Gdańsk i Pomorskie zielonymi wyspami pod względem ludności. Jest nas więcej
Ranking Business Insider porównuje polskie miasta pod kątem kluczowych wskaźników ekonomicznych i ważnych aspektów pozafinansowych, wyłaniając najlepsze miejsca do życia. Powstaje co pół roku - najnowszy raport opisuje stan 16. polskich miast na połowę 2024 roku, oceniany według sześciu kategorii. Dane, które posłużyły do stworzenia rankingu, pochodzą z raportów Głównego Urzędu Statystycznego, NFZ i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz ogłoszeń w serwisie nieruchomości Morizon.
- Po raz trzeci w tak kompleksowy sposób podeszliśmy do analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej w największych polskich miastach W metodologii zdecydowaliśmy się na jedną zmianę, która lepiej oddaje sytuację dotyczącą czystości powietrza, która jest jedną ze składowych końcowej oceny. Zaktualizowany ranking najlepszych miast do życia przynosi duże zmiany w czołówce - opisuje Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska, w analizie raportu „Najlepsze miasta do życia w Polsce”.
Koncern rybny z Grenlandii wybrał Gdańsk na swoje europejskie biuro usług dla klientów
Gdańsk awansował. Jeszcze wyżej na podium
Nasze miasto zajęło w rankingu zaszczytne, drugie miejsce – dając się wyprzedzić tylko Poznaniowi. Ale to Gdańsk jest liderem w kategorii „jakość powietrza” (dane GIOŚ, wskaźnik pyłu zawieszonego PM10, uśredniona ilość w okresie od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku) – zajął pierwsze miejsce spośród wszystkich 16. miast. Gdańsk wyprzedził także Poznań pod względem przeciętnego wynagrodzenia (dane GUS) oraz dostępności lekarzy na NFZ (dane NFZ, w badaniu uwzględniono tylko średnią liczbę dni oczekiwania na wizytę do ortopedy) – w tych kategoriach nasze miasto zajmuje czwarte miejsce.
Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju
Zwycięstwo w rankingu (wygrana jest wynikiem ocen wszystkich kategorii) Gdańsk oddał Poznaniowi z powodu gorszych wyników w pozostałych trzech kategoriach: dostępności mieszkań, przestępczości i bezrobocia. W pierwszej, na podstawie ogłoszeń w portalu nieruchomości Morizon.pl, oceniano relację średniej ceny mieszkań z drugiej ręki w danym mieście, wobec przeciętnego wynagrodzenia w tym miejscu. W drugiej i trzeciej kategorii przeanalizowano dane pochodzące z raportów GUS. Poziom przestępczości został zmierzy liczbą wszystkich stwierdzonych przestępstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w pierwszym półroczu 2024 roku.
Ale choć tu Gdańsk dał się wyprzedzić: i tak ma duży powód do dumy – na drugie miejsce w rankingu najlepszych miast do życia na przełomie 2023 i 2024 roku awansował z trzeciej pozycji w poprzedniej edycji. Wówczas znalazł się na podium za Olsztynem i Lublinem, które wysokie noty otrzymały za ówczesny wzrost wynagrodzeń.
Politechnika w górę! Awans w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata
Stolica Śląska świetnie. Stolica Podlasia - najgorzej
Trzecie miejsce na podium w rankingu zajęły Katowice, które zarówno na tle Poznania, jak i Gdańska, osiągnęło lepsze wyniki, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie, i ceny mieszkań w relacji do zarobków. Ale, co nie powinno niestety dziwić, w przypadku stolicy Śląska – jakość powietrza plasuje Katowice na ostatnim, 16 miejscu. Także statystyki dotyczące bezrobocia wypadają w przypadku tego miasta bardzo źle – Katowice wyprzedziła w tej kategorii tylko Łódź.
Jeśli zaś mowa o tym „źle” - ponownie na samym dole zestawienia znalazł się Białystok, powtarzając nawet punktację z poprzedniej edycji. Stolica Podlasia musi borykać się z takimi problemami, jak najwyższe bezrobocie spośród 16. ocenianych miast, najniższe zarobki czy problemy z dostępnością do lekarzy. Jednocześnie jednak... może pochwalić się bardzo dobrą jakością powietrza (drugie miejsce – tuż za Gdańskiem) i niskim wskaźnikiem przestępczości. Te dwie świetne oceny nie uratowały jednak oceny wyłonionej na podstawie wszystkich sześciu kategorii.
Jak czytać wyniki? Kiedy następna część rankingu?
Dołączona powyżej mapa pokazuje punktację, którą otrzymały poszczególne miasta – stanowi ona sumę miejsc zajmowanych w każdej z sześciu kategorii. To oznacza, że im niższy wynik finałowy, tym lepiej. Gdańsk zyskał 41 punktów (1 + 4 + 4 + 9 + 11 + 12), dzięki czemu zajął drugie miejsce, wyprzedzając o 1 punkt Katowice. Poznań uzyskał 34 punkty. Najsłabiej wypadający w rankingu Białystok uzbierał 65 punktów.
Kolejne analizy dotyczące raportu ukażą się w najbliższych dniach w serwisie Business Insider – poznamy wówczas szczegółowe dane dotyczące jakości powietrza we wszystkich 16 miastach, dokładne statystyki bezrobocia, zarobki i czas oczekiwania na wizytę do lekarza - specjalisty.