• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miasto pamięta, samorząd Gdańska uczcił bohaterów

Wieńce od prezydent Gdańska i Rady Miasta Gdańska złożono na grobach „Inki” i „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym, a także pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych i pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości uczestniczyły prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca RMG. 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionym przez Sejm RP w 2011 roku.
01.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa groby z płytami nagrobnymi w kolorze koralowym, na płytach są wyryte podstawowe informacje o obojgu bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego
Inka i Zagończyk stali obok siebie, gdy komunistyczne władze wykonały na nich egzekucję. Dziś leżą obok siebie w grobach na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Żołnierze wyklęci walczyli na Pomorzu Gdańskim

Los żołnierzy wyklętych jest częścią historii Gdańska. W ostatnich miesiącach II wojny światowej i tuż po niej na Pomorze Gdańskie przedostawały się całe oddziały antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej, uformowane na Wileńszczyźnie i Podlasiu. Tutaj prowadziły nierówną walkę z ludźmi nowych struktur państwowych, tworzonych we współpracy z władzami ZSRR. Żołnierze niezłomni ginęli w akcjach bojowych i zasadzkach m.in. w okolicach Sztumu, Malborka i Tczewa, a także na Kaszubach. Mieli kontakty i kryjówki w Gdańsku, Sopocie, Gdyni.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak i dlaczego zginęli "Inka" i "Zagończyk"? [WYWIAD]

“Inka” i “Zagończyk” - wyklęci związani z Gdańskiem

Danuta Siedzikówna „Inka” została aresztowana w Gdańsku, 20 lipca 1946 roku, gdy jako sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK przyjechała po lekarstwa i opatrunki dla rannych. Feliks Selmanowicz „Zagończyk” również był żołnierzem 5. Wileńskiej Brygady AK, w ręce UB wpadł trzy dni wcześniej, w Sopocie. Oboje zostali rozstrzelani w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 roku. Podstawą egzekucji były wyroki, wydane z wielokrotnym naruszeniem procedury karnej - dziś uważane za przykłady tzw. zbrodni sądowej.

NASZA FOTOGALERIA:

Pamięć o żołnierzach wyklętych - dlaczego 1 marca?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowiony został świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Dlaczego wyznaczono 1 marca? To data symboliczna. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. W tym roku przypada 72. rocznica tamtej egzekucji.

Kamienny obelisk, na którym znajduje się płaskorzeźba z brązu, wyobrażająca żołnierza wyklętego, od pasa w górę, z karabinem, w polowej czapce rogatywce. Powyżej jest, również wykonany w brązie, orzełek w koronie. Przed kamieniem leży wieniec z biało-czerwonymi wstążkami, ustawiony jest też nagrobkowy znicz
Pod gdańskim Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, na skwerze u zbiegu ul. 3 Maja i ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego
UMG

Pamięć o wyklętych - cztery gdańskie miejsca

Co roku, 1 marca rano, przedstawiciele władz samorządowych Gdańska składają wieńce i zapalają znicze w czterech miejscach:

  • na grobie “Inki”, na Cmentarzu Garnizonowym
  • na grobie “Zagończyka”, sąsiednia kwatera na Cmentarzu Garnizonowym
  • pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, na skwerze u zbiegu ul. 3 Maja i ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 
  • pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, przy Muzeum II Wojny Światowej

W środę, 1 marca 2023 roku, w uroczystym złożeniu wieńców, oprócz prezydent Aleksandry Dulkiewicz i przewodniczącej RMG Agnieszki Owczarczak, uczestniczyli: radny Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska Janusz Marszalec i Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego w Biurze Prezydenta Gdańska.

Przed cokołem pomnika leży wieniec z biało-czerwonymi wstążkami, ustawiony jest też nagrobkowy znicz
U stóp gdańskiego Pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego, który znajduje się przy gmachu MIIWŚ
UMG

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok