• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk przygotowuje się do 11 Listopada. 20 lat Parady Niepodległości

Gdańsk przygotowuje się do 11 Listopada. Już po raz 21. Parada Niepodległości PROGRAM

11 listopada Gdańsk będzie świętował 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez centrum Gdańska przejdzie Parada Niepodległości. Tegoroczne obchody będą stanowić 20 rocznicę Parady Niepodległości. Znaczy to, że odbędzie się już 21. Parada! Ale oprócz samej Parady atrakcji będzie jeszcze więcej. Dla uczestników przygotowano 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza - wszystkie będą rozdane bezpłatnie.
02.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2022-11-11-parada_112_949x633.JPG
Parada Niepodległości jest największym zgromadzeniem publicznym spośród wszystkich, jakie odbywają się w Gdańsku
Grzegorz Mehiring/gdansk.pl

Prezydent Dulkiewicz: - Pokażmy, że jesteśmy patriotami

- Myślenie o niepodległości, w naszym kraju jest czymś szczególnym. Zwłaszcza teraz, kiedy cieszymy się z obywatelskiego sukcesu, jakim niewątpliwie była rekordowa frekwencja wyborcza - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To sukces nas, obywateli i obywatelek w czasach, kiedy nie trzeba walczyć w Polsce z bronią w ręku i ryzykować życia za kraj naszych marzeń.

Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że Święto Niepodległości gdańszczanki i gdańszczanie tworzą od wielu lat wspólnie, ponad podziałami. Parada Niepodległości w Gdańsku to współpraca mieszkańców, szkół, przedszkoli, seniorów i rekonstruktorów, każdy może przyjść i cieszyć się z wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej. 

- Mam nadzieję, że w tym roku także pojawią się także nasi bracia i siostry ze Wschodu, zarówno z Białorusini, jak i Ukraińcy, którzy u nas znaleźli swój dom uciekając przed wojną - podkreśla prezydent Gdańska. - Zachęcam wszystkich mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych i gdańskich flag. Pokażmy, że jesteśmy patriotami.

Gdańsk na biało-czerwono, zabytkowy tramwaj

Zarówno podczas piątkowego wydarzenia na Górze Gradowej o godz. 15.00, jak i przed rozpoczęciem parady w sobotę, 11 listopada na Placu Kobzdeja, wszyscy chętni będą mogli odbierać flagi i kotyliony. Przygotowano 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza.

Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego.

Okolicznościową iluminacją podświetlony zostanie wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu al. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej, plac Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.

- Narodowe barwy będą widoczne w całym mieście, a dodatkowo, 11 listopada na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj. Bezpłatne kursy zaplanowano na trasie Brzeźno - Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 9.30. Tramwaj będzie kursował co ok. 90 minut, od godz. 9.30 do 16.30 - mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w RMG.

ZOBACZ WIDEO Z BRIEFINGU O ORGANIZACJI ŚWIĘTA 11 LISTOPADA W GDAŃSKU:

 

20 lat Parady Niepodległości. Prawie zawsze dobra pogoda

Pierwsza Parada Niepodległości, która odbyła się w 2003 roku stanowiła wyjątkowe obywatelskie i oddolne obchody święta państwowego. Było to coś zupełnie nowego i w tamtym czasie niespotkanego. Parada Niepodległości w Gdańsku od razu stała się wydarzeniem masowym. W pierwszej brało udział ok. 6 tys. osób a w kolejnych jeszcze więcej. Obecnie, każdego roku świętuje na Paradzie 20-30 tys. uczestników!

W uroczystym przemarszu przez Gdańsk, oprócz uczestników indywidualnych weźmie, jak co roku udział mnóstwo grup zorganizowanych. Będą to grupy rekonstrukcyjne odtwarzające historyczne formacje wojskowe, działające kiedyś na naszym terenie, zespoły muzyczne i taneczne, kluby kolekcjonerów zabytkowych aut, szkoły, organizacje harcerskie, kluby sportowe i wiele innych organizacji.

Parada Niepodległości jest rodzajem pospolitego ruszenia. Znaczna część biało-czerwonych ozdób jest przygotowywana siłami wolontariuszy. Są to przede wszystkim seniorzy z Klubów Seniora, którzy na wiele miesięcy wcześniej szyją kotyliony czy dziergają na drutach ozdobne szaliki w barwach narodowych.

Tak wielkie zgromadzenie jak Parada Niepodległości jest też okazją do prowadzenia kwesty, na szlachetny cel. W tym roku, podobnie jak rok temu, wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu i Fundacji Hospicyjnej będą zbierać datki na funkcjonowanie Hospicjum um. Ks. Dutkiewicza. To najstarsza tego typ placówka w Gdańsku, która rocznie pomaga ponad 1000 osób!

