaszanie kandydatów do 13 września
W ECS odbędzie się też drugi dzień Międzykulturowego Festynu Rodzinnego Dom/Дім oraz tkanie siatek maskujących dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie.