• Start
  • Wiadomości
  • Nawet po chińsku. Miasto wyda prawie 500 mln złotych na nowy rok szkolny

Nawet po chińsku. Miasto wyda prawie 500 mln złotych na nowy rok szkolny

Nie jest tajemnicą, że ministerialne środki na edukację w Polsce są niewystarczające. Dlatego gdańskie szkoły publiczne, oprócz finansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej, mogą liczyć na pieniądze z kasy samorządu. W roku szkolnym 2018/2019 Gdańsk przeznaczy na ten cel blisko... pół miliarda złotych. To ewenement w skali kraju. Oferta edukacyjna gdańskich szkół jest szeroka, można nawet pójść do... klasy z językiem chińskim.
23.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 76 Iwona Makurat
Od lewej: zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 76 Iwona Kozłowska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- W tym roku mamy rekordowe nakłady na edukację. W projekcie budżetu na przyszły rok przewidujemy jeszcze większy wzrost środków z kasy Miasta na edukację, o prawie 100 mln złotych - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Łącznie w 2019 roku wydamy blisko 940 mln złotych, z czego blisko połowa to są środki własne Miasta, pozostałe - środki centralne.

Co tyle kosztuje? Przede wszystkim utrzymanie samorządowych (publicznych) placówek edukacyjnych - takie w Gdańsku są obecnie 123. W poniedziałek, 3 września, 2018 r. naukę w nich rozpocznie 46 tys. 158 uczniów. Tego dnia nowy rok edukacyjny powita także ponad 6,6 tys. dzieci w samorządowych przedszkolach.

Wiele z tych placówek w okresie wakacyjnym wyremontowano, aby zapewnić jak największy komfort nauczania. Niektórzy uczniowie rozpoczną naukę w zupełnie nowych budynkach. To wszystko pochłonęło z tegorocznego budżetu na edukację ponad 100 mln złotych.

- Nowy rok szkolny zaczynamy z nowymi przedszkolami - na Lawendowym Wzgórzu oraz na ulicy Kolorowej, i pierwszą w kraju szkołą metropolitalną, wybudowaną przez gminę Kolbudy, Pruszcz Gdański i Miasto Gdańsk - mówi prezydent Adamowicz. - Zajęcia w szkole metropolitalnej w tym roku szkolnym rozpocznie 300. uczniów z Gdańska. Łącznie w szkole będzie 850 miejsc.

Pamiątka z Chin: napis „Kocham Gdańsk” zawiśnie w sali klasy chińskiej Szkoły Podstawowej nr 76
Pamiątka z Chin: napis „Kocham Gdańsk” zawiśnie w sali klasy chińskiej Szkoły Podstawowej nr 76
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W 2019 roku nowy rok szkolny powitamy ponadto w budowanym obecnie Centrum Edukacyjnym przy ulicy Jabłoniowej w Gdańsku, w ramach którego będzie funkcjonować szkoła i przedszkole. Koszt realizacji inwestycji to ponad 76,5 mln złotych.

To nie koniec inwestycji w edukację, realizowanych przez miasto. Zmiany na lepsze widoczne są także na poziomie klas w gdańskich placówkach oświatowych. W Szkole Podstawowej nr 67 na Przymorzu we wrześniu ruszy nowa klasa - chińska, z zajęciami prowadzonymi w języku mandaryńskim i angielskim. Języka mandaryńskiego od 1 klasy będzie się tam uczyć 25. dzieci. Poza zajęciami językowymi, będą poznawać specyfikę Chin i ich kulturę - pomogą im w tym wyjścia na różne uroczystości społeczności chińskiej, nauka tai-chi oraz kaligrafii.

Przypomnijmy, że to kolejna gdańska placówka nauczająca języka chińskiego - do tej pory moglły się go uczyć dzieci i młodzież w pięciu szkołach.

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowy rok szkolny to także inne nowe wyzwania finansowe, stąd m.in. decyzja o zwiększeniu budżetu na edukację w przyszłym roku.

- Ten rok będzie wyjątkowy, bo w maju w procesie rekrutacyjnym do następnego etapu edukacji udział wezmą uczniowie klas ósmych oraz ostatni uczniowie z likwidowanych gimnazjów. Mówimy tutaj o blisko 8 tys. uczniów - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Staramy się zapewnić im wszystkim równy dostęp do oferty szkolnej, choć nie jest to łatwe.

Jak zdradza, w planach jest także poszerzenie oferty gdańskich szkół ponadpodstawowych o szkołę akademicką. Na otwarcie takiej placówki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, już teraz zrealizowano za to działania z myślą o tych, którzy chcieliby rozwijać się w przyszłości w karierze sportowej lub związanej z nauką języków obcych.

- W tym roku szkolnym uporządkowaliśmy ofertę językową i sportową w gdańskich placówkach edukacyjnych. Chcieliśmy, aby rodzice wybierając szkołę dla swojego dziecka mieli jasną informację, w której szkole dziecko może rozwijać swoje zdolności językowe, a w której sportowe - dodaje Kowalczuk.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas