
Jan Samsonowicz, opozycjonista, ponownie uhonorowany
W dzielnicy Śródmieście, ulica położona na wschód od ulicy Sienna Grobla, ma już swojego patrona - Jana Samsonowicza. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy ulicy wystąpił Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Tę propozycję poparła 24 kwietnia Rada Miasta Gdańska.
- Dziękuję, że możemy uczcić w ten sposób człowieka Solidarności, który walczył o wolną Polskę w trudnych czasach komunizmu. Pamiętam, że jego śmierć przygnębiła mieszkańców Gdańska, ale dała też nam nadzieję na niezgodę - jego śmierć nie poszła na marne, dlatego, że tysiące mieszkańców Trójmiasta uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych, żeby pożegnać Jana oraz wyrazić dezaprobatę wobec zbrodniczego systemu komunistycznego. Wiele poszlak wskazuje na to, że nie była to śmierć samobójcza - przypomniał Andrzej Kowalczys, radny Koalicji Obywatelskiej.
Jan Samsonowicz był poetą, działaczem opozycji w czasach PRL, jednym z inicjatorów powstania Ruchu Młodej Polski, działaczem NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego był wielokrotnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, internowany w latach 1981-1982. 30 czerwca 1983 r. jego ciało znaleziono powieszone na płocie przy stadionie Klubu Sportowego „Stoczniowiec”. Wszelkie poszlaki wskazywały na działania osób trzecich - mające na celu upozorowanie samobójstwa. Powstała w 1983 r. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW umieściła jego nazwisko na liście potencjalnych ofiar przestępczych działań MSW i SB w czasie stanu wojennego. Pogrzeb Jana Samsonowicza odbył się 6 lipca 1983 r. w Sopocie i był wielką manifestacją niepodległościową, w której wzięły udział tysiące osób, w tym działacze zdelegalizowanej „Solidarności”.
Samsonowicz został uhonorowany w Gdańsku już dwa lata temu - na ścianie budynku, w którym mieszkał, na Przeróbce, umieszczono tablicę upamiętniającą jego osobę.
Czytaj także: Przeróbka. Upamiętniono Jana Samsonowicza. Zginął 40 lat temu
Na Zaspie rondo krwiodawców
W dzielnicy Zaspa Rozstaje, rondu położonemu w rejonie alei gen. Józefa Hallera, Macieja Płażyńskiego i ul. Czarny Dwór, nadano nazwę: rondo Honorowych Krwiodawców. Z takim wnioskiem wystąpiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
Czytaj także: II LO kończy 80 lat. Najstarsza szkoła średnia na Wybrzeżu
Ulica Rekreacyjna… zachęca
Na Wyspie Sobieszewskiej pojawiła się z kolei ulica o nazwie Rekreacyjna. Jest ona położona na północ od ulicy Przegalińskiej. Nadanie nazwy tej ulicy wynikało z wydzielenia działek pod budownictwo mieszkaniowe. Nazwa “ul. Rekreacyjna” nawiązuje tematycznie do nazw sąsiednich ulic, m.in. ul. Kempingowej i Uzdrowiskowej.
Uchwały w sprawie nadania trzech nowych nazw - dla ulic i ronda podjęte zostały jednogłośnie.
ZOBACZ KWIETNIOWĄ SESJĘ RMG W OBIEKTYWIE GRZEGORZA MEHRINGA