Parada odbywa się niezależnie od pogody. Jednak organizatorzy zauważają, że Parada cieszy się specjalnymi względami w tej kwestii. Dotąd nieprzyjemnie padało w zasadzie tylko jeden raz.

Dlaczego „parada” a nie „marsz” czy „pochód”

Nazwa wydarzenia została wymyślona już 20 lat temu a inspirację dla niej stanowiła Parada Pułaskiego organizowana przez Polonię Amerykańską od ponad 80 lat w Nowym Jorku. Jest to wydarzenie w tzw. amerykańskim stylu: radosne, kolorowe a jednocześnie bardzo patriotyczne i mające wielkie walory wychowawcze. Natomiast 20 lat temu słowa „marsz” czy „pochód” za bardzo kojarzyły się komunistycznymi obchodami świąt państwowych. Tego właśnie chciano jak najbardziej uniknąć.

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie odbywa się ze wsparciem i pod patronatem Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno indywidualnie jak i w grupach:

- Chętnie widzielibyśmy Was w zorganizowanej grupie, z emblematami waszego klubu, stowarzyszenia, dzielnicy, bloku czy kamienicy. Może uda Wam się wymyślić i przygotować jakiś rodzaj prezentacji? Byłoby wspaniale, jednak najważniejsza będzie sama Wasza obecność. Oczywiście zabierzcie ze sobą biało-czerwone flagi, szaliki i inne patriotyczne emblematy.

O której godzinie zaczyna się Parada Niepodległości?

  • Parada zacznie się formować o godzinie 9.00 tam, gdzie zawsze czyli na Podwalu Staromiejskim.
  • Start nastąpi o godzinie 10.30.
Gdańskie obchody 11 listopada przyciągają zarówno młodzież i osoby starsze
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdzie jest start Parady Niepodległości w Gdańsku?

  • Trasa będzie bardzo podobna jak dotąd, a więc: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego). Dalej pójdziemy: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdziemy na Długą i przejdziemy aż na Długi Targ.
  • Na Długim Targu odśpiewamy Hymn Narodowy, staniemy do Rodzinnego zdjęcia i weźmiemy udział w śpiewaniu polskich pieśni i piosenek.

Pojazdy zabytkowe, biorące udział w Paradzie pozostaną na Targu Węglowym.

 

Jaki jest program tegorocznych obchodów 11 listopada w Gdańsku?

  • Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start o 10.30)
  • Odśpiewanie Hymnu Narodowego (o godz. 12.00)
  • Rodzinne Zdjęcie na Długim Targu
  • Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek
  • Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem, 
  • Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;
  • Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.
  • Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez wspaniałe Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.
Co roku ozdoby biało-czerwone wykonują ręcznie wolontariuszki i wolontariusze, przede wszystkim z Klubu Seniora Motława
Fot. Parada Niepodległości

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Czy możemy przyjść na Paradę Niepodległości w grupie (z klasą, ze szkołą, w gronie członków stowarzyszenia) i z własnym transparentem?

  • Tak! Jak najbardziej. Czekamy na Was! Im więcej grup tym lepiej.

Czy informacja o naszej grupie będzie mogła być przekazana przez głośniki?

  • Jeśli planujecie przyjść w ramach grupy, klasy, szkoły, organizacji itp. przekażcie nam wcześniej krótką notatkę na Wasz temat oraz zdjęcie (na adres: sum.gdansk@gmail.com).

Czy mogę przyjechać na Paradę Niepodległości swoim pojazdem zabytkowym?

  • Tak, jednak wszystkie pojazdy muszą być wcześniej zgłoszone a ich przyjazd uzgodniony. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk Parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Gdzie mogę zgłosić chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym?

  • Chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem gdansk@gmail.com. Przyjazd będzie możliwy po otrzymaniu identyfikatora.

Mam restaurację. Gdzie mogę zgłosić chęć włączenia się i przygotowania oferty gastronomicznej?

  • Zapraszamy wszystkich restauratorów do kontaktu pod adresem gdansk@gmail.com. Listę restauracji opublikujemy na naszej stronie, na naszym Facebooku oraz przekażemy zaprzyjaźnionym mediom: trojmiasto.pl oraz gdansk.pl.

 

Parada Niepodległości jest realizowana ze środków Miasta Gdańska, środków własnych Stowarzyszenia SUM a także pochodzących z darowizn i od Sponsorów.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas