• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk uczci 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Dziś uczcijmy 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci wojenni, samorządowcy, żołnierze i harcerze uczczą 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 27 września, o godzinie 17.00 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.
24.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak będą wyglądały obchody?

Gdańskie uroczystości w 83. rocznicę historycznego wydarzenia rozpocznie odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Podczas części oficjalnej, planowane jest m.in. wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Uczestnicy obchodów będą mogli wziąć także udział w modlitwie, wysłuchać apelu pamięci i pieśni patriotycznej. Uroczystość zakończy złożenie wiązanek przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oraz złożenie kwiatów przy pobliskim Pomniku Harcerek i Harcerzy Miasta Gdańska potocznie nazwanym Pomnikiem Harcerstwa.

Ostatnia droga weterana. Pogrzeb kpt. Henryka Bajduszewskiego 26 września na Srebrzysku 

Wtorkowe uroczystości poprzedzi msza święta w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 oraz kombatantów. Msza zostanie odprawiona w niedzielę, 25 września o godzinie 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Historia Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie - w lutym 1942 r. - w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury - zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie.Działało na terytorium państwa polskiego okupowanym przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.

Hm. Bogdan Radys. Strażnik pamięci o pocztowcach i harcerzach z Wolnego Miasta Gdańska

Historia szarych Szeregów

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego, podczas okupacji niemieckiej, w latach II wojny światowe. Powołano je 27 września 1939 r. w Warszawie. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną AK. Szare Szeregi w połowie 1944 roku skupiały ponad 15 tys. członków, w tym 7 tys. harcerek.

Gedania i nie tylko. Nowa wystawa o polskim sporcie w Wolnym Mieście Gdańsku 

Organizacja ruchu w czasie obchodów

Od godziny 19.30 w poniedziałek, 26 września, do momentu zakończenia uroczystości we wtorek, 27 września, zostanie wyłączona z ruchu ul. Targ Rakowy, a wszystkie pozostawione na niej auta zostaną odholowane na koszt właścicieli.

Wyjątek będzie stanowił:

  • ruch pojazdów taxi obsługujących klientów Forum Gdańsk. Będą one wpuszczane i wypuszczane we wspomnianym czasie
  • ruch pojazdów pracowników WiMBP, które będą wjeżdżały i wyjeżdżały z parkingu wewnętrznego Biblioteki.

We wtorek, 27 września w godzinach od 16.00 do ok. 18.30 podczas przygotowań i trwania uroczystości obowiązywał będzie bezwzględny zakaz ruchu pojazdów na tym obszarze (w tym pojazdów taxi i aut pracowników Biblioteki).

oprac. MW

Polak to, czy Niemiec? Barbara Szczepuła widziała wystawę “Wolę o tym nie mówić”. I namawia, żeby ją odwiedzić 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok