Gdańsk wystrojony na Święta. Lampki, iluminacje już świecą. SPRAWDŹ miejsca

Od 5 grudnia Gdańsk zamieni się w krainę świateł. Ulice, parki i skwery ozdobią unikalne figury i tysiące lampek. W radosny nastrój wprowadzać będą mieszkańców i gości efektowne iluminacje, które zapalają się i gasną wraz z oświetleniem ulicznym, ale też spotkanie ze świętym Mikołajem czy choinki w dzielnicach. Zapraszamy także na Jarmark Bożonarodzeniowy, gdańską Wigilię i sylwestrową zabawę. Świąteczne ozdoby pojawią się w mieście od 5 grudnia do 2 lutego 2025 r.
27.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
iluminacje_swiateczne_fot_dominik_paszlinski_1_
Iluminacje świąteczne w parku Oliwskim co roku olśniewają
fot. Dominik Paszliński/gdank.pl

Świąteczna promocja Muzeum Gdańska. Książki, albumy, katalogi, płyty od 2 złotych

W mieście rozbłyśnie w tym roku ponad 400 elementów iluminacji. Będzie to m.in. 280 dekoracji zamontowanych na latarniach rozmieszczonych na głównym ciągu, jak i na poszczególnych ulicach Gdańska.

Gwiazdkowe iluminacje będzie można spotkać m.in. w parkach, na skwerach oraz w uliczkach Starego i Głównego Miasta. Na ul. Długiej i Długim Targu, pojawią się dekoracje na latarniach, a między kamienicami zawieszone zostaną świetlne przewieszki. Iluminowaną szatę otrzyma Termometr Fahrenheita i Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla.

Iluminacje rozświetlą ulice Podwale Grodzkie, Hucisko, Okopową, Wały Jagiellońskie, Mariacką, Stagiewną, czy Piwną i Chlebnicką. Magiczne dekoracje w różnych kompozycjach pojawią się również na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w parkach: Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej, nie zabraknie ich także na skwerach Heweliusza oraz Kobzdeja.

Miejska iluminacja będzie się składać z kilku milionów energooszczędnych diod ledowych.

–  Gdyby rozwinąć wszystkie miejskie iluminacje, powstałaby wyjątkowej urody kurtyna składająca się z kilkunastu węży świetlnych, zwisających od szczytu Olivia Park, najwyższego budynku w Gdańsku mierzącego 180 metrów wysokości, do ziemi. Byłaby ona widoczna z niemal każdego miejsca w mieście – mówi Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

iluminacje_swiateczne_fot_piotr_wittman
Nawet jeśli zabraknie na Święta śniegu, to świetlne iluminacje zbudują magiczny klimat
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Zdjęcie wśród świetlnych figur

Iluminacje to także bajkowe figury. Park Oliwski ozdobią pływające lilie, barwny paw i pływające statki. Będzie można przechadzać się tam przy świetlnej kurtynie, pod świetlistymi łukami i podziwiać iluminacje japońskiej altany. Przed wejściem do parku tradycyjnie stanie zdobiony sercem napis Gdańsk  Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której towarzyszyć będą m.in. wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe.

W Parku Oruńskim znajdą się latarniowce, świąteczna paczka oraz romantyczny, rozświetlony mostek. Odwiedzających już przy wejściu powita luminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki. Spacerujący spotkają tam także figurę mieszczanina, choinkę i świetlisty fotopunkt.

Wysoki na 6 metrów Carillion rozbłyśnie na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność stoi na Drodze do wolności. #GDN oświetli Rybackie Pobrzeże, a choinka Baltic HUB Skwer Stogi. Skwer Heweliusza rozświetli astronomiczna luneta, siedzisko astronoma i nawiązujące do skarbów pobliskiego Muzeum Bursztynu – jajo fabergé. Na placu Kobzdeja na spacerujących będą czekali świetlni mieszczanie. 

GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Targu Węglowym, GAiT sponsoruje świecące autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. Gdańska Organizacja Turystyczna upodobała sobie Lwa Heweliona, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II.

We wszystkich iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

gcm-download-1920-20241123-ceremonia-otwarcia-jarmark-bozo-64-67471035e8d7a
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy w konkursie Best Christmas Markets in Europe zajmuje zawsze wysokie miejsce. Trwa do 23 grudnia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Grzaniec, pierniki i... homar. Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Do 23 grudnia trwa w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie wprowadza odwiedzających w przedświąteczny nastrój. Targ Węglowy, ulice Bogusławskiego i Tkacka, Wielka Zbrojownia czy Zespół Przedbramia ponownie wypełniły się magiczną radością, a w powietrzu rozbrzmiewają dźwięki świątecznych piosenek, zapraszając każdego do odkrywania świątecznych tajemnic. W tym miejscu spotkamy rzemieślników, rękodzielników, artystów i mistrzów smaków z całego świata.

Tradycją Jarmarku są jego specjalne zakątki. Nowością jest Adwentowy Zakątek na ul. Bogusławskiego, którego atrakcjami jest Brama Adwentowa oraz Świetlny Dach. Natomiast do Zespołu Przedbramia został przeniesiony Anielski Zakątek, w którym znajdą się: iluminacja skrzydła anielskie, nastrojowe oświetlenie, a także altana do nagrywania cieni - jako Instaspot, która tworzy swoisty teatrzyk cieni.

choinka_w_dzielnicy_pioecki_migowo_fot_piotr_wittman
Choinka w gdańskiej dzielnicy Piecki Migowo 2023. Jaka będzie w tym roku?
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Choinki w dzielnicach

Już od 1 grudnia nasze miasto zamieni się w prawdziwą świąteczną krainę. W 15 dzielnicach rozbłysną bożonarodzeniowe choinki, w tym aż trzy w Śródmieściu. Odpaleniu światełek będzie towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, występy muzyczne, świąteczne gry i zabawy, smaczne poczęstunki i spotkania ze św. Mikołajem. Pierwsze z wydarzeń zaplanowano już na niedzielę, 1 grudnia.

Czas rozświetlić dzielnicowe choinki. Pierwsze rozbłysną już 1 grudnia - zobacz, gdzie

Pierwsza w tym roku dzielnicowa zabawa choinkowa odbędzie się o godz. 12.00 na zielonym Placu Styp-Rekowskiego na Chełmie. Także w niedzielę, 1 grudnia, świąteczne drzewko rozbłyśnie w Sobieszewie o godz. 17, na terenie GAK Wyspa Skarbów, przy ul. Turystycznej 3. Atrakcje dla całych rodzin i osób w każdym wieku, zaplanowano natomiast już od godz. 12, w ramach świątecznego jarmarku. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

szopka_grzegorz_mehring
Świąteczna szopka
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa

W czwartek, 5 grudnia o godzinie 17.30 do Gdańska wraz ze swoją świtą zawita Święty Mikołaj. Gość przypłynie wodami Motławy i zacumuje przy Długim Pobrzeżu. Następnie, o godz. 18.00 na Długim Targu odbędzie się uroczyste zapalenie światełek na Gdańskiej Choince. Wydarzenie, od ponad trzydziestu lat cieszy się dużym zainteresowaniem, zostanie zainaugurowane przez mikołajowy orszak oraz Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Organizację artystycznej oprawy wydarzenia wspiera Gdański Archipelag Kultury wraz z Fundacją Gdańskiej Choinki. Wypatrujcie Mikołaja na Długim Pobrzeżu!

Jak co roku w centralnym punkcie miasta ustawiona zostanie wysoka na 17 metrów sztuczna choinka. Na Długi Targ przyjedzie ona z magazynu, w którym czeka cały rok na grudniowy świąteczny czas. Dzięki temu corocznie nie trzeba wycinać w lesie naturalnego świerku podobnych rozmiarów. Na bożonarodzeniowym drzewku, podobnie jak w poprzednich latach, zabłyśnie 25 tysięcy energooszczędnych lampek ledowych świecących białym światłem. Zawisną na nim złote śnieżynki, złote, srebrne i zielone bombki, a na czubku drzewa znajdzie się gwiazda ledowa 3D. 

Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.

Gdańska Wigilia

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. Tak będzie również w tym roku. 22 grudnia na Długim Targu pojawi się symboliczny, rozświetlony blaskiem świec stół wigilijny z siankiem i bochnami chleba. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 16.00.

Wydarzenie łączy wszystkich mieszkańców, niezależnie od wyznania czy przekonań. Władze miasta oraz zaproszeni przedstawiciele kościołów chrześcijańskich dołączą do mieszkańców, wzbogacając to świąteczne spotkanie o piękne słowa i symboliczne gesty. W atmosferę świąt wprowadzą wszystkich zespoły artystyczne związane z Gdańskim Archipelagiem Kultury: Teatr GAK, Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz ukraiński chór Vyrij.

gcm-download-1920-20231231_sylwester-brzezno_045-6747115c44cf7
W Jarze Wilanowskim na Chełmie i na plaży przy molo w Brzeźnie będziemy witać Nowy Rok przy muzyce na żywo
Dominik Kulaszewicz/ www.gdansk

Gdański Sylwester w dwóch miejscach

Tegoroczne przywitanie Nowego Roku odbędzie się w dwóch dzielnicach Gdańska. Zabawa zorganizowana zostanie w Jarze Wilanowskim na Chełmie oraz na plaży przy molo w Brzeźnie. W obu tych lokalizacjach zakończenie starego roku i powitanie nowego odbędzie się przy muzyce na żywo. Podczas tegorocznego Sylwestra Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Archipelagiem Kultury przygotowali coś specjalnego dla miłośników popowych brzmień i muzyki elektronicznej.

Na fanów alternatywnego popu, w Jarze Wilanowskim na Chełmie, czeka występ Wiktora Dyduły, jednego z najpopularniejszych polskich wykonawców. Z kolei na plaży przy molo w Brzeźnie wieczór uświetni DJ Hiena – znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", która rozgrzeje publiczność tanecznymi, elektronicznymi brzmieniami.

Zabawa rozpocznie się 31 grudnia o godz. 22.00 równocześnie w dwóch miejscach. Wstęp jest wolny.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.

oprac. AU

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